Má stres vliv na hubnutí?
O hubnutí se dnes můžete dočíst všude a hodně, přičemž nejčastěji se zmiňuje strava a pohyb. Hubnutí či přibírání však mohou ovlivňovat i jiné faktory, i když je pravdou, že poměr příjmu a výdeje, který je klíčový, závisí především na stravování. Jedním z faktorů, které mohou ovlivňovat naši hmotnost, je i stres, který sice nezasahuje přímo do kalorického příjmu a výdeje, ale ovlivňuje procesy, které ve finále mohou vést k přibírání, ale i ke ztrátě hmotnosti.
Příliš mnoho stresu
Mnohé studie potvrzují, že stres je přítomen v životech většiny z nás a ať už vnímáte „klasické“ projevy, jako jsou podrážděnost, únava, bolest hlavy, nervozita či problémy s koncentrací, vězte, že stres zasahuje mnohem hlouběji a dokáže ovlivnit opravdu všechny aspekty našeho života.
Při stresu je také důležité rozpoznat krátkodobý stres, ze kterého často můžeme těžit, a dlouhodobý stres, který našemu tělu škodí. Při krátkodobém stresu se v těle spouští reakce známá také jako „fight or flight“ (bojuj nebo uteč) a právě v takových situacích dokážeme například podat lepší výkon v práci, rychleji dokončit zadané úkoly nebo zvládnout náročný trénink. Naopak při dlouhodobém stresu naše tělo spotřebovává více energie, kterou potřebujeme pro každodenní fungování, a ve výsledku naše tělo zcela „vyčerpává“.
Kortizol
V souvislosti se stresem je dobré zmínit i „stresový“ hormon – kortizol. Tento hormon se uvolňuje z nadledvin, když naše tělo zaregistruje jakoukoli situaci, kterou vnímá jako stresující. Kortizol při krátkodobém působení zvyšuje nabídku glukózy, čímž dodává tělu rychlou energii. Ovlivňuje také metabolismus ostatních živin, krevní tlak a náladu. Při dlouhodobém působení kortizolu však namísto benefitů spíše škodí. Pokud se tedy v těle dlouhodobě tvoří vysoké hladiny kortizolu pod vlivem stresu, může to vést ke zvýšenému krevnímu tlaku, přibírání, narušení metabolismu živin, ale i ke vzniku depresí či poruch nálady.
Jak stres ovlivňuje hmotnost?
Jak jsme již zmínili výše, stres může ovlivnit naši hmotnost různými mechanismy.
Podle přehledové studie z roku 2022 může stres ovlivňovat hmotnost například těmito mechanismy:
- Vlivem na kognitivní procesy a změněnou schopností seberegulace, což může znamenat například sníženou schopnost ovládat své chutě či sníženou vůli vykonávat aktivitu.
- Zvýšením hladin hormonů ovlivňujících pocit hladu, jako jsou například leptin či ghrelin.
- Nutkáním vyhledávat vysoce kalorická, sladká, tučná či průmyslově zpracovaná jídla, která mají sloužit jako krátkodobá úleva.
- Narušením spánkového režimu.
- Zvýšením únavy, která vede k nedostatku energie a motivace ke sportu a fyzické aktivitě.
Prostřednictvím těchto mechanismů může stres vést k přibírání, nebo naopak k hubnutí. Každé tělo reaguje na stres trochu jinak a zatímco u některých lidí stres spouští přejídání a přibírání, u jiných vede dlouhodobý stres naopak k nechutenství a hubnutí. Ani jedna z možností však nepředstavuje zdravou cestu, jak regulovat svou hmotnost.
Jak bojovat se stresem?
V dnešní hektické době existuje opravdu jen málo lidí, kteří nepociťují stres, nebo mají obranné mechanismy vyvinuté tak účinně, že si se stresem dokážou poradit „levou zadní“.
Ačkoli se může zdát, že tyto rady se snáze říkají než uvádějí do praxe, vědci přece jen přišli na několik způsobů, které prokazatelně snižují hladinu prožívaného stresu.Mezi užitečné aktivity patří například:
- zařazení pravidelných, alespoň krátkých přestávek při práci nebo jiné stresující aktivitě,
- pomáhá čas strávený na čerstvém vzduchu, socializace,
- vyhledávání aktivit, které nám dělají radost.
Proti stresu můžeme bojovat také pravidelnou fyzickou aktivitou, pitím dostatečného množství čisté vody, redukcí příjmu alkoholu, kouření, kvalitním spánkem či dechovými cvičeními. Pokud patříte do skupiny lidí, kteří stres zahánějí přejídáním, může pomoci dostatečný pitný režim a konstantní udržování hladiny glykémie, což sníží nárazové chutě na sladké.
A pokud přece jen nedokážete odolat, zkuste se předtím, než se bezmyšlenkovitě pustíte do celé čokolády, napít vody, uklidnit se nebo si dát krátkou procházku. Pokud ani tyto tipy nepomohou, snažte se alespoň nesníst všechno, co máte před sebou, ale dopřejte si menší množství „zakázané“ potraviny.
Stres zvládneš lépe, když se o sebe staráš! 🧘♂️
Pomůcky z Fitshaker e-shopu ti pomohou uvolnit tělo, mysl a udržet si zdravý životní styl.
Objev je všechny a dopřej si péči, kterou si zasloužíš! 💜
ZDROJE:
Stress and weight gain: The connection and how to manage it (medicalnewstoday.com)
Obesity and Stress: A Contingent Paralysis - PMC (nih.gov)
Stress and Weight Gain: An Unhealthy Connection (healthline.com)
Can Stress Make You Gain Weight? (clevelandclinic.org)
Jsem studentkou medicíny, líbí se mi, jak lze prostřednictvím "lidské řeči" vysvětlit, co se v našem těle děje, a předávat tak informace všem, kteří chtějí porozumět lidskému tělu. Kromě toho jsem fanouškem cestování, poznávání a dobrého jídla a tyto svoje vášně se snažím přenést i do svých článků. Pokud tě zajímá, co se v našem těle děje při sportu nebo při jídle, jak si zachovat fyzické i psychické zdraví, nebo tě zajímají všechna možná i nemožná témata z oblasti zdraví podložená studiemi a fakty, tady jsi na správném místě.