Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Jak se zbavit stresu? Zkus těchto 6 cviků a dokonale se uvolni

joga
Zažíváš někdy situace, kdy tě stres úplně ovládne, a nevíš, co s tím?

Všichni cítíme, že dnešní svět plyne příliš rychle a je náročné zůstat celé dny v klidném módu. Proto je vhodné mít po ruce techniky a cviky, které nám hladinu stresu pomohou zvládnout. Krátkodobý stres není tak škodlivý jako dlouhodobé žití pod tlakem.

Lidé si často ani neuvědomují, kolik napětí nesou ve svém nitru. Až když se ozve naše fyzické tělo a přidají se k tomu různé zdravotní problémy, zjistíme, že jsme žili v dlouhodobém stresu. Ideální je nedostat se až do stavu úplného vyčerpání. To znamená pravidelně se věnovat prevenci stresu a jeho uvolňování. V tom nám může velmi účinně pomoct právě cvičení jógy.

joga pozice

Jak jóga pomáhá při uvolnění stresu?

Už jen to, že se posadíš na karimatku a začneš vědomě dýchat, má obrovský význam.

Hluboké dýchání, které se aplikuje v józe, pomáhá snížit krevní tlak, srdeční frekvenci a vyprázdnit mysl. Pokud se k tomu přidají cviky (ásany), které umožňují naladit se na tělo, protáhnout ztuhlé svaly a uvolnit napětí, vznikne dokonalý lék proti stresu.

Jóga aktivuje parasympatický nervový systém, který dává tělu signál, aby se uvolnilo a celkově zpomalilo. Je věděcky potvrzeno, že jóga snižuje hladinu kortizolu neboli stresového hormonu v těle. Pomáhá zlepšit příznaky dlouhodobého stresu. Upravuje spánek, trávení, aktivuje imunitní systém. Může zmírnit depresi, smutek a změny nálad obnovením dopaminu a serotoninu v mozku.
jóga proti stresu

Jóga taky reguluje funkci bloudivého nervu, jinak známého jako nerv pohody. Jeho stav je zodpovědný za to, jak reagujeme na stresové situace v našem okolí.

Přináším ti sérii svých oblíbených cviků na uvolnění stresu. Předtím, než vytáhneš karimatku, si vytvoř prostor, který ti pomůže procítit klid a naladit se na sebe.

1.) Pohodlný sed s vědomým dýcháním

wellness jóga proti stresu a napětí

Pohodlně se usaď, uvolni ramena a narovnej záda. Začni vědomě dýchat, nádech na 5 dob a výdech taky. Zopakuj aspoň 10 vědomých dechů. Můžeš si položit ruce na hrudník a vnímat, jak ti klesá a zvedá se. Pomůže ti to snadněji se ponořit do sebe a do dechu.

2.) Sed s pokrčeným kolenem

jak se zbavit stresu a úzkosti

Posaď se s jednou nohou nataženou a druhou pokrč v koleni do strany. Dbej na to, aby koleno i špička natažené nohy směřovaly nahoru. S výdechem se předkloň, můžeš mít pokrčené koleno a postupně se ho snaž napnout. Vydrž 8 nádechů a výdechů, potom vyměň nohy.

3.) Bojovník II

jak se zbavit stresu z práce

Postav se se široce rozkročenýma nohama a rozpaženýma rukama. Vytoč levou špičku dopředu. Nechej bedra otevřená a klesni v levém koleni. Vydrž 8 nádechů a výdechů, potom vyměň nohy.

4.) Široká poloha dítěte

jak se zbavit stresu?

Klekni si na zem, posaď se na paty a otevři kolena na šířku podložky. Klesni hrudníkem co nejvíc k zemi a úplně se uvolni. Vnímej, jak se z těla vyplavuje napětí. Zkus úplně položit hlavu na zem nebo si podlož pod čelo jóga blok (příp. knihu). Vydrž 8 nádechů a výdechů.

5.) Poloviční holubička

cvičení doma

Přejdi do pozice kočky a natáhni pokrčené pravé koleno pod hrudník dopředu. Polož pánev na zem nebo na pokrčenou nohu. Dbej na to, aby ti boky příliš nepadaly do stran. Pokud potřebuješ, pomoz si podložením pánve polštářem nebo dekou. Narovnej záda a zůstaň v poloze chvíli dýchat.

joga na doma

Potom se předkloň a přitáhni trup k zemi, vydrž 8 nádechů.

6.) Přetáčení kolen v lehu na zádech

jak se zbavit stresu z prace

Lehni si na záda, pokrč kolena a omotej pravé okolo levého kolene. S výdechem ho přetoč na levou stranu a hlavu dej na opačnou stranu. Vydrž 8 nádechů a dbej na to, aby se ti ramena nezvedala ze země. Potom vyměň strany.

Dopřej si vzácný čas pro sebe. Každý den aspoň chviličku. Je to velmi důležité, abychom lépe poznali sami sebe, svoje potřeby, a cítili se ve svém životě spokojeně. Harmonickou výzvu jsme sestavili pro všechny ženy, které se o sebe chtějí postarat. Nejen o svoje tělo, ale i o svoji mysl 💚.

Zažij to s námi i ty a prožij tyto podzimní dny ve větší radosti, lásce a pohodě. 😊

Fotka autora
Nikol Chovancová
Trenérka jógy ve Fitshaker

Jsem máma dvou synů, jinak též jogínka a koučka, která miluje život. Více než 10 let se intenzivně věnuju práci na svém osobnostním růstu. Absolvovala jsem množství seminářů a workshopů. Cvičím jógu a využívám různé formy meditací pro svůj seberozvoj. Pochopila jsem, že pro život v rovnováze a radosti je důležité být ve spojení se svým tělem, ovládat svoji mysl a neustále na sobě pracovat. Pokud byste si se mnou chtěli zacvičit, moje videa najdete i na Fitshakeru. Pokud se potřebujete v životě posunout dál, zvládnout těžké období nebo chcete žít naplno a v radosti, ráda se stanu vaším osobním koučem. Svým klientům nabízím bezpečný a důvěrný prostor na rozhovor, ve kterém se zastavíme a prozkoumáme život z různých úhlů. Více o mně a mých aktivitách: www.nikolchovancova.sk.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.