Měla jsi už někdy při hubnutí pocit, že jsi sobecká? Že bys místo cvičení měla radši psát úkoly se synem nebo žehlit manželovi kalhoty? Nedávno mi Zuzka, jedna z mých klientek, řekla, že má problém najít si víc času jen pro sebe a na hubnutí. Věděla, že to potřebuje. Věděla, že se jí nepodaří zhubnout, pokud to neudělá. Ale napsala mi tohle: „Máš pravdu, velkou pravdu. Ale jak toho mám dosáhnout? Já jsem prostě nastavená tak, že jsem v první řadě matka, potom manželka a až potom daleko daleko já.“ Zuzka Hodně maminek je na tom stejně jako Zuzka. Začnou s hubnutím, ale postupně si každá z nich uvědomí, že pokud chce být štíhlejší, potřebuje víc času jen pro sebe. Jenže věnovat víc času sobě = věnovat míň času domácnosti a druhým lidem. A tak začnou mít pocit viny, že hubnutím myslí jen na sebe a že zanedbávají rodinu. Skončí to tak, že hubnutí se odkládá na neurčito a orbitrek zůstane stát v pokoji sloužit jako stojan na oblečení. Nadváha je stále ubíjí a vidí to při pohybu, při hraní se synem i v očích manžela. Ale každý jejich další pokus ztroskotá na to samém: „Rodina je pro mě nejdůležitější.“ Zuzka (a hodně dalších žen) si však neuvědomuje, že právě její hubnutí a změna životního stylu jsou jednou z nejlepších věcí, které může pro svoje děti a manžela udělat.
Pojďme se na to podívat trochu zblízka.
# 1: Děti potřebují, aby ses cítila dobře
Vraťme se znovu k Zuzce a jejím prioritám: dětem a manželovi. Pro Zuzku je nejdůležitější, aby se její děti a manžel měli dobře. Aby o ně bylo postaráno. Aby jim nic nechybělo. Ale Zuzka se na to zapomíná dívat z jejich strany. Zapomíná na to, že pro její děti je 100x důležitější to, aby měly veselou usměvavou mamku, která se s nimi bude přes prázdniny honit, než kdyby měly mít další hračky nebo dokonale uklizenou domácnost, zatímco máma leží na posteli, protože má problémy s páteří. A zapomíná na to, že i pro manžela je 100x důležitější to, aby měla dobrou náladu a cítila se sebevědomě, než aby měl mít nonstop vyžehlená trička, zatímco ona bude vystresovaná a nervózní, protože je nespokojená sama se sebou. Když se snažíme věnovat víc času rodině, ale bylo by to na úkol péče o tělo, často bychom ten čas i tak strávili společným sledováním TV:
- protože při honičce s dětmi bychom nestíhali,
- protože při jakémkoliv sportu bychom byli zadýchaní do dvou minut,
- protože při dalších aktivitách, jako je kino, divadlo, aquapark nebo víkendový pobyt na
- horách, bychom se se svojí postavou necítili dobře, a tak se jim vyhýbáme.
Vidíš? Není to jen o čase. Je to i o tom, jak ho můžeme využít. A těch možností je při nadváze nebo zdravotních problémech dost málo. Ale to není to nejdůležitější, na co Zuzka zapomíná.
# 2: Děti potřebují, aby tvoje tělo fungovalo
Druhá věc, na kterou Zuzka zapomíná, je to, že když se nepostará o svoje tělo, nebude schopná starat se ani o druhé. Podle mě je super, že je ochotná obětovat veškerý svůj čas, energii a pozornost pro něco smysluplnějšího – pro svoji rodinu. Ale otázkou je: „Jak dlouho?“ Mít takový úmysl je skvělé, ale na to, abychom dokázali druhým pomoct, abychom se dokázali postarat o děti, rodinu a domácnost, potřebujeme mít tělo, co funguje.
- Je těžké starat se o druhé, když se kvůli bolestem zad nedokážeme ani ohnout.
- Je těžké dávat pozor na děti, když za nimi nedokážeme popoběhnout.
- A je těžké vytvořit doma klidné prostředí, ve kterém by se rodina cítila bezpečněji, když jsme kvůli nadváze nespokojení a necítíme se dobře ve svém těle.
A to ještě nemluvím o cukrovce a dalších zdravotních problémech, které se později objeví. Nadváha bohužel není jen estetický problém. Je to varování, jako blikající červené kontrolky, že něco není v pořádku a že pokud to nezměníme, bude zle. Všimni si, co mi napsala klientka Ivka předtím, než jsme spolu začali pracovat:
# 3: Děti si z tebe berou příklad
A ještě je tady třetí věc, která Zuzce uniká:
Naše chování má na děti obrovský vliv.
Mám 3letého synovce, který je celý „traktor sem, traktor tam“. Proč? Protože vyrůstá v takovém prostředí. Chce být jako táta. A všechno po něm opakuje. Děti jsou někdy skvělým zrcadlem, protože doslova kopírují to, co vidí dělat nás. Někdy se dokonce na děti zlobíme za chování, které se naučily od nás. Jestli máš doma malou princeznu (nebo prince), mysli na to, že 90 % věcí o životě se v tomto věku učí právě od tebe. I to, co a jak jíst. I to, jestli je „normální“ pravidelně cvičit nebo mít nonstop zapnutou TV. Máš doma dvě zvědavá očka, která sledují každý tvůj pohyb a chtějí opakovat. Mysli na to, že jdeš příkladem, ať chceš, nebo ne.
# 4: Starat se o sebe není sobecké, je to nezbytné
Mnoho žen, které se pokoušejí zhubnout, vidí svoji snahu takto: „Když věnuju čas sobě, nevěnuju ho rodině. A to je sobecké.“ A tak každou hodinku pro sebe vnímají, jako by něco upíraly rodině. Ve skutečnosti je to však přesně naopak. Tím, že se o sebe staráš, přidáváš svojí rodině víc!
- Svojí dcerce jdeš skvělým příkladem a ženským vzorem.
- Svému synovi vytváříš nezapomenutelné zážitky tím, že žijete aktivně a nejen doma v obýváku.
- A svému manželovi jsi tou nejlepší manželkou, jakou můžeš být = šťastnější a spokojenější ženou, která doma nekřičí kvůli každé blbosti a na které může manžel oči nechat.
A proto ti navrhuju jiný pohled na hubnutí. Kdykoliv budeš mít pocit, že svým hubnutím „omezuješrodinu“, připomeň si tohle:
„K tomu, abych se dokázala postarat o děti a rodinu, potřebuju tělo, které funguje. A na to, abych měla tělo, které funguje, se o něj potřebuju pravidelně starat.“
Co se stane po přečtení článku, jako je tenhle?
Na první pohled nic. Souhlasíme s tím, ale i tak dnes večer upřednostníme úklid před cvičením. Ale to je OK. Nečekám, že se to u tebe změní z minuty na minutu. Jestli ti tenhle článek dává smysl, tam uvnitř v tvojí hlavičce se už daly věci do pohybu. Je to, jako když zasadíme semínka ovocného stromu do své zahrádky. Jasně, že ani zítra, ani pozítří není vidět rozdíl. Ale to neznamená, že se nic nezměnilo. Stromeček bude pomalu růst a za nějaký čas pro tebe bude úplně samozřejmé starat se o sebe bez pocitu viny. Postupně se naučíš při méně podstatných věcech říct rodině malé „ne“, abys jim později mohla při těch skutečně důležitých věcech říct velké „ANO“. Čti si tenhle článek častěji a začneš vidět věci jinýma očima: Když se staráš o svoje tělo, nejsi sobecká máma. Jsi zodpovědná máma.
Nikdy při cvičení a hubnutí neměj pocit viny. Děláš to z lásky k nim.
P.S.: Pořád při hubnutí selháváš? Možná jsi jen nebyla dostatečně připravená. Získej zdarma můj návod: „Jak zhubnout svých prvních 10 kilo – a to i bez hladovění a počítání kalorií“, který ti ukáže, jak začít s hubnutím tak, abys to vydržela a dotáhla to tentokrát až do konce.
Víš, co je super? Že ti stačí věnovat cvičení dohromady 30 minut. Nemusíš nikam odcházet a ukracovat sebe a rodinu o drahocenný čas. Díky našemu online fitku Fitshaker.cz si můžeš zacvičit se špičkovými trenéry přímo ve svém obýváku v době, která ti vyhovuje úplně nejvíc.
„Ovládáš teorii hubnutí, ale nedokážeš ji převést do praxe a dodržovat? Začni společně se mnou. Na stránce (https://martintoth.me/) pomáhám ženám vydržet u hubnutí.“