Masáž patří mezi nejstarší a nejúčinnější manuální terapeutické techniky. Kořeny má až v starověkém Egyptě, kde ji praktikovali naši předkové s cílem zmírnit bolesti nebo utlumit těžkosti.
Masáž samotná využívá kombinaci různých masážních hmatů, jako jsou tlak, tření, hlazení, má pozitivní uplatnění při léčbě zdravotních problémů a slouží jako skvělý doplněk prevence.
Má blahodárné účinky na prokrvení, které působí velmi dobře na metabolismus, na pokožku, svaly, cévy, nervy nebo buňky.
Díky masáži se dobře uvolňují spazmata, ztuhlé nebo zkrácené svaly.
Během masáže se zvýší prokrvení kyslíkem ve svalových vláknech a svaly se tak dostávají do optimálního svalového tonusu.
Kůže se stává pružnější díky působení tlaku, tření a oteplení při masírování. Podpoří se dýchání kůže a odstraní se přebytečná zrohovatělá vrstva kůže.
Jak začít s automasáží?
Masírovat se můžeme rukama, a to různými částmi – prsty, palcem, dlaněmi, patkou dlaně, kotníky prstů.
Existují různé pomůcky, ať už masážní válečky nebo různé masážní přístroje zaměřené na určité části těla.
Z prostředků jsou to mýdla, oleje, emulze, gely nebo hřejivé masti. Masírovat se můžeme i při sprchování pomocí proudu vody, ale i bez přípravků.
1. Masáž krku
Čtyřmi prsty masírujeme jednu část krku a palcem zároveň druhou. Potom ruce vyměníme.
Důležitý je směr, začínáme ve spodní části krku a pomalu přejdeme nahoru k lebce, následně opakujeme.
2. Masáž ramenou
Pravé rameno masírujeme levou rukou a pravou levé směrem od krku k horní části ramene.
Krouživými pohyby prstů můžeme vnímat ztuhlá místa a působit na ně.
3. Masáž spánků
Prsty kroužíme ve směru hodinových ručiček a později v protisměru. Masírovat si můžeme jakoukoliv část těla, na kterou máme dosah.
Výborným prostředkem na tvoji automasáž může být i náš masážní olej na bolavé svaly. Pomůže ti zbavit se nejen bolesti, ale tvoje pokožka po něm bude také příjemně jemná, vyživená a voňavá.
Charakteristickou črtou, která mě nejlépe vystihuje, je pohyb a sport. Už odmalička jsem byla pořádný živel a prošla si různými druhy sportu jako karate, balet, gymnastika, stolní tenis či tanec. Pohybová aktivita je dodnes mojí nejlepší kamarádkou a ze svého koníčku jsem si udělala krásnou a smysluplnou práci snů. Před 6 lety jsem začala jako instruktora skupinových cvičení a jsem jí dodnes. Jako kondiční trenérka vedu různé druhy skupinových lekcí (fit-step, zdravá záda, fitball, kettlebell, intervalové či outdoorové tréninky v přírodě atd.) nebo se zaměřuju na individuální přístup ke klientovi na svých soukromých hodinách. Pravidelně organizuju i různé sportovní akce či fitness víkendové pobyty. Více informací o mých lekcích a aktivitách najdete ve fb ve skupině fitcvičenie nebo na www.fitcvicenie.sk.