Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Cvičení
Všeobecné
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolené
Těhotenství

Jak se zorientovat ve zdravé výživě? Máme pro tebe návod.

zdravá výživa

Je pro tebe výživa jednou velkou neznámou? Případně máš nějaké informace o tom, co je zdravé a co ne, ale ráda by ses dozvěděla víc? Teď máš tu úplně nej možnost. Výzva do plavek bude i letos obsahovat fantastická videa o stravování. A jelikož z celého srdce věříme tomu, že „Nejkrásnější tělo je zdravé tělo“, tak jsme si řekli, že se zdravé stravě budeme věnovat ještě víc než obvykle. Každý týden tě nebude čekat jen jedno stravovací video, ale dokonce dvě – jedno od nutričních terapeutek a druhé od uznávaného lékaře. Co všechno se v nich dozvíš? Malé ochutnávky najdeš níže, tak čti/sleduj dál. 😊

Zdraví. To nejdůležitější, co v životě máme.

Možná to zní jako klišé, ale – starejme se o svoje zdraví. Nic vzácnějšího v životě nemáme a to, jak se budeme v životě cítit, máme z velké míry ve vlastních rukou. A taky ve vlastních talířích. Strava totiž zásadním způsobem ovlivňuje naše zdraví. Výběrem potravin se můžeme rozhodnout, jestli podpoříme naše zdraví nebo nemoc...

Pokud si nejsi jistá, jak by měl zdravý jídelníček vypadat, případně co je základem zdravého životního stylu, jsme tu pro tebe. Prostřednictvím 15 vzdělávacích videí ti přineseme obrovské množství informací, které ti budou při tvém rozhodování nápomocné😊.

Kdo tě provede stravovacími videy?

Nedělní stravovací videa budou mít pod palcem nutriční terapeutky z Ne hladu. Andrea Jakešová a Veronika Pourová se už víc než 10 let věnují nutričnímu poradenství a pomáhají lidem zorientovat se v oblasti výživy. Celý jejich příběh začal blogem, který reagoval na nepravdivé informace a mýty o výživě šířící se internetem. Holky se věnují nejen osvětě a nutričnímu poradenství přímo pro konkrétní klienty, ale pořádají i přednášky a online kurzy na různá témata související se zdravým životním stylem. V neposlední řadě jsou autorkami knih „Vyváženě“ a „O výživě“, které zrcadlí jejich poznatky a zdravé recepty.

Co všechno se ve stravovacích videích naučíme?

Pokud tě zajímá, jakých témat se ve videích ve Výzvě do plavek dotkneme, jsi na správném místě. Posvítíme si na tato témata:

1. Stravou ke krásné postavě, ale zejména ke zdravému tělu

Nováčky budou zajímat informace o základních makroživinách. Povíme si, kolikrát denně bychom měli jíst a na co při tvorbě jídelníčku myslet. Jak by měla vypadat tvoje hlavní jídla a jestli je nutné počítat si kalorie. Bonusem bude též video o energetickém příjmu a výdeji.

Ukázku z něj můžeš vidět zde:

2. Pestrost v stravě – co to vlastně znamená?

Přesně si popíšeme, jak by měl vypadat zdravý talíř a co to znamená pestrost v jídelníčku. Konkrétní příklady ti pomůžou toto téma přesně pochopit.

Co bys měla vědět o ovoci a zelenině?

3. Výživové doplňky – jak se v nich orientovat?

Kontroverzní téma, která zajímá mnoho lidí. Holky z Ne hladu mají na výživové doplňky jednoznačný názor. Ve videu se dozvíš, jestli jsou nějaké, které je opravdu nutné užívat. A taky jak je to se spalovači a proteiny.

4. Omezení ve stravě – jak s nimi pracovat?

Trápí tě intolerance na lepek či laktózu, případně nekonzumuješ živočišné produkty? Toto video tě může nasměrovat, jak si zajistit pestrost v jídelníčku a konzumovat dostatek živin, které potřebujeme.

5. Stravování v běžném životě

Dá se stravovat zdravě, pokud máš málo času na přípravu jídel? Případně vaříš pro celou rodinu nebo pracuješ na směny? Ukážeme si, jak přesně můžou vypadat rychlá hlavní jídla a snacky, které zaženou hlad.

Proč u snacků nevynechat bílkoviny?

6. Emoce, chutě a jejich vzájemný vliv

Jídlo jako náplast na smutek či hněv.

Znáš to? Pojďme s tím něco udělat. Emoční jedení je problém mnohých žen a my si ukážeme, co s tím.

Jak je to s tuky?

7. Co dělat, když váha a míry stagnují

Je demotivující, pokud se po týdnech cvičení a vyváženého jedení očekávané výsledky nedostaví. Co dělat v tomto případě?

8. Praktické tipy na závěr – jak si udržet zvyky ve stravě dlouhodobě

Verča a Andy ti ukážou na příbězích svých klientů užitečné tipy, které tě můžou nakopnout na tvojí cestě za zdravým životním stylem. Nech se inspirovat 😊.

Jeden takový tip ti představíme zde:

NOVINKA ve výzvě – odborná videa s gastroenterologem Ladislavem Kuželou

Jak jsme už naznačili, to není všechno! Odborná videa o zdravé výživě má pro tebe připravená i doc. MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH. Jeden z nejznámějších lékařů na Slovensku, který je dlouholetým propagátorem zdravého životního stylu, lékař, který věří tomu, že zdravá výživa má enormní vliv na zdraví člověka. Též autor úspěšných knih „Zdravé črevo a trávenie“ a „Zdravie bez liekov“. Už roky se kromě svojí lékařské praxe věnuje i osvětě v této oblasti. Přednáší na konferencích, je hostem různých relací, podcastů a rozhovorů, kde lidem na vědeckých studiích ukazuje, co je pro naše zdraví klíčové. A to bude i cílem videí, která jsme společně připravili do naší výzvy 😊.

Jaká témata tě čekají s MUDr. Kuželou?

1. Terapie jídlem

Doktor Kužela má za sebou nesmírně zajímavý příběh, který ho vlastně dovedl k tomu, aby se více zaměřil na studium zdravé stravy. Jsme si jistí, že tě inspiruje.

Proč jíst pestře?

2. Superpotraviny jako součást našeho jídelníčku

Existují vůbec superpotraviny? V sérií kratičkých videí ti pan doktor ukáže, které potraviny jsou z jeho pohledu hotovým zázrakem pro naše tělo a taky vědecky podložené důkazy proč.

I čokoláda může být zdravá:

3. Z potravinové intolerance k potravinové toleranci

Toto video bude pro lidi, kteří trpí určitými intolerancemi, možná úplně převratné. Jak se pan doktor staví k intolerancím a co při nich může pomoct?

Na ukázku z videí se můžeš podívat zde:

4. Fakta a mýty zdravého stravování

Na internetu najdeš kdejaké „zaručené“ informace, které můžou zlepšit tvoje zdraví. Které z nich jsou nesmysly a které ne?

5. Bílkoviny v rostlinné stravě

Dokážeme rostlinnou stravou získat dostatek živin pro naše tělo? Jak je správně nakombinovat, abychom měli i dostatek energie?

6. Cvičení a jeho vliv na trávení

Není to jen o zdravé stravě. Pohyb sehrává v našem životě zásadní místo. Jak fyzickou aktivitu vnímá pan doktor Kužela?

7. Postupné změny, které můžou změnit život

Společným znakem těchto videí je množství praktických informací a rad, které můžeš pěkně aplikovat do běžného života. Určitě v nich najdeš velké množství inspirace. 😊

Tu máme ještě pro tebe bonus v podobě rozhovoru z našeho podcastu s doc. Ladislavem Kuželou:

Je toho opravdu hodně, že? Aby ses dozvěděla takovýto objem informací o zdravém stravování, musela bys strávit hodně času studiem rozličných zdrojů. V této výzvě je najdeš pěkně pohromadě v podobě kratičkých 10–20minutových videí. Snažili jsme se, aby byla co nejvíc praktická a díky úkolům týdne ti i přinášela okamžité nápady na změny ve tvém běžném životě.

Pokud se bojíš, že toto bude nuda, tak tě chceme ubezpečit, že rozhodně nebude. 😊 Odborníci, kteří tě těmito videy provedou, jsou ostřílení vypravěči a nás to s nimi tedy skutečně bavilo. Takže jsme si jistí, že si získají i tebe. A naučí tě přesně to, co teď potřebuješ vědět.

Tak uvidíme se ve výzvě? Už se na tebe těšíme! 😊

Přihlas se přímo tady 👇. 2.5 začínáme😉!

Výzva do plavek 2023
Fotka autora
Romana Cibulková
Redaktorka ve Fitshakeru

Miluju poctivé věci, nechávám se inspirovat šikovnými lidmi a bavím se knihami, vařením a dalšími maličkostmi, které každý den přináší. Dělám věci, které mi přinášejí radost, a ty ostatní omezuji na minimum. :-) Jsem velkým fanouškem dobrého jídla, kvalitních potravin, pozitivního myšlení a všeho zdravého. A myšlenky z těchto oblastí s vámi budu ráda sdílet.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.