Všechny
Recepty
Zdraví
Všeobecné
Stravování
Cvičení
Fitshaker podcasty
Hubnutí
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Těhotenství
Myslíme ekologicky!

Lucka (-7kg): „Neváhej a pojď do toho! Můžeš ztratit jen kila, ale získáš sebevědomí.“

Luckina premena

Lucka se s námi podělila o svou inspirativní cestu ke zdravějšímu a aktivnějšímu životnímu stylu.V rozhovoru prozradila, jak se jí podařilo zhubnout 7 kg, získat více energie a vybudovat si pravidelný návyk na cvičení. Mluvila o tom, jak překonala lenost, zvládla sladká pokušení a jak ji podpořila rodina.

Její příběh je důkazem, že i malé kroky mohou vést k velkým změnám, pokud vytrváme. 💪

Lucko, jaké jsou tvé dosavadní úspěchy? Kolik kil a centimetrů se ti podařilo shodit? Jaký byl tvůj život, než jsi začala cvičit s Fitshakerem?

Pro mě je největším úspěchem to, že cvičím denně už od května, kdy jsem se zapojila do Plavkové výzvy. Do té doby to bylo vždycky jen takové, že týden, měsíc, a nejdéle jsem cvičila asi 2 měsíce během střední školy v maturitním ročníku. Vždyť každá chceme na stužkovací ples vypadat krásně. :) Co se týče kil a centimetrů, od května 2024 do září 2024 šlo dolů už cca 7 kg a přibližně z každé partie nějaký centimetr. Nejvíc mě těší, že vidím své klíční kosti a tvář, na kterých to už i sama pozoruji.

Před Fitshakerem jsem doslova žila lenivým životem, kdy se mi extrémně nic nechtělo. Sem tam pohyb na zahradě nebo procházka s dětmi, které jsou někdy jako neřízené střely, takže máma, chce-nechce, musí se jakž takž hýbat s nimi. Pak přišel září 2023, obě holčičky ve školce a máma musela do práce. Už jen samotná změna režimu po 5 letech, kdy jsem byla stále doma a z nudy vyjídala zásoby, udělala své. Pravidelná strava a alespoň menší pohyb od auta k práci, k tomu stres, se ukázaly na váze – šlo dolů prvních cca 5 kg. Řekla jsem si, že tomu musím ještě pomoci. Nejdřív jsem po novém roce zkusila zumbu, kterou jsme kdysi cvičily s kamarádkou přes YouTube.

Mezitím švagrová měla za sebou Novoroční výzvu s Fitshakerem, sama se cítila lépe, okolí ji chválilo za úspěch, a tak mě to namotivovalo. Zkusila jsem se v květnu přidat i já. Prioritou bylo zhubnout. Už po prvním týdnu se má priorita změnila a doplnila o to, že chci být zdravější, ohebnější a aby mě nebolelo celé tělo, protože je tak ztuhlé. Každý den jsem se nemohla dočkat své „hodinky“, kdy jsem vytáhla podložku a udělala něco pro sebe.

Jak zvládáš cvičení při práci, domácnosti a dětech? Co ti pomáhalo překonat únavu a vyčerpání?

Teď už je to automatika a systém, který jsme si s dětmi vytvořili. Samy se ptají, kdy budu cvičit. Když už na to jdu a chystám si pomůcky, vidím, jak si vytahují expandéry, činky a jdou se mnou do toho. Takže mám minitrenérky, které dohlížejí na mé cvičení.

Kdysi jsem si říkala: teď ne, ještě chci uklidit, posedět, udělat tohle a tamto. Jedna výmluva za druhou. A brala jsem to tak, že když necvičím hodinku v kuse, nemá to účinek. Ale i 15 minut má své kouzlo a benefity.

Jednou z výmluv bylo, že nemůžu být sobec a myslet jen na sebe. Ale uvědomila jsem si, že právě musím být sobec, pokud chci pro svou rodinu být co nejdéle a nejaktivněji.

fitshaker doma

Změnily se tvé cíle a sny od začátku cvičení? Jak reagovala rodina, když sis začala věnovat více času?

Cíl a sen na začátku byl jen zhubnout. Postupně se to s každým dnem a videem měnilo na to, že se těším na povzbuzující slova trenérů. Potom i v samotné fb skupině je komunita, která se podporuje, motivuje a dopřává si navzájem jen to nejlepší. A to člověk v dnešní rychlé a ne tak ideální době potřebuje. U mě na vedlejší kolej šla hlavně lenost. Protože místo sezení na gauči a koukání na televizi nebo do mobilu jsem vytáhla podložku a cvičím.

Chci jít příkladem svým dětem, že pohyb není špatný. Díky bohu jsou ještě ve věku, kdy je udržet v klidu a na jednom místě je rarita. A na otázku, jestli jsem si urvala čas pro sebe, odpovím jen tolik, že jsme se ho s holčičkami rozhodly jen využít efektivněji a aktivněji. Samozřejmě jsou dny, kdy chci být sama, tak se je snaží manžel zabavit, ale nejde mu to, protože je v tu chvíli nic kromě činek a blbnutí se mnou nezajímá.

Podporovalo tě okolí, nebo jsi se setkala i s nepochopením?

V tomhle mám štěstí.

Pamatuji si, že když jsem přišla za manželem s tím, že se asi zapojím do výzvy a začnu pro sebe něco dělat, tak mi jen řekl, že jestli chceš, zkus to. Jen aby to neskončilo tak, že si zaplatím členství a nebudu cvičit. Tak jsem to vzala, zaplatila a začala cvičit – a cvičím dodnes. Podpořila mě i švagrová, sestry, že jasně, zkus to, vždyť nemůžeš nic ztratit. No můžu ztratit – a to kila a své staré JÁ.

Vždyť každá chceme od okolí slyšet, jak dobře vypadáme, jak jsme krásné a šťastné. Mě potěšila slova druhé švagrové. Vešla jsem do místnosti, samozřejmě, když se často nevidíme, protože každá bydlíme na opačné straně republiky, tak se obejmu a ona hned: „Lucko, tys zhubla.“ Ptám se jí, že to je vidět? Její odpověď byla: „Jasně, hodně.“ A ptala se, co jsem dělala, a říkám: „Začala jsem cvičit s Fitshakerem.“Nezapomenu na slova kolegovy manželky, které, když jsem to říkala, se jen pousmála a dodala: „A to se ti chce?“ No ano, chce, baví mě to. Dokonce moje proměna namotivovala i mého manžela, který se necítí komfortně ve svém těle a chce taky se sebou něco dělat. Říkám: „Dobře, pojď cvičit se mnou.“ Nejprve se zdráhal, ale jednou se přidal.

No vychytali jsme zrovna video se Zorou na břicho. Vydržel pár minut a vzdal to. Ale ani se mu nedivím, byla to tedy pořádná makačka. Ale nevzdám to a ještě ho zapojím.

fitshaker doma

Jak zvládáš stravu a chuť na sladké? Měnila jsi recepty nebo suroviny?

Kvásek je relax jako vyšitý, kdy z obyčejné mouky a vody vznikne něco tak geniálního, jako je chléb, bez dalších konzervantů, éček a jiných nežádoucích látek. Kvašení se věnuji už asi i 4 roky s přestávkami. Za mě je chléb, pečivo, sladké nebo slané koláče, snacky mnohem lepší jak chuťově, tak i složením. Sama vím, co jsem tam dala.

A to, jestli zdravá mouka nebo med nahradí chuť? Hm, mně osobně víc chutnají celozrnné chleby, rohlíky. Samozřejmě sáhnu i po klasické bílé mouce, ale snažím se míchat klasiku s celozrnnou. Nasytí mě to na delší dobu.

Jsem milovník kávy, a do ní si místo cukru přidávám med už několik let. Od té doby, co jsem začala kvasit, jsem zjistila, že nejsou jen 3 druhy mouky a jen jeden cukr a podobně. Čili celkové vnímání jídla, pohybu a všeho kolem zdraví se rozvíjelo postupně, ne ze dne na den.

Od té doby, co pracuji, peču prioritně o víkendu více najednou, aby byly zásoby na celý týden.Jak ovládnout chutě na sladké? To je otázka za milion pro člověka, který neměl problém sníst i velkou čokoládu u televize. Jednoduchý trik – mít děti, upéct nějakou dobrůtku, navrch dát ovoce a ty vám to všechno snědí. Nejbezpečnější je nemít doma žádnou sladkost z obchodu, což je u malých dětí nemožné, protože babičky dětem dopřejí. Ale pokud i něco mám, tak jsem si uvědomila, že jedna kostička čokolády není špatná, stejně tak ani jeden kousek koláče. Snažím se poslouchat signály svého těla.

I samotným omezením sladkostí z obchodu se mi o něco zlepšila pleť, necítím se tak nafouknutě, těžce. Čili první a základní tip je uvědomit si, jaký to má dopad na tělo, jak se cítíme. A vyhýbat se množství sladkostí, nebo i potravin, které nejsou prospěšné, mě donutil zdravotní stav.

Jak jsi měnila jídelníček, cvičení a celkově životní styl? Jak reagovala rodina na nová jídla? Musela jsi občas i něco „švindlovat“?

Už jen samotné cvičení tu půlhodinku denně je obrovskou změnou. Jím více celozrnných věcí, oblíbila jsem si kaše s ovocem, ovesné vločky na různé způsoby. Zamilovala jsem si pohanku. Ale nejdřív nové potraviny a suroviny, které jsme ještě nejedli, zkouším na sobě a potom je dávám rodině. U nás často platí, že to, co jím já, chtějí ochutnat i děti a už se olizují a snaží se mi to krást z talíře.

U manžela na to jdu hlavně přes maso. Jsem ráda, že mám ještě menší děti, které nejsou úplně naučené na klasické přílohy nebo jídla. Málokdy trucují s jídlem, a manžel je masožravec, takže kde je maso, to sní a nehádá se.

Často se inspiruji recepty z blogu na Fitshaker stránce. A abych nezapomněla, začala jsem víc číst etikety, všímat si složení potravin a tím si i vyhodnocuji, jestli to chci mít doma v ledničce nebo ne.

Setkala ses na své cestě i s překážkami? Co pro tebe bylo nejtěžší a jak jsi to zvládla?

Asi zatím nejtěžší překážkou byla lenost, svalovice a chutě na různé dobrůtky – chipsy, čokoláda, bonbóny a podobně. Lenost překonávám tím, že si říkám, jak je super se trochu rozhýbat, protáhnout staré kosti a trošku se zapotit. Svalovici jen přežívám, beru hořčík, snažím se ji rozchodit a tak.

A co se týče dobrůtek – co si budeme lhát, pár kousků na chuť si dám, nejsem přece ze železa. Ale už to není celý pytlík chipsů u televize jako kdysi. Nebo to jednoduše vyměním za ovoce, které mám doma.

Jak se změnila tvá sebeláska a vnímání sebe samé? Jak důležité je podle tebe toto téma pro ženy?

Tak na sebelásce ještě stále pracuji, protože jsem na sebe příliš přísná. Před proměnou se mi velmi těžko dívalo do zrcadla, jak všechno všude viselo, odstávalo. Nelíbila jsem se sama sobě. Ptala jsem se manžela: „Poslouchej, co na mně vidíš?“ Jeho odpověď byla, že on takové věci neřeší, je rád, že mě má za co chytit.

Samozřejmě jsme si ze sebe dělali legraci, dokonce mi během druhého těhotenství přischla i přezdívka kulička, kterou sem tam použil i po porodu. Brala jsem to s humorem, i když v koutku duše mi vadil můj vzhled. A teď, po troše úsilí, vidím ženu, která se cítí lépe, lehčeji, pohodlněji. Ženu, která se těší, že konečně zapne košili, kterou si koupila před cca 7 lety, že kalhoty, které měla obtažené, najednou na břiše visí.

Jak jsem zmínila, někdy pohled do zrcadla mrzel. Snažila jsem se do něj dívat co nejméně, a teď, když kolem něj projdu, na pár sekund se zastavím a řeknu si, že to stojí za to. Chci se líbit sobě i svému manželovi. Ale má cesta ještě nekončí, ona pokračuje. Protože nechci skončit tam, kde jsem byla před rokem.

Co bys vzkázala ženám, které váhají začít, nebo které prožívají krizi?

Neváhej a pojď do toho s námi. Co můžeš ztratit? Samozřejmě kromě kil jen získáš. Získáš sebevědomí, naučíš se sebelásce. Některé to nakopne a začnou si plnit sny, na které už zapomněly. A hlavně získáš komunitu žen, které jsou v tom s tebou. Budou tě podporovat, posouvat, motivovat.

Fitshaker není jen stránka, kde si na videu někdo skáče hlava nehlava a něco ti tam kecá. Je to i životní styl, jak žít a hýbat se, být zdravější a hlavně šťastnější. Máš krizi, protože přijdou různé životní problémy? Sama z jiné stránky svého života vím, že to přejde. Dej tomu čas, zvolni tempo, a ono se to zase vrátí do starých kolejí. To, co děláš, by tě mělo bavit, naplňovat.

Nesmí tě to ubíjet, brát energii a radost ze života. Tak jak se říká u dětí, zopakuji to i tady: JE TO JEN OBDOBÍ. Jak po bouřce vyjde slunce a ukáže se duha, tak i ty zase vytáhneš podložku, začneš makat a sklidíš úrodu své práce.Tou úrodou je nová žena, plná sebevědomí, spokojenější, krásnější, zdravější a šťastnější, než byla předtím.

Hubni snadno a s radostí! 💪🌟

Přidej se k nám a objev, že cesta ke zdravějšímu tělu nemusí být dřina.

S Fitshakerem tě čekají efektivní tréninky, chutné recepty a podpora úžasné komunity.

Udělej první krok k lepšímu JÁ a užívej si každou minutu proměny! 😊

Fitshaker doma
Fotka autora
Dominika Hudáková
Redaktorka ve Fitshakeru

Miluju cvičení, zdravý životní styl, motivační knihy, ale v první řadě svoji rodinu. Jako máma často potřebuju nekonečnou dávku tvořivosti a nápadů, jak to všechno skloubit a vytvořit zdravé prostředí pro moji rodinku. Přestože se víc věnuju cvičení, vaření nezůstává pozadu. Ráda zkouším nové recepty, a to tak, že tradiční potraviny vyměním za zdravé varianty, abychom neopustili tradice, a zároveň se posouvali vpřed. Základem zdravého života je jídlo, protože je to náš hlavní zdroj energie. A jaký zdroj si dáš, tak dobře se máš. 😊

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.