Ženské hormony ovlivňují mnohé aspekty našeho života či fungování organismu a ani zdaleka nejde jen o nejznámější z nich – estrogen a progesteron.
Ženské tělo ovlivňují i testosteron, oxytocin či hormony ovlivňující cykly, těhotenství nebo kojení jako FSH (folikulostimulační hormon), LH (luteinizační hormon) či prolaktin.
Hormony jsou hotová věda, protože ovlivňují skutečně všechno. Ty ženské jsou zodpovědné hlavně za fyziologický průběh cyklu, ale i když se právě nesnažíš o početí, budou určitě zajímat i tebe!
Kromě zajišťování reprodukce jsou totiž zodpovědné i za náladu, energii a vitalitu, rozložení tuku, hladiny cholesterolu a za mnohem víc!
Které jsou tedy nejdůležitější ženské hormony?
- Estrogen
- Progesteron
- Testosteron
- FSH
- LH
- Oxytocin
- Prolaktin
Zdraví cyklu
Určitě víš, že ženské tělo funguje cyklicky – základem jsou ovulační a menstruační cyklus. Ty se překrývají a jsou předpokladem pro otěhotnění.
Cyklus ovlivňují estrogeny a progesteron, ale i LH a FSH. Jejich měnící se hladiny zajišťují ovulaci a menstruaci, přičemž změny v hormonálním profilu vedoucí k poruchám ovulace jsou jedněmi z nejčastějších příčin ženské neplodnosti!
Určitě si každá z nás všimla, jak se v průběhu cyklu mění nejen nálada, ale i naše tělo. Je přirozené, že hladiny ženských hormonů v průběhu měsíce kolísají, pokud však dochází k výrazné hormonální nerovnováze, může se to projevit nepravidelným cyklem, akné, přibíráním, ztrátou vlasů či změnami nálad, snížením sexuální tužby nebo únavou.
Ženské hormony ve vývinu
Klíčovou roli hrají ženské hormony i v pohlavním dozrávání, ovlivňují menarche (první menstruaci) a s jejich vymizením přichází menopauza.
Vlivem těchto hormonů se vyvíjejí sekundární pohlavní znaky – rostou prsa, rozšiřují se boky a tuk se rozkládá do typicky „ženské postavy“, podporují též růst intimního ochlupení, ale jsou zodpovědné i za zvýšenou tvorbu mazu, a tak v pubertě mnohé z nás trápila problematická pokožka.
Libido
Sexuální touhu podporují nejen estrogen a progesteron, ale i testosteron. Všeobecně panuje mýtus, že testosteron je mužská záležitost. Libido a intenzivnější sexuální prožívání podporují estrogen a testosteron, naopak u progesteronu jeho zvýšené hladiny libido snižují.
Dnes jsou hitem při podpoře libida různé adaptogeny, na potvrzení jejich účinnosti při zvyšování sexuální tužby jsou však potřebné další studie.
Vlasy, pleť a nehty
I to, jak vypadáme, z velké části ovlivňují hladiny ženských pohlavních hormonů, kvalitu i růst vlasů z velké míry ovlivňuje množství testosteronu, ten však podporuje i zvýšený růst ochlupení všude na těle, takže asi rozumíte, že nemá smysl suplementovat testosteron kvůli vlasům, když si tím můžete přivodit i mužské ochlupení.
Stejně tak i v případě mastné či aknózní pleti jsou nejčastějšími „pachateli“ ženské hormony.
Zlatý střed
I u hormonů platí, že zlatá střední cesta je nejlepší. Někdy naše tělo lépe ovlivňují vyšší, jindy nižší hladiny hormonů. Jejich nerovnováha je většinou spojená s patologickým stavem, jakým jsou například PCOS (syndrom polycystických vaječníků).
Proto pokud má váš lékař podezření na toto onemocnění, existují testy, které zjišťují hladiny konkrétních hormonů.
Hormonální rovnováhu však můžeme podporovat i my samy prostřednictvím životního stylu. Základem jsou, jak jinak, vyvážená, pestrá strava, pitný režim, udržování optimální hmotnosti, redukce stresu a v neposlední řadě i aktivní pohyb, ať už v přírodě, nebo doma.
Pokud tě téma ženských hormonů zajímá hlouběji, napiš nám do komentáře, co bys chtěla ještě vědět, a my se na to rádi podíváme.
Pravidelný pohyb můžeš do svých dní zakomponovat už dnes 😊. S naším programem Fit in 15 min ti stačí 15 minut na to, abys každý den dala svým svalům zdravé zatížení, zlepšila si náladu a podpořila svoji vitalitu. Těšíme se na tebe!
Jsem studentkou medicíny, líbí se mi, jak lze prostřednictvím "lidské řeči" vysvětlit, co se v našem těle děje, a předávat tak informace všem, kteří chtějí porozumět lidskému tělu. Kromě toho jsem fanouškem cestování, poznávání a dobrého jídla a tyto svoje vášně se snažím přenést i do svých článků. Pokud tě zajímá, co se v našem těle děje při sportu nebo při jídle, jak si zachovat fyzické i psychické zdraví, nebo tě zajímají všechna možná i nemožná témata z oblasti zdraví podložená studiemi a fakty, tady jsi na správném místě.