Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Cvičení
Všeobecné
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Proč je strečink důležitý a měli bychom ho zakomponovat do každého tréninku?

strečink

Když se začneš ve svých tréninzích věnovat strečinku, staneš se výjimečnou. Proč? Protože reálně 90 % lidí strečink nedělá. Takže jakmile se rozhodneš strečink provádět, budeš patřit mezi 10 % lidí, kteří se mu věnují. Nevím, jestli tě tento argument přesvědčil, ale pokud ne, probereme si další důvody, pro které bys strečink měla bezpodmínečně zařadit do každého tréningu. Věřím, že tě namotivuju. 😉

3 důvody, kvůli nimž se vyplatí věnovat strečinku

# 1: Snížení rizika zranění, lepší pohyblivost a zdraví

Tím, že svaly pravidelně strečujeme (protahujeme), zlepšujeme rozsah pohybu. Zlepšujeme mazání kloubů, uvolňujeme napjaté svaly, udržujeme své tělo dlouhodobě pohyblivější, což nám v konečném důsledku pomáhá odstraňovat jakékoliv blokády.

Když si všimneš člověka, který se nevěnuje sportu a hlavně strečinku, může chodit shrbený, může mít stažené různé svaly, může mít celkově zhoršený pohyb, a to ho omezuje. Dokonce to často vyústí i do zdravotních problémů, které by vůbec nemusely být, kdyby se věnoval aspoň 10 minut denně strečinku.

Strečink je perfektní prevencí při bolestech zad, kolenou, svalových naraženin. Dokonce i skvělý start při různých pooperačních stavech jako rehabilitace.

statický strečink

# 2: Regenerace

Strečink velmi efektivně pomáhá odplavovat odpady látkové výměny. Takže, lidově řečeno, díky strečinku se naše tělo dokáže po tréningu lépe očistit. Já dokonce věřím i v to, že nás umí naladit na regeneraci.

Aby měl tréning „hlavu a patu“, tj. svoji logiku, je jasné, že musí mít nějaký úvod, kde zátěž postupně zvyšujeme, potom jádro, kde je zátěž nejvyšší, a nakonec závěr, kde zátěž postupně zmírňujeme. Posledním bodem každého tréningu by měl být jednoznačně strečink, kde svoji hlavu dostáváme do regeneračního nebo relaxačního módu, tj. silně věřím v to, že naladíme celé své tělo na kvalitnější regeneraci.

Uvolníme si nejen tělo, ale i hlavu, a potom se cítíme fyzicky, ale i psychicky lehčeji, než kdybychom se zbavili nějaké tíže. Tento fakt nám zajistí to, že na dalším tréningu, ale i ve svém osobním životě, jsme více vyrovnaní, můžeme podat lepší výkon, lépe se soustředit.

No nestojí těch extra 5–10 minut strečinku za to? Já jsem přesvědčen o tom, že ANO. 😊

strečink nohou

# 3. Relax

Strečink je balzám na duši. Je to relaxační nástroj, který velmi rád používám při práci s klienty. Hlavně mám velmi rád statický strečink v závěru každého tréningu. A co je zarážející, vidím, jak moc člověk v dnešní době strečink potřebuje.

Lidé jsou uspěchaní, mají stres a lékem je právě strečink. Tím, že při strečinku trochu zpomalíš, zastavíš se, jsi v tichu (nebo si pustíš relaxační hudbu), si konečně sama se sebou. V klidu, pomalu, postupně protahuješ všechny ztuhlé svaly na těle, které vznikají právě ze stresu. Stres totiž svaly stahuje a vznikají spazmata, křeče a podobně.

Strečink je fakt lék. Je to ta chvíle pro tebe, kdy si konečně od všech starostí oddechneš a doslova „VYPNEŠ“.

dynamický strečink cviky

Jaké druhy strečinkových cvičení známe?

# 1. Pasivní

Používáme pomoc. Někdo nám například zvedá nohu nebo tlačí do zad, abychom cítili silnější tlak a protažení daného svalu.

# 2. Aktivní

Pomáháme si sami a držíme si například nárt, který přitahujeme k hýždím, abychom protáhli stehenní sval.

# 3. Statická

Dostaneme se do strečinkové polohy, ve které dlouhodobě setrváme například 10, 20 nebo 30 sekund.

statický a dynamický strečink

# 4: Dynamická

Švihová nebo pohybová strečinková cvičení, kdy v dané strečinkové pozici dlouhodobě nesetrváváme, ale provádíme určité pohyby, při nichž cítíme protahování svalů.

Příklad dynamického strečingu, vhodného před během

Schéma kvalitního tréningu

1. Zahřátí

Může to být například 5–10minutový běh na místě, poskoky, skákání přes švihadlo nebo jakýkoliv stroj, například stepper.

2. Rozcvičení celého těla

V této fázi můžeme využít i strečink, hodí se hlavně dynamický.

3. Jádro

Konkrétní tréning, pro který ses dnes rozhodla, například posilování rukou, procvičování ramenou, cviky na břicho, posilování nohou, příp. plavání atd.

4. Uvolnění

Lehký klus na pásu nebo kolo v pomalém tempu, případně chůze. Cvičení, kde se už snažíme spíš vydýchat a uvolnit tělo, snížit tepovou frekvenci.

5. STREČINK

Věnujeme se strečinku v pomalém tempu. Dostaneme se do strečinkové pozice, ve které setrváme 10 sekund (pokročilí i víc) a potom se pomalu vracíme do původní polohy.

strečink před posilováním

V tomto článku ses dozvěděla hodně podstatných fakt, proč je strečink důležitý a jak ho provádět, ale teď už šup do praxe. Pojď na to, dej si aspoň nějaké 10minutové strečinkové cvičení hned teď. 😉

Vhodným cvičením, kde se dobře protáhneš, může být i jóga nebo pilates. Najdi si aspoň zmíněných 10 minut pro sebe:

fitko online
Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor ve Fitshakeru

Jmenuji se Matúš Špirko a věřím, že mým životním posláním je pomáhat lidem trpícím nadváhou a obezitou. Trénuji lidi už víc než 10 let a v tomto povolání jsem se našel. Naplňuje mě, když vidím, že dokážu lidi pozitivně ovlivnit. Hubnutí vnímám na úrovni tří oblastí: pohybu, stravy a myšlení. Hubnutí je komplexní proces, a proto chci změnit vnímání tohoto procesu mezi širokou veřejností a ulehčit tak lidem jejich cestu za dosažením svých cílů.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.