Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

První pomoc: Co dělat, když zaútočí vlčí hlad? Zde jsou tipy, jak se nepřejídat!

vlčí hlad

Už z biologie všichni víme, že jídlo patří mezi primární (a co si budeme povídat, i velmi příjemné) potřeby, které jsou nezbytné pro zachování života. Asi proto mají lidé odjakživa instinktivní strach z pocitu hladu. A někdy prostě jen nedokážeme odolat. Ani tehdy, když je náš žaludek plný. Jak si konečně říct, že teď už máš dost, a nenechat se vést emocemi? Jak zahnat nutkavý pocit vlčího hladu a nepřejídat se? Věz, že je to zase jen v tvojí hlavě 😊.

Co nastartuje pocit hladu? Může to být vůně, ale i barva!

Na rozdíl od jiných živých tvorů mají lidé svoje „interní hodiny“. Když přijde večer, čas spánku, automaticky se nám chce spát. To samé platí i u jídla. V době oběda prostě cítíme hlad. Ne proto, že jsme hladoví, ale často proto, protože „hodiny“ oznamují čas oběda. Spouštěčem hladu může být i vůně jídla. Máš ráda vůni čerstvě usmažených hranolků? A pak že proč máš hlad vždy, když procházíš okolo fast foodu, že? Naopak, když nemáš v oblibě sushi, vůni sushi hlad nenastartuje.

Další zajímavostí je, že lidé mají často chuť na konkrétní ze 4 základních chutí: sladkou, kyselou, hořkou a slanou. Větu: „Mám chuť na něco sladkého,“ určitě všichni dobře znají. Důvod je ten, že jsme prý spokojení až po zkonzumování jídel všech těchto chutí. Dalším spouštěčem hladu může být i barva. Říká se, že modrá barva potlačuje chuť k jídlu. Je to dáno tím, že příroda neprodukuje modré potraviny. Ale zelená a červená barva už může hlad vyvolat.

jídelníček

Skutečný vs. emoční pocit hladu. Jak je rozeznat?

Skutečný hlad je reálná potřeba jíst. Jakékoliv dostupné jídlo nebo potravina tuto touhu uspokojí. Naopak hlad, o kterém si jen myslíš, že je skutečný, je většinou vyvolaný emocemi. Je to touha po konkrétních chutích, jídlech a potravinách. Někdy ho cítíme, i když je žaludek plný. Je důležité naučit se vnímat rozdíl mezi těmito dvěma pojmy. Tím si udržíš zdravé trávení, váhu a jako bonus lépe poznáš svoje tělo. :-)

Co, kolik a v jakou dobu jíme, má hluboký vliv na to, jak cítíme hlad po celý den. Existuje několik přirozených způsobů, jak předejít návalům hladu během celého dne. Určitě se nedej nachytat nějakou zázračnou tabletkou na hubnutí, která tě hned zbaví veškeré chuti k jídlu.

Jak předejít stavu „sním všechno, co vidím“

Každý má občas slabé chvíle ve stravování. Důsledkem toho nás může nemile překvapit tzv. vlčí hlad – nekontrolovatelná chuť na všechno, co vidíme, a v nekontrolovatelných množstvích. Ani po zkonzumování velkého množství různého jídla se často nepodaří pocitu tohoto hladu zbavit. Ten se projevuje v pozdních odpoledních hodinách nebo večer, případně v době spánku. Bývá silný a ne vždy se mu dá odolat. Ale začleněním správných potravin do jídelníčku a dodržováním určitých zásad se těchto návalů můžeme pomaličku a postupně zbavit.

emocne jedeni

Jak předejít nekontrolovatelným návalům hladu a zahnat vlčí hlad?

1. Dbej na spánek

Dopřej si pravidelný a kvalitní spánek. Nejenže pozitivně ovlivňuje náladu a produktivitu, ale výzkumy prokázaly, že pravidelný spánek snižuje pocit hladu během dne. Lidé s nedostatečným spánkem můžou mít sníženou schopnost udržení správné hladiny cukru v krvi, a tím se projevuje zvýšená chuť k jídlu.

2. Mysli na pravidelné stravování

Odteď povinně jen pravidelné stravování v předem danou dobu. Máš ve zvyku každodenně vynechávat, přeskakovat nebo odkládat na později určité jídlo dne? Například na snídani nemáš čas, oběd ve 12:00 odložíš na 13:00 a potom v rychlosti ve 14:00 navštívíš fast food a narychlo sníš 3 velká menu? Tomu bys měla dát červenou!

Jestli chceš, aby byl tvůj organismus v rovnováze, je důležité stravovat se pravidelně a jídlo nevynechávat a neodkládat na později. Podle výživových poradců právě nepravidelná strava může za časté návaly hladu. Trendem současné doby je rychlost. Tento trend platí i ve stravování. Zkus si na jídlo najít dostatek času, stravovat se pravidelně každé 4 hodiny a nauč se jídlo vychutnávat. Když sníš oběd doslova za pár sekund, za hodinu ani nevíš, že nějaký oběd byl. A tělo si říká o další.

strava

3. Zapomeň na diety

Dieta se nese ve znamení sníženého množství kalorií a menších porcí s cílem snížení aktuální hmotnosti. Když tělo denně přijme méně kalorií a v menších porcích, než na jaké je zvyklé, je hlad přirozená reakce. Už pár dní diety může přivolat nekontrolovatelný hlad. A to určitě nechceš, že?

4. Jídlo jako útěk z reality

Máš svůj večerní rituál (na který se celý den neskutečně těšíš), ve kterém hrají hlavní roli pohodlné oblečení, sedačka, televize, případně notebook a internet? Čekáš vždy netrpělivě na reklamní přestávku, kdy navštívíš kuchyň, kde si připravíš další jídlo? Pěkná porce večeře, potom slaďoučký dezert, po sladkém slané a stále máš hlad?

Těmito rituály si jen způsobíš špatný pocit ze sebe a negativní pocity jako smutek, stres, úzkost, deprese. Tyto rituály často souvisí se stresem, špatným životním obdobím a jídlo tehdy znamená jakousi radost ze života, zajídání problémů. Čím jsou problémy větší, tím pocit hladu stoupá a zvětšuje se i touha jíst. Nekontrolovatelná chuť k jídlu může také přijít s náhlým stresem, špatnou chvilkou, kdy se jen potřebujeme „uvolnit“. Nedej se však obelhat. Zkus hledat zklidnění a uvolnění například u dobré knížky, hudby, při sportu, józe nebo meditaci.

uvolnení

Už žádné noční návštěvy kuchyně a lednice. V případě probuzení a noční návštěvy WC nebo koupelny určitě nenavštěvuj i kuchyň (ani v případě náhlého pocitu hladu). Ne, ty zbytky z večeře se nemusí do rána dojíst! A ani čokoládka, sušenky a chipsy, které nedojedla návštěva. Pomoct zapomenout na hlad by měla vůně máty nebo šalvěje (ať už čerstvá nebo v podobě čaje, zubní pasty nebo žvýkačky).

5. Plánuj

Říká se, že plánování je začátkem úspěchu. V tomto případě to určitě platí dvojnásobně. Zkus si předem naplánovat jídelní lístek a velikost porcí a tomu přizpůsob nakupování potravin. I když ti večeře chutnala, určitě si nepřidávej víc a nezvětšuj porci. Při pravidelném a vyváženém stravování by vlčí hlad neměl zaútočit. Pokud ano, je čas přehodnotit a změnit jídelní lístek – něco asi není, jak má být. Někdy za to může jen slabý pitný režim a hlad je tehdy „převlečená“ žízeň 😊.

6. Zvyš příjem vlákniny

Vláknina hraje důležitou roli ve zdravém trávení vzhledem k jejím výjimečným vlastnostem. V žaludku na sebe váže vodu, tím zaplňuje jeho obsah a vyvolává rychlejší pocit nasycení. Kromě toho neobsahuje žádné kalorie, snižuje cholesterol, vyrovnává hladinu cukru v krvi a udržuje zdravá střeva. Jaké je doporučené množství vlákniny, aby trávení zůstalo v rovnováze bez pocitu vlčího hladu? Na každých 1000 kalorií z jídla se doporučuje 14 gramů vlákniny.

Vláknina je rostlinná složka, takže jejím přirozeným zdrojem je zelenina a ovoce. Všeobecně platí, že čím tmavší je barva zeleniny, tím vyšší je v ní obsah vlákniny. Co se týká ovoce, platí, že nejvíc vlákniny obsahuje právě slupka. Dopřej si proto: brokolici, řepu, mrkev, listovou zeleninu, špenát, artyčoky, jablka, hrušky, maliny, ostružiny, pomeranče a jahody. Výborným zdrojem vlákniny jsou i brambory, všechny luštěniny nebo exotické ovoce (mango, papája).

zdroje vlákniny

7. Omez rafinované a zpracovávané potraviny

Tyto potraviny jsou zbavené svých přirozených výživových hodnot (vitamínů, minerálů a vlákniny). Například rafinovaný cukr, bílá mouka a rýže patří do skupiny jednoduchých sacharidů. Ty se rychle vstřebávají, ovlivňují hladinu cukru v krvi, způsobují přibírání a jsou příčinou brzkého pocitu prázdného žaludku. Zkus proto omezit příjem cukrů a bílé pečivo vyměnit za kvalitní celozrnné.

První pomoc: Co si dopřát, když vlčí hlad přece jen zaútočí?

  • Nejlepší alternativou je zobání ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vlákniny: brokolice, řepy, mrkve, listové zeleniny, brambor, špenátu, batátů, artyčoků, jablek, hrušek, fíků, malin, ostružin, pomerančů, jahod, exotického ovoce nebo luštěnin (cizrny, čočky, hrachu, fazole).
  • Ideální je také stále oblíbené smoothie, které se dá připravit rychle a na nekonečně mnoho způsobů.
  • Rychlé nasycení najdeš i v troše kefíru, bílého řeckého jogurtu nebo tvarohu s knäckebrotem.
  • Bez výčitek si můžeš dopřát všechny druhy oříšků: mandle, kešu, vlašské nebo para ořechy, arašídy (všechno samozřejmě nesolené a nepražené).
  • Inspirace na rychlé a zdravé občerstvení najdeš TADY.
  • Pokud tě vlčí hlad přepadne chvilku po jídle, zkus ho obelstít kostičkou kvalitní čokolády, mátovým nebo šalvějovým čajem.
  • Skvělou volbou je i horký kuřecí vývar.
zdravé snacky

Držím palce, ať ti tyto zásady pomůžou a odoláváš lákavým chutím. Nezapomínej, jen ty jsi zodpovědná za svoje tělo, tak ho zásobuj zdravím 😊!

Jinak, víš o tom, že i koupí členství (ročního) u nás získáváš knihu se zdravými recepty? Podívej se i na další benefity, které máme pro naše členy a přidej se k nám:

členství
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktor ve Fitshakeru

Jsem nadšencem zdravého životního stylu a ráda hledám novou inspiraci a teorie z této oblasti, které hned zkouším aplikovat v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupech... Nejlépe se cítím v přírodě (procházky se psem, běhání, cyklistika), kde se vždy nadopuju pozitivní energií.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.