Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Jak na zdravé a krásné opálení krok za krokem

krem na opalování

Milujeme léto a s ním i překrásně bronzovou pokožku. Už méně v oblibě však máme začervenalou, suchou, spálenou, nebo dokonce puchýři posetou kůži, kterou poškodily horké sluneční paprsky. Pokud sdílíš náš názor, poradíme ti, jak získat překrásnou pleť bez bolestivých komplikací a navíc co nejpřírodnější cestou. Všechno o opalovaní od A do Z níže 😊.

Základem je důsledná příprava

Možná budeš překvapená, ale příprava pleti na opalování začíná mnohem dřív než ráno před vyběhnutím na zahrádku nebo v horším případě přímo na pláž. Jedním z prvních pomocníků při plánování letního bronzu je jednoznačně betakaroten nebo taky provitamín vitamínu A. Celá magie spočívá v antioxidační schopnosti a ochraně před škodlivými vlivy volných radikálů, které v pokožce vznikají jako důsledek UV záření.

Betakaroten pokožku posiluje, vyživuje a jistým způsobem připravuje na sluneční paprsky. Nedojde tak rychle ke spálení nebo jinému poškození pokožky. Získáš pouze krásnou a navíc před vráskami a stárnutím chráněnou pleť.

oleje na opalování

Pokud už přemýšlíš, kde tento zázrak najdeš, věř, že nepůjdeš daleko. Záleží však na tom, jestli tvoje kroky povedou do lékárny nebo do oddělení ovoce a zeleniny. Pokud ses rozhodla pro možnost “Bé”, tak super! Vezmi si do ruky nákupní košík a naplň ho rebarborou, mrkví, melounem, mangem, špenátem, meruňkami, dýní, rajčaty, brokolicí a pomeranči. Je skvělé, pokud tato “betakarotenová kúra” trvá aspoň 2 týdny před dovolenou nebo intenzivním opalováním. A tip na závěr – čím je ovoce nebo zelenina barevnější, tím více betakarotenu obsahuje. S chutí se do ní pusť – betakarotenem se totiž nedá předávkovat. Játra ho zpracují a využijí jen to, co potřebují. Dávej si však pozor na množství snězeného ovoce, protože obsahuje hodně fruktózy, ze které můžeš přibírat.

TIP: Ideální je přijímat betakaroten celoročně a to zejména z přírodních, zeleninových zdrojů.

Potraviny plné potřebných vitamínů

Pokožku bohužel betakaroten neochrání sám. Potřebuje pomocníky. Ne však lecjaké, ale plné vitamínů C a E, které posilují obranyschopnost pokožky a současně prodlužují trvání překrásného opálení.

Určitě nepotřebuješ sáhodlouhý seznam potravin, protože jako zdravě žijící kočka znáš hodně druhů ovoce a zeleniny bohatých na tyto vitamíny. Dáme ti proto jen 3 top tipy:

 • Goji, které super chutná, snadno se zakomponuje do jídelníčku, má málo kalorií a na druhé straně hodně karotenoidů a vitamínu E.
 • Rýžový olej, který má vitamínu E tolik, že funguje jako antioxidant, který pokožku vyživuje, hydratuje a obsahuje i přirozený UV faktor! Pokud je krém na opalování v lékárně nebo sortimentu BIO kosmetiky kvalitní, určitě obsahuje i rýžový olej.
 • Rakytník, který obsahuje mega hodně vitamínu C a betakarotenu. Navíc si můžeš vybrat, jestli si ho dáš jako sirup, džem nebo kompot.
máslo na opalování

Co dělat bezprostředně před opalováním?

Abys na sluníčko šla s dokonalou pokožkou, zbav se nejprve té odumřelé. Připrav si nebo kup kvalitní peeling, kterým se zbavíš této vrstvy pokožky a zůstane ti jen ta zdravá. Natři si ji svým oblíbeným tělovým mlékem a dej jí čas ho vstřebat.

Bez opalovacího přípravku ani na krok

Ani betakaroten ani vitamíny a ani regenerace peelingem tě neochrání bez pomoci opalovacího krému nebo mléka. Jeho výběr je vhodné konzultovat s kožním lékařem nebo specialistou, který ti bude umět poradit vzhledem k typu tvojí pokožky, odstínu nebo například na základě zkušenosti a případů, se kterými se setkal. Pokud nemáš možnost navštívit odborníka, svědomitě si přečti složení a zvaž UV filtr - podle toho, jestli jsi majitelkou světlé nebo tmavší pokožky.

Nebo ještě lépe, sáhni po přírodní alternativě ve formě rostlinných olejů, jako je například olej z malinových jadérek, olej z obilných klíčků, avokádový nebo kokosový olej. Najdi si ten, který je vhodný pro tebe podle výšky ochranného faktoru.

betakaroten opalování

Doba pobytu na slunci je důležitá...

Pokud sis představovala, že se po takovéto důkladné, dlouhé a možná i vyčerpávající přípravě budeš moci na sluníčku “grilovat” hodiny, zklameme tě. Pokud je tvojí prioritou, stejně jako na začátku, zdravé a hlavně bezpečné opálení, neměla bys na slunci strávit během dne víc než 20-30 minut. A to samozřejmě ne na nejostřejším poledním slunci.

Nejbezpečněji “nachytáš bronz”, pokud si opalování naplánuješ ráno před 11:00 hod. nebo odpoledne po 15:00 hod. přibližně 3 x do týdne. Na lehátko si samozřejmě nezapomeň vzít i dostatek tekutin.

Péče po opalování

Hned jak se schováš do stínu, dej na těchto 5 rad:

 • Raději se vyhni voňavkám, deodorantům a alkoholu, protože můžou pokožku dráždit a vytvářet na ní skvrny.
 • Dopřej si hodně vody, která hydratuje tělo zvenku i zevnitř.
 • Místo dlouhých koupelí a drhnutí si dopřej vlažnou, rychlou a osvěžující sprchu.
 • Není dobré se umývat ve sprše mýdlem nebo sprcháčem, protože tak si "smyješ" všechen vitamín D (tento vitamín je totiž rozpustný v tucích, a když mýdlo rozpouští tuky, nebude naše tělo schopné ho absorbovat).
 • Hned po sprše se natři přípravkem po opalování nebo aspoň tělovým mlékem. Ideálně pokud použiješ nějaké přírodní varianty jako například kokosový olej.
panthenol po opalování

Pomoc! Přehnala jsem to

Áááááu. Ať už k tomu došlo úmyslně nebo neúmyslně, potřebuješ rychlou pomoc. Můžeš si dokonce vybrat jeden nebo kombinaci způsobů, které tvojí pokožce pomůžou se co nejrychleji zregenerovat:

 • Potři si spálené části těla chladným bílým jogurtem, nech ho aspoň 5 minut působit a opláchni ho vlažnou vodou. Probiotické kultury ti přinesou úlevu na počkání.
 • Pokud upřednostňuješ kosmetické přípravky, dbej na to, aby měly co nejkvalitnější složení a sáhni po těch, které obsahují panthenol nebo aloe vera. Tyto látky fungují doslova jako opravné a v závislosti na škodách, které napáchalo slunce, zaručí expresní reparaci.
 • Osvědčit se můžou i triky našich babiček. Zkus chladivé plátky okurky, odvar ze zeleného čaje a máty nebo čerstvé listy aloe vera.
 • Pokud je pokožka spálená příliš bolestivě, nebo se dokonce objevily puchýře jako při popáleninách, nečekej ani chvíli a vyhledej lékaře!
 • Nezapomínej na vodu, hodně vody, kterou tvoje pokožka potřebuje. A nezáleží na tom, jestli to bude ve formě nápoje, polévky, koupele nebo melounu. Hlavně ať jí je dostatek.
krem na opalovani

Pevně věřím, že toto léto se nebudeš pyšnit jen perfektní postavou, ale i překrásným a zdravým opálením. Vždyť víš, že zdraví máme jen jedno a je třeba ho chránit při každičké činnosti, kterou vykonáváme 😊.

Fotka autora
Baška Línek
Redaktor ve Fitshaker

Neznám nudu a stereotyp. Snažím se vždy „bojovat na vícero frontách“, přičemž jejich společným znakem je pocit spokojenosti, naplnění a lásky. Svoji nekončící zvědavost přenáším do zajímavých rozhovorů, kreativitu do zdravých alternativních receptů a lásku do každé činnosti, kterou dělám. Čas chci trávit smysluplně a prospěšně pro sebe i svoje blízké.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.