Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Proměny
Fitshaker podcasty
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Jsme takové, jaké jsme...

ženskost
Před mnoha lety píseň s názvem „Sme také, aké sme“ válcovala hitparády a pro nejednu dívku se stala hymnou, oslavující odvahu a sebevědomí žen jedné generace. Teď je řada na nás, abychom oslavily svoje přednosti i nedostatky, všechno to, co na sobě milujeme, i to, co bychom nejradši změnily.

Lekce na úvod aneb proč je rozmanitost naše nejlepší kámoška

Pamatuješ si, jak jste se se spolužačkou v dětství vždy oblékaly stejně, chtěly jste to samé a všechno dělat tak, jako ta druhá? Až jste si jednoho dne uvědomily, že to tričko vám nesedí oběma stejně a je v pořádku koupit si jiné. A k velkému překvapení jste najednou vypadaly krásně obě, jen každá jiným způsobem.

I v dospělosti často toužíme zapadnout a přizpůsobujeme se okolí. Možná proto, že máme pocit, že se to sluší nebo se to od nás očekává nebo se jen bojíme být svým vlastním originálem.

Změňme to a najděme na sobě to jedinečné, co na nás ostatní budou obdivovat. Vždyť jen tehdy, když budeme každá jiná, se můžeme jedna od druhé hodně naučit a učinit svět krásnějším místem.
Přirozená krása

Jako děti jsme nevěděly, co je to stydět se, a když naše dvouleté srdíčko po něčem zatoužilo, prostě jsme na to ukázaly prstem a řekly mámě: „Dej!“ Tady by mělo platit známé přísloví o jízdě na kole. Na užitečné dovednosti by se zapomínat nemělo. Tak směle do toho a klidně nahlas řekni, že každý měsíc vynecháš dva dny v práci kvůli silným menstruačním bolestem.

Pravidelné výjezdy na pohotovost za úlevou v podobě infuze jsou bohužel běžnou rutinou pro vícero z nás. Nebo že si svoje nádherné pěstěné vlasy vyměnila za život, který ti musela zachránit chemoterapie. Miluješ ji a nenávidíš, protože ti tolik dala, a zároveň vzala.

Otevřeně požádejte s manželem rodinu, aby vám nepřipomínali, že už máte věk na založení té vlastní, a bez obav přiznejte, že je tu problém, kvůli kterému ji přirozenou cestou mít nemůžete. Témata jako neplodnost, následky způsobené hysterektomií, trápení s endometriózou nebo rakovinou by neměly být tabu a důvod k hanbě.

Hovořme proto nahlas o tom, co prožíváme, přesně jako když jsme byly malé. Porazíme tak dlouho zakořeněný a zbytečný strach z možného nepochopení okolí. A to je ten úplně první a obrovský krok k tomu, abychom se začaly víc milovat takové, jaké jsme. Když tu debatu nerozvíříme my, nikdo jiný to za nás neudělá.
sebelaska

Mýtus jménem „ideál krásy“

Bylo by naivní myslet si, že ženské idoly na plakátech, které jsme si lepily na stěnu, neznaly boj se striemi, celulitidou, hormonálními nebo stařeckými skvrnami.

Také jsi tehdy vašim nevěřila, že jsou to jen fotky a na nich lidé jako my? Naštěstí máš dnes v porovnání s minulostí dvě výhody.

První jsou moderní vědomosti o tom, jak se dá daný problém vyřešit. Druhou výhodou je poznání, že každá „nedokonalost“ je tvojí součástí z nějakého důvodu a že za každou je nějaké tvoje osobní vítězství.

krasa zeny

Tvoje tělo zvládlo něco neuvěřitelného, když v něm vyrostl nový život. Jizva po císařském řezu je symbolem tvojí síly a odvahy a to je důvod hledět na ni s respektem a láskou. Stejně to platí i o unavené pleti, povadlé kůži nebo vráskách. Nikdo nemá právo je posuzovat nebo komentovat, protože toto tělo patří jen tobě a jen ty víš, co všechno už prožilo.

VĚDĚLA JSI?

Už v době kamenné se za nejpřitažlivější považovaly ženy s bujným až padajícím poprsím a co nejširšími boky a pasem. Takovou postavu si v pravěku automaticky spojovali s plodností a hojností. Nejznámějším důkazem je Věstonická venuše – soška inspirovaná ženským zevnějškem typickým pro toto období. O několik tisíciletí později, během středověku a gotiky, by ses setkala s názorem, že nejkrásnější žena je útlá a křehká, s úzkými rameny, dlouhým krkem a nenápadnou hrudí. Na přelomu 19. a 20. století by byla zase populární postava à la Gibsonova dívka. Tedy taková, která měla tvar přesýpacích hodin (výrazné poprsí a zadek a mezi nimi úzký pas). Až potom v 60. letech minulého století přišla modelka Twiggy a na dlouhou dobu zavládl kult extrémní štíhlosti a minimálních křivek. Tento trend nebyl v některých kruzích překonán dodnes.
body positive

Tlak na dokonalost

V dávnější minulosti to byly filmové hvězdy jako Elizabeth Taylor nebo Marilyn Monroe. Později modelky Claudia Schiffer, Naomi Campbell a další. Dnes jsou to internetové influencerky, kterých je tolik, že na jejich vyjmenování bychom potřebovali samostatný článek. Všechny mají jednu věc společnou. Vnímáme je jako idoly krásy a jejich těla máme za dokonalé schránky, po nichž se nedá netoužit. Opět si všimni, že každá z nich má jinou postavu a jinak splňovala standardy svojí doby.

Znamená to, že rozmanitost tu byla vždy, a tak je to dobře.

S tlakem na náš vnější vzhled často přicházejí i zvýšené nároky na každodenní výkon v roli matky, manželky, milenky nebo kolegyně. Jestli máš někdy pocit, že z tebe chce každý kousek, povinností je víc, než stíháš zvládnout, a jdeš na hranici svých limitů, nejsi v tom sama.

V tomto momentu je nezbytné zastavit se a připomenout si, že nejsi stroj a že i tvůj den má jen 24 hodin. Je úplně v pořádku přiznat si, jestli je toho na nás příliš a že musíme jet nonstop na 100 %. A také, že některé úkoly není nutné dělat perfektně, stačí zkrátka dostatečně.

Jsi lidská bytost, která má svoje potřeby, stejně jako oni.

Jednou z nich je oddech a čas pro sebe. Když si je včas nenaplníš, následkem stresu (který jde se snahou o dokonalost ruku v ruce) může být zhoršený spánek, rozhozený menstruační cyklus a jiné vážnější těžkosti, které pocítíš zvenku i zevnitř.

Vzpomeň si na to, když budeš zase jednou dopíjet studenou kávu, před kterou dostalo přednost balení dětí do školky nebo věšení prádla.

čas pro sebe

Když život nabízí citrony, udělej si z nich citronádu

Nebo jinak – vnímej svoje nedostatky pozitivně a změň je na výhodu.

Pro příklady nemusíme jít daleko. Všechny známe například úžasnou Jennifer Lopez. Věděla jsi, že pro hispánský původ a větší zadek jí na začátku kariéry nedávali výrazné šance na úspěch? Dnes je pro ni postava osobní značkou, díky níž ji zná celý svět.

Nebo známá Oprah Winfrey. Navzdory tmavé pleti a plnější postavě se postupně vypracovala na uznávanou moderátorku s vlastní talkshow, nejsledovanější a nejvlivnější v televizních dějinách.

Místo sledování instagramových krásek se inspirujme takovými a podobnými příběhy žen, které se považovaly za krásné a šly si za svým snem. Nezaměřily se na svoje slabé stránky, ale na talent, na to, jak být pro svět užitečné, a na svůj cíl něco dokázat.

krása

Tělesné změny a proč je vítat

V době silného (a často negativního) vlivu sociálních médií je naše sebedůvěra zkoušena prakticky denně. Je proto správné připomínat si, co všechno už má tvoje tělo za sebou a že každý projev zdánlivé nedokonalosti je památkou na všechny malé i velké boje, které jste spolu vyhrály.

Možná se ti těžko dívá na „nová“ prsa po ukončení kojení nebo chomáče vlasů, zůstávající na hřebenu. Jsou-li ti však připomínkou toho, že jsi svému děťátku dala ten nejlepší start do života, určitě to stálo za to a pro nás jsi hrdinka. Trápí tě centimetry navíc, nebo naopak viditelně chybějící kila, která ti způsobila nemoc? Důležité je, že jsi tu.

Máš náš velký obdiv, že jsi svoji cestu zvládla.

Vrásky, výrazné fyzické změny po porodu i menopauza – každá si jimi projdeme. Jsou nebo jednou budou součástí i tvého příběhu. Když přijdou, přivítej je jako starší kamarádku, přinášející s sebou další zkušenost, která tě obohatí.

Pro nás ve Fitshakeru jsou nejdůležitějšími hodnotami přirozenost a zdraví. Jestli se chceme cítit sebevědoměji nebo něco na svojí postavě upravit, vždy stavíme na poctivé práci a vzájemné podpoře. Už víc než 25 000 ženám jsme pomohli změnit pohled na vlastní tělo a najít na sobě to krásné. Pojď si také pro svoje nové sebevědomé a silnější JÁ, které budeš milovat víc.

cvičení pro ženy
Fotka autora
Nika Straková
Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.