Všechny
Recepty
Zdraví
Stravování
Všeobecné
Cvičení
Fitshaker podcasty
Hubnutí
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Těhotenství
Myslíme ekologicky!

Saunování spaluje kalorie: mýtus, nebo fakt?

saunování

Trápí vás nadbytečná kila? Držíte dietu i cvičíte, ale k výsledku se dostáváte pomalu? O saunování se říká, že může přinášet žádoucí úbytky na váze v podstatě bez námahy.

V článku se dozvíte, kolik kalorií vám odpočítá z denního příjmu a na co si při něm dát pozor.

Většinu z nás aspoň jednou v životě trápila hmotnost. Někteří chtějí přibrat, jiní zhubnout. Těch druhých je většina.

Aspoň podle dat z USA se za posledních 20 let počet lidí snažících se zhubnout pohybuje v rozmezí mezi 50 až 60 % populace.

K hubnutí vede vždy jen jedna cesta – přijmout méně kalorií než jich spálit. To znamená změnu jídelníčku, sportovních aktivit a někdy i celkovou změnu životního stylu.

Existuje však možnost, jak spálit víc kalorií jen obyčejným seděním.

Termoregulace ve zkratce

Metabolismus je proměna látek v organismu. Všechno, co do organismu dáme, naše tělo zpracuje tak, aby dokázalo přežít a adaptovat se na vnější prostředí. A k tomu všemu vyžaduje neustále energii.

Adaptace na vnější prostředí bude to, na co se primárně podíváme. Adaptace na vnější prostředí znamená i potřebu udržovat stálou tělesnou teplotu bez ohledu na teplotu okolí.

Proto se v zimě třeseme, abychom si vytvořili víc tepla, a v létě se potíme, abychom se ochladili.

Co nám saunování přináší?

Saunování lze považovat za terapii teplem. Velmi dobře ho snášejí jak dospělí, tak i děti a starší populace. Přestože je prudké zvýšení vnější teploty a následné ochlazení v ochlazovacím bazénu pro organismus stresující, má zdravé benefity.

Mezi ty nejznámější patří

  • patří lepší adaptace na teplotní výkyvy,
  • lepší rehabilitace i v souvislosti se sportovním výkonem,
  • zlepšení revmatických onemocnění,
  • stimulace imunitního systému.
Udává se, že termoregulace je odpovědná až za 50 % našeho bazálního metabolismu v případě sedavého životního stylu. U každého je však množství kalorií potřebných na udržení stálého tělesného prostředí různé.

Když se vystavíme extrémnímu vnějšímu prostředí, studenému nebo teplému, naše tělo potřebuje na udržení stálého tepelného komfortu energii navíc. Toto množství energie může tvořit až 10 % celkové vydané energie.

Zvýšení tělesné teploty o 1 °C zrychluje metabolismus a potřebu kyslíku o 10 až 13 %. Zrychlení metabolismu o 10 až 13 % a navýšení teploty by mělo vést k dodatečné potřebě 100–130 kcal za den.

Při delším vystavení nadměrnému teplu se zvyšuje průtok krve ve svalech a v kůži, srdeční tep a dochází k hlubšímu dýchání. To všechno provází snížení krevního tlaku.

Na pokles ručičky na váze pozor

Po saunování nám váha může ukázat o poznání nižší hmotnost. Je to však dané úbytkem vody, kterou jsme vypotili. Po jednom pobytu v sauně dokážeme vypotit i půl litru vody.

Některé zdroje uvádějí, že po jednom saunovém cyklu i se zchlazením ztratíme přibližně 1 % své hmotnosti. Pravidelně sportující jedinci o něco víc.

Proto je důležité doplňovat tekutiny pravidelně během saunování a nespoléhat se na váhu. Ukáže vám méně jen o tolik, kolik jste vypotili.

Zázraky na počkání se nedějí

Jako skoro všude, ani tady nemůžete čekat zázraky na počkání. Pravidelné saunování je zdraví prospěšné, dokáže urychlit regeneraci po tréninku, některé studie naznačují, že dokáže pomoct v předcházení některým kardiovaskulárním onemocněním nebo demenci.

Frekvence návštěv sauny je na každém z nás a pozorováním se zjistilo, že saunování dvakrát a víckrát během týdne může přinášet nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Dokonce dokáže na krátkou dobu zrychlit i metabolismus, protože naše tělo nutí spotřebovat víc energie k udržení stálé optimální vnitřní teploty.

Ale množství kalorií, které během několika minut saunování takto spálíme, je poměrně malé. Stejné množství energie můžete spotřebovat i krátkou procházkou. Při půlhodinové procházce spálíme přibližně 70 kcal.

Proto saunování ano, obzvlášť vhodné je v zimním období, ale na hubnutí sauna sama o sobě určitě stačit nebude.

Využij poslední dny na akci v našem e-shopu. Ke každé objednávce nad 50 € ti přibalíme jako dárek i novou příchuť Fitnutky. Tuto objednávku ti navíc doručíme zdarma. 😊

fitshaker e-shop

Zdroje:

Brenan, M. (2022). What Percentage of Americans Consider Themselves Overweight? Dostupné na internetu: Gallup: https://news.gallup.com/poll/388460/percentage-americans-consider-themselves-overweight.aspx

Harvard Medical School. (2020). Sauna Health Benefits: Are saunas healthy or harmful? Dostupné na internetu: Harvard Health Publishing: https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/saunas-and-your-health

Heinonen, I., & Laukkanen, J. A. (2018). Effects of heat and cold on health, with special reference to Finnish sauna bathing. Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol, 629–638. Dostupné na internetu: https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/ajpregu.00115.2017?url_ver=Z39.88-2003

Kalorické tabulky. (2022). Dostupné na internetu: www.kaloricketabulky.cz/

Landsberg, L., Young, J. B., Leonard, W. R., Linsenmeier, R. A., & Turek, F. W. (2009). Do the Obese Have Lower Body Temperatures? A New Look at a Forgotten Variable in Energy Balance. Transactions of the American Clinical and Climatological Association, 287–295. Dostupné na internetu: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2744512/

Metabolism. (2020). Dostupné na internetu: Better Health Channel: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/metabolism

Pilch, W., Pokora, I., Szyguła, Z., Pałka, T., Pilch, P., Cisoń, T., . . . Wiecha, S. (2013). Effect of a Single Finnish Sauna Session on White Blood Cell Profile and Cortisol Levels in Athletes and Non-Athletes. Journal of Human Kinetics, 127-135. Dostupné na internetu: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3916915/

Tanjaniina Laukkanen, M., Hassan Khan, M. P., Francesco Zaccardi, M., & al, e. (2015). Association Between Sauna Bathing and Fatal Cardiovascular and All-Cause Mortality Events. JAMA Internal Medicine, 542-548. Dostupné na internetu: https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/article-abstract/2130724

Fotka autora
Miroslav Ort
Redaktor ve Fitshakeru

Moje dlouhodobé zdravotní problémy mě přivedly ke zvýšené péči o své zdraví. Cvičení se pravidelně věnuji už od střední školy a pohltilo mě natolik, že jsem se stal certifikovaným fitness trenérem a výživovým poradcem. Vědomosti si však dál rozšiřuji prostřednictvím kurzů nebo čtením odborné literatury. V roce 2019 jsme s manželkou založili projekt www.zdravievosvojichrukach.com, jehož cílem je vzdělávat lidi v různých tématech a oblastech zdraví, ať už fyzického, emocionálního nebo mentálního. Témata, kterým se věnuji, jsou právě dlouhodobě udržitelný životní styl, vyvážená strava a pohyb. Můj pohled se ve značné míře opírá o studie a vědecké poznatky. Aktuálně nabízím několik možností edukace, a to prostřednictvím workshopů, online programů, blogů a individuálních konzultací.

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.