Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Cvičení
Všeobecné
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

7x rychlé snacky plné bílkovin, kterými snadno zaženeš hlad (i na cestách)

zdravý snack

V tomto článku ti chci ukázat, jak se dají doplnit bílkoviny rychle, jednoduše a chutně.

Je na tobě, jestli si jednotlivá jídla zvolíš k snídani nebo jako svačinu, kterou můžeš zařadit dopoledne, odpoledne nebo kdykoliv během dne k zahnání hladu.

Bílkovinná jídla mají velkou výhodu – zasytí tě na delší dobu, mají nejvyšší termický efekt (spaluješ víc kalorií už jen tím, že konzumuješ bílkoviny) a ve správné kombinaci jsou i velmi chutná.

Mnoho žen v případě hladu nebo v případě potřeby doplnění bílkovin sahá po proteinových produktech – pudinzích, kupovaných nápojích (nemám tedy na mysli čistý proteinový prášek) nebo tyčinkách. I to je cesta, ale musíš počítat s tím, že v mnoha případech jde o vysoce zpracované výrobky plné umělých sladidel a kromě bílkovin tak dodáváš do svého těla i zbytečnosti. Já jsem tedy zastáncem zlaté střední cesty – ráda doplním bílkoviny o něco přirozenějším, ale stále chutným způsobem.

Jídlo č. 1 – tuňák ve vlastní šťávě + krajíc chleba + zelenina

slané snacky

Při výběru tuňáka dbám vždy na kvalitu – osvědčené mám Rio mare a Franz Josef. Chutí jsou neporovnatelné s jinými dostupnými značkami navzdory tomu, že obsah bílkovin je srovnatelný. Radši si tedy tuňáka dopřej méně často, zato však dbej na kvalitu. Když k němu přidáš krajíček kvalitního chleba a zeleninu, získáš skvělé, syté a výživné jídlo.

Mnoho lidí má rádo i tuňáka v oleji, v tom případě doporučuji olej vylít. Ještě lepší tip pro méně kalorií: místo tuňáka v oleji si dopřej toho ve vlastní šťávě a přimíchej do něj lžičku svého oblíbeného kvalitního oleje.

Toto jídlo je syté, a když vyměníš chléb například za celozrnnou tortillu, můžeš ji naplnit tuňákem a zeleninou. Když přidáš ještě bílý jogurt jako dresing, vznikne ti i skvělý oběd nebo večeře.

Jídlo č. 2 – skyr

slané snacky recepty

Svačinka plná bílkovin, kterou si můžeš vzít i s sebou. Na fotce vidíš ochucenou verzi – je v pořádku, pokud nemáš ráda bílý a potřebuješ ho sníst mimo domov, kdy nemáš možnost ho ochutit doma například medem nebo ovocem. Jestli můžeš, upřednostni jeho základní verzi a ochuť si ji doma oblíbeným sladidlem, skořicí, mákem nebo kakaem.

Bílý skyr je také skvělý v případě, když potřebuješ doplnit sacharidové jídlo bílkovinami – například ovesnou kaši, lívance nebo palačinky.

Při ochucených verzích doporučuju číst složení.

Jídlo č. 3 – cottage sýr + chléb + zelenina

recepty na snacky

Cottage sýr je skvělé, chutné jídlo, plné bílkovin – věř mi, pokud ti nechutná, možná jsi jen nenašla tu správnou značku. Mezi moje oblíbené patří přesně ten, který vidíš na fotce – je z Lidlu.

Vždy ho přecedím přes sítko, odstraním tak veškerou šťávu a zůstanou mi jen ty měkké kuličky. V kombinaci s křupavým pečivem a zeleninou je to opravdu velká dobrota, plná bílkovin.

A jestli ti ani tak nechutná, zkus do něj přidat najemno nakrájenou cibulku, lžičku kvalitního kečupu a trošku tuňáka ve vlastní šťávě. Případně jedno uvařené, nadrobno nakrájené vajíčko a lžičku hořčice.

Na druhé místo bych zařadila cottage sýr značky Sabi – bílý i pažitkový.

Jestli jsi na cestách a chceš ho mít ve sladké verzi, na trhu už jsou i jahodové nebo vanilkové verze. Ty doporučuju zařadit do jídelníčku spíš výjimečně, ne denně. Pokud máš možnost, můžeš bílý cottage sýr dochutit například domácím džemem.

Jídlo č. 4 – pařený sýr + zelenina

lehké snacky

Snack plný bílkovin – obsahuje už sice o něco víc kalorií, protože obsahuje víc tuku než předešlé varianty, ale při vyváženém jídelníčku je to něco, co já zařazuju do své stravy opravdu velmi ráda. Vždy sleduju obsah soli, který je u těchto výrobku vyšší, a dám si pozor na to, abych už daný den nejedla dosolené výrobky. Samozřejmostí je přidání zeleniny a dostatečný pitný režim.

Doporučuju spíš neuzené verze, tato svačinka je skvělá na cesty a určitě ji upřednostním před proteinovou tyčinkou.

Jídlo č. 5 – řecký jogurt + ovoce

snacky recepty

Z řeckých jogurtů doporučuju jogurt Milko nebo jeho stejnou levnější verzi z Lidlu – Pilos. Je to jogurt, který má hodně bílkovin, málo kalorií (už i s přidáním ovoce má méně kalorií než některé jiné jogurty) a opravdu skvělou, plnou chuť.

Jestli jsi doma a máš radši ochucené, zvol bílý a ochuť si ho sama. Jestli jsi na cestách, klidně zvol jeho ochucenou verzi.

Tento jogurt je podobně jako skyr skvělý na doplnění bílkovin do sacharidových jídel.

Jídlo č. 6 – Babybel protein + zelenina

nizkokaloricke snacky

Skvělý sýr v praktickém balení, plný bílkovin. Pozor, na obalu vždy sleduj nápis „protein“, obal jednotlivých sýrů je černý, v klasické verzi je červený. Červené mají víc tuku a méně bílkovin, černé naopak.

Já jsem si tento sýr nosila každý den s sebou, když jsem chodila s kočárkem – je opravdu prakticky zabalený po jednotlivých kouscích, nemusíš ho držet přímo v ruce, protože má ochranný obal, a už 2 kolečka umí zahnat hlad.

Jestli můžeš, určitě přidej zeleninu na doplnění vlákniny a vitamínů.

Jídlo č. 7 – mozzarella light v nálevu + zelenina

sladke snacky

Skvělé jídlo plné bílkovin. Když přidáš trošku kvalitního rostlinného oleje, nějaké bylinky a rajčata, vytvoříš si salát Caprese v méně tučné verzi.

Co se týká mozzarelly v nálevu, já při redukci volím light verzi a přidám si k ní hodně zeleniny, a když potřebuju, i kus kvalitního pečiva.

Je to však na tobě, klidně si můžeš dovolit i plnotučnou verzi. Ale pamatuj, že není pravda, že je u všech light výrobků obsah tuku nahrazený škrobem, jak se kdysi tradovalo.

Když k mozzarelle přidáš nějaký domácí dresing a zeleninu a naplníš jí například celozrnnou tortillu, vznikne ti komplexní hlavní jídlo.

Kromě skvělých receptů na našem blogu si už za chvíli můžeš začít užívat i další výzvu! Už 4. 9. totiž startujeme Restart po létě! Pojď se přidat a vyformuj si svoji postavu snů. Bude to společná, energií nabitá jízda, která tě zaručeně bude bavit. Už se na tebe těšíme! ❤️

restart po lete
Fotka autora
Ivana Maheľová (Eľková)
Redaktorka ve Fitshakeru

Výživa a pomoc lidem s nadváhou je mojí profesí už 7 let, ale v první řadě je práce s lidmi, kteří chtějí změnit svůj životní styl, mojí největší vášní. Vím, jaké to je, když se ve svém těle člověk necítí dobře a má nadváhu. Poznala jsem na sobě jojo efekty, ale zároveň i úžasný pocit, když naplníte svůj cíl. Během těchto let jsem zjistila, jak váhu zredukovat natrvalo a udržet si optimální hmotnost tak, abyste z jídla měli radost a nemuseli si odpírat všechno, co máte rádi. V roce 2012 jsem se rozhodla stát certifikovaným nutričním poradcem a věnovat se výživě naplno a profesionálně. Vyvinula jsem individuální výživový koncept www.jedalnicky.sk, který dodnes pomohl stovkám žen, mužů a adolescentů zredukovat svou hmotnost, naučit se správně stravovat a nastálo změnit životní styl. Mojí prioritou je odborné vypracovávání individuálních stravovacích plánů výlučně z dostupných potravin, individuální přístup ke každému klientovi a neomezená podpora.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.