Kdysi jsem měl pocit, že lidé, kteří milují cvičení, se jen přetvařují. Vždyť kdo normální už se může těšit na to, jak bude celý zadýchaný, zpocený a s vyplazeným jazykem přenášet těžké věci z jednoho místa na druhé a potom zpátky? Anebo koho už může bavit utíkat jako o život před... ničím? Mě ne! Viděl jsem cvičení jen jako něco namáhavého a nepříjemného. A zčásti to tak i je. Ale to jsem ještě netušil, že cvičení má i druhou stranu mince. Příjemnou část. Objev ji a tvůj trénink tě začne (znovu) bavit.
Najdi růži mezi trny
Cvičení je jako růže a je jen na nás, jestli se budeme bát jejích trnů nebo obdivovat a radovat se z jejích květů (wow, to by byl dobrý citát).
Pod „trny“ si představ tu méně příjemnou část cvičení. Například:
- Cvičení „bolí“.
- Necítíme se při něm pohodlně.
- Jsme během něj zadýchaní.
- Máme pochybnosti, jestli to děláme správně nebo jestli nám to přinese výsledky.
- Cvičení je namáhavé.
- Často nás to nebaví.
- Cítíme se nemotorně.
- Cítíme se trapně a nejistě, když se na nás ostatní dívají.
To všechno jsou věci, které na cvičení nemáme rádi a kterým se chceme vyhnout.
Ale tak jako má růže svůj květ, tak má i cvičení svoji příjemnou část. Je to například:
- Budeš po něm mít lepší náladu.
- Rozptýlíš se od svých problémů zdravým způsobem.
- Lépe usneš.
- Snížíš svůj stres/depresi/nejistotu a strach z budoucnosti.
- Budeš na sebe hrdá.
- Budeš se cítit silněji a sebevědoměji.
- Budeš víc zářit (a méně žárlit).
- Budeš mít (později) víc energie.
- Budeš si víc věřit a díky tomu budeš mít větší chuť zkoušet nové věci a zlepšovat svůj život v jiných oblastech.
- Budeš mít nad sebou větší kontrolu.
- „Vyčistíš si hlavu“ a budeš se cítit super.
A to ještě nemluvím o dalších výhodách, které přicházejí později (míň zdravotních problémů, krásnější, pevnější a ohebnější postava, větší pocit sebehodnoty, víc zážitků, inspirace pro druhé a tak dále).
Obě tyto části (květ růže a trny) patří k cvičení a platí pro většinu z nás. Tak jak to, že jsou lidé, kteří cvičení milují, a i tací, kteří ho nesnášejí? A jak se přidat do té první skupiny? Trik je v tomhle:
Můžeš na růži hledat trny. Nebo se pokusit najít mezi trny její květ.
Jak to vypadá, když se díváme jen na trny?
Když už při pomyšlení na cvičení budeme vidět jen jeho trny (bolest, nepohodlí), budeme cvičení nesnášet, budeme se mu snažit vyhnout a dřív nebo později skončíme. Možná ne hned na začátku, protože bychom se styděli před kámoškou, která ví o našem hubnutí. Ale věř mi, že když na cvičení nenajdeme TO příjemné, nebude nás to bavit a nakonec si najdeme nějaký důvod (Vánoce, dovolenou, nestíhačky, povinnosti, děti) a skončíme!
Jak to vypadá, když dokážeme ocenit růži
Na druhou stranu, když se zaměříme na růži (na všechno to, co je na cvičení skvělé), uvidíme, že to za to stojí, že to není tak špatné a neskončíme. Nebudeš chtít skončit s něčím, co tě baví a díky čemu se cítíš dobře. Právě naopak – časem se na svůj trénink začneš dokonce těšit.
A co když se objeví nějaká překážka (Vánoce, dovolená, nestíhačky, povinnost, děti)? Budeš hledat způsob, jak ji zdolat, abys mohla cvičit dál. Ne kvůli hubnutí, ale proto, že to chceš, protože tě cvičení naplňuje.
Chápu, pokud mi nevěříš, že i tebe může cvičení bavit. I já jsem byl skeptický. Ale dej tomu šanci, snaž se najít květ růže a uvidíš sama.
Jak to zavést do praxe?
Jde v podstatě o to, abychom si před a během každého cvičení připomínali to, co je na něm úžasné (snažili se najít a vychutnat si květ růže) a nemysleli na to, co na cvičení rádi nemáme (nebáli se trnů). To se ale lehko řekne. A proto je tu příklad, jak s tím můžeš začít.
- Není super, že si dnes dostatečně zdravá, abys mohla cvičit? Užívej si to, že nejsi zraněná, nemocná nebo že tě nic (kromě pálení ve svalech) nebolí!
- Není super, že máš díky Fitshakeru možnost cvičit z domu a nemusíš se stydět cvičit ve fitku před jinými lidmi? (Jen pomysli na to, kolik žen takovou možnost nemá nebo o ní neví.)
- A není taky super, že pro sebe něco děláš, že se takhle s láskou staráš o své tělo, že budeš moct být inspirací pro své děti, manžela a kámošky?
Podle mě je to úžasné. Vždyť kolik žen s cvičením ani nezačne. Nebo ze zdravotních důvodů nemůžou cvičit. Nebo si na to nevyhradí čas. Nebo se neumí překonat a začít. Nebo nevědí, jak mají cvičit. Nebo z jiných vážných důvodů nemůžou cvičit.
Ale ty dnes můžeš! Mysli na to! Připomínej si, jaké máš štěstí, že máš takovou příležitost. Že můžeš dopřát svému tělu pohyb, který potřebuje. Že můžeš zlepšit svůj život. Že se budeš cítit super. Že díky tomu si každý den zdravější, silnější, sebevědomější, přitažlivější, šťastnější a spokojenější.
Dál je to na tobě!
Všímat si a ocenit to, co je na cvičení dobré, je skvělá rada. Ale fungovat bude, jen pokud ji zavedeme do praxe. Ne jen jednou. Ne dvakrát. Pokaždé.
Ze začátku to možná nepůjde tak snadno, ale když to budeš trénovat, dřív nebo později tě cvičení začne bavit.
Neříkám, že cvičení už nikdy nebude nepříjemné. Dokonce ani mně se do něj někdy nechce. Ale vždy si vzpomeň na to, že ten květ růže tam někde je. Jen si ho potřebujeme všimnout a být za něj vděční.
Najdi si něco, co je na tvém cvičení super, a mysli na to, jak skvěle se díky němu budeš cítit. Tohle je způsob, jak si zamilovat cvičení.
P.S.: Ovládáš celou teorii o hubnutí, ale nevíš, jak vydržet? Pokud ano, získej zdarma můj návod „Jak zhubnout svých prvních 10 kilo – a to i bez hladovění a počítání kalorií,“ který ti ukáže, jak začít s hubnutím tak, abys to vydržela a dotáhla to tentokrát až do konce.
Nebo se podívej na tuto stránku, napiš mi a můžeme se do toho pustit společně. 😉
A jestli jsi nenašla ještě to svoje oblíbené cvičení, zkoušej různé druhy u nás na Fitshakeru. Najdeš u nás pomalejší, spíš protahovací cvičení Pilates a Yogu, ale i kardio cvičení nebo vysoce intenzivní tréninky Toning Interval nebo HIIT. Možností je opravdu hodně a stále pro tebe natáčíme nová a nová cvičení. 😉
„Ovládáš teorii hubnutí, ale nedokážeš ji převést do praxe a dodržovat? Začni společně se mnou. Na stránce (https://martintoth.me/) pomáhám ženám vydržet u hubnutí.“