Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Jak si udržet motivaci k hubnutí a nevzdat to po 2 týdnech?

motivace k hubnutí

“Proč vždycky začnu hubnutí s nadšením, ale po dvou týdnech se moje motivace ztratí?”

Kéž by na to byla vždy stejná odpověď. Pokud se to stává i tobě, může to být z více důvodů. Ale jedním z nejčastějších (o kterých se moc nemluví) je to, že tě něco rozptýlí. A proto ti dnes ukážu, jak to zlepšit, aby sis svoji motivaci udržela do té doby, než ručička na váze ukáže číslo, které by tě nakoplo to už nikdy nevzdat (šestka dělá zázraky).

Prvních pár dní bychom zdolali i Mt. Everest

Když v lednu začínáme s hubnutím, obvykle přesně víme, kolik bychom chtěli vážit a jaké krásné šatičky si v létě obléct. Jsme soustředění na to, že hned po práci zapínáme Fitshaker a k večeři bude lososový salát. A právě díky tomu, že se soustředíme, máme ze začátku velkou chuť na sobě pracovat.

Vysvětlím ti, proč to tak je:

Svoji pozornost si představ jako takovou baterku. A motivaci si představ jako její světlo. Jakým směrem namíříš svoji pozornost, tím směrem půjde tvoje motivace. Tím, že se soustředíš na svůj nový životní styl, si budeš udržovat motivaci.

Ako zacat chudnut doma

Až dokud se to nepokazí…

Toto soustředěné a motivující období však netrvá dlouho. Postupně nás začnou rozptylovat jiné věci.

Můžou to být buď větší události nebo problémy, například:

 • děti se nachladí;
 • my se nachladíme;
 • sestra chystá velkou narozeninovou oslavu;
 • kolegyně dala výpověď a my tak pracujeme za dva.

Nebo každodenní maličkosti, které si často ani neuvědomujeme, jako například:

 • příspěvky na Facebooku;
 • reklamy na Youtube;
 • hry na mobilu;
 • reklamní e-maily.

Víš, co mají všechny tyto věci společného?

ROZPTÝLÍ NÁS!

Donutí nás přesunout naši pozornost z hubnutí na něco jiného. Už nebudeme celý den myslet na výzvu, na trénink, na 2 misky zeleniny. Ale na to, co koupíme sestře a že ve Francii stávkuje doprava.

Pokud se celý den soustředíš na svůj dnešní trénink, bude tam i tvoje motivace. Pokud tě v práci vytočí šéfka a ty si tu náladu přineseš domů, i tvoje motivace jít cvičit bude v ten den nižší.

Je to jako kdyby někdo vzal tvoji baterku a začal svítit úplně jiným směrem, než jakým bys chtěla jít.

Je úplně jedno, jakou motivaci zhubnout máme v lednu. Pokud nás budou neustále rozptylovat hry na Facebooku nebo jiné problémy v našem životě – naše pozornost (a tím pádem i motivace) se velmi rychle přesune jiným směrem.

A to potřebujeme vyřešit.

motivácia na chudnutie

Vždy tu bude něco, co nás rozptýlí

Všimni si, že jsem řekl "potřebujeme to vyřešit", a ne "potřebujeme tomu zabránit". Můžeš si sice odinstalovat hry na mobilu a být méně na Messengeru (což by dost pomohlo), ale všem rozptýlením i tak nezabráníme.

Rád bych ti ukázal pohádkovou krajinu, kde tě nikdy nic nerozptýlí, ale taková není. Dokonce i kdybys žila v malé chatce v Alpách a tvojí jedinou starostí by bylo dostat se do formy – stále by mohly přijít pochybnosti v hlavě o tom, jestli to dokážeš, a ty by tě rozptýlily.

Rozptýlením se nedokážeme úplně vyhnout. Ale to ani nepotřebujeme.

Klíčem není ani tak to, aby tě nic nerozptýlilo – ale to, aby ses hodně rychle uměla znovu soustředit na nový životní styl.

Vrátit se zpět na trať, když tě něco vykolejí. Nasměrovat svoji baterku (a tak i motivaci) znovu tím směrem, kterým chceš jít. Čím dřív, tím líp.

A na to znám 2 velmi účinné způsoby (které doporučuju kombinovat):

 1. Mít u sebe člověka (nebo skupinku lidí), který tě pokaždé vrátí zpět na trať.
 2. Upravit svoje prostředí tak, aby ti neustále připomínalo, co máš dělat a proč je to pro tebe důležité.

# 1: Pomoc od člověka

Pokud to nechceš vzdát, najdi si trenéra, kouče, výživového poradce nebo spolehlivou kamarádku, kterým by skutečně záleželo na tvém úspěchu a kteří by tě pravidelně zkontrolovali.

Já sám jsem koučem a jedním z mých úkolů je to, aby to moje klientky nevzdaly, aby zůstaly soustředěné. To je jedním z důvodů, proč i ti nejlepší z nejlepších ve svém oboru (sportovci, herci, umělci…) mají svoje kouče.

# 2: Přizpůsob svoje prostředí na úspěch

Druhým způsobem je přizpůsobit svoje prostředí tak, aby ti pomáhalo zůstat soustředěnou.

A o tom ti řeknu něco víc.

Účinné chudnutie

Nechceš ztratit motivaci? Vytvoř si motivační prostředí

Pokud si chceš udržet motivaci a zůstat soustředěná – jde v podstatě o to, aby ti něco každý den připomínalo:

 1. Tvůj sen, cíl nebo nový životní styl.
 2. To, co máš pro něj udělat nejdřív (toto je mnohem důležitější).

A co máme u sebe každý den (kromě dětí a mobilu)? Naše prostředí.

Když si budeš vytvářet svoje motivační prostředí, dej si pozor, aby ti nepřipomínalo jen výsledek, kterého chceš dosáhnout.

Přilepit na stěnu eskové rifle by mohlo být motivující (to bys nepřehlédla), ale nestačilo by to.

Když jsem ještě nerozuměl zvykům, snažil jsem se motivovat jen obrázky svých snů. A ačkoliv i tyto umí spustit vlnu emocí – to, co tě dostane do formy, jsou každodenní činy. Pokud si na pozadí mobilu dáme sexy postavu nebo motivační citát – to ještě neznamená, že víš, kdy máš jít cvičit.

Proto se ujisti, aby ti tvoje prostředí připomínalo zejména tvoje zvyky, ne pouze tvůj sen.

 • Například to, že se máš dnes naobědvat v klidu, ne u televize.
 • Nebo to, že i dnes máš čelit svým démonům bez sladkostí.

Nebo to, že máš ve 22:00 zhasnout světlo a jít spát.

A i proto se mi obzvlášť zalíbily dva produkty od Fitshakeru: Fitness diář.

Tyto dvě šikovné pomůcky jsou přesně to, co nám pomůže vytvořit motivační prostředí. Nepřipomínají ti jen tvůj sen, ale hlavně to, co máš nejbližších 5 minut udělat, aby ses k němu dostala o jeden krok blíž. Je tak snadné nechat se během dne rozptýlit nějakou blbostí a ztratit motivaci. Ale když potom uvidíme svůj diář (či kalendář) - velmi rychle se dokážeme vzpamatovat a soustředit se na nejbližší úkol.

Život tě vykolejí, Fitness diář/kalendář tě vrátí zpět na trať.

Už jen to, že dáme tyto dvě pomůcky na viditelné místo, může způsobit rozdíl. Z pohledu dne to bude rozdíl mezi tím, jestli si dnes rozbalíme dezert "pro návštěvu", nebo dodržíme plánované cvičení.

Z pohledu roku to může být rozdíl mezi tím, jestli budeme mít za pár měsíců jen další obyčejný nudný den s nadváhou, nebo si budeme užívat neuvěřitelně mnoho zábavy s dcerou na lyžích, koupališti, na horách na turistice a na kole. A to všechno s pocitem, že i svojí malé dceři vštěpujeme do života zdravý životní styl, a ne mámu nacpávající se čokoládou, co je stále unavená.

Okay, možná to všechno tento rok nestihneš, ale na té představě není nic nereálného a ty se k ní můžeš výrazně přiblížit, pokud si dokážeš udržet motivaci delší dobu.

chcem schudnuť

Jak si vytvořit motivační prostředí

Bude to znít divně, ale udělej to stejně jako s vánoční výzdobou. Na Vánocích se mi líbí to, že bez ohledu na to, jak blbý den jsi měla, tak když přijdeš domů a uvidíš ten stromeček, ozdoby, vánoční světýlka – tak na Vánoce nezapomeneš.

A to stejné udělej při změně životního stylu.

Udělej ze svojí domácnosti = domácnost FIT osoby.

Otevři si víno (nebo si dej čaj či jiný oblíbený nápoj), pusť si pěkné písničky a rozmísti po celém bytě cokoliv, co by ti připomínalo tvůj nový životní styl. Každá maličkost se počítá. I drobnosti jako hrnek na čaj s motivačním textem ti můžou připomenout, proč jsi začala a pomoci ti zůstat soustředěnou.

Nápady, které ti budou připomínat tvůj sen

 • Změň si pozadí na mobilu.
 • Změň si pozadí na notebooku.
 • Vytvoř si Vision board nebo “nástěnku snů”.

Nápady, které ti připomenou, co máš udělat nejdřív, aby ses přiblížila ke svému snu

 • Fitness kalendář položený na viditelném místě.
 • Fitness diář (urči mu nějaké konkrétní místo na svém stole a vždy ho tam vrať. Odložený v zásuvce nebude součástí prostředí, které vidíme).
 • Nalep si na ledničku nebo skříňku se sladkým cokoliv, co by na tebe aspoň trochu zabralo. Může to být motivační text jako: „Snědením sladkého svoje problémy nevyřešíš.“/„Jeden kousek ti vyvolá chuť na další.“/„Vím, že je to chutné, ale nestojí to za to.“
 • Oblečení a pomůcky na cvičení připravené na viditelném místě.
 • Knihy plné chutných a zdravých receptů položené na viditelném místě.
chudnutie

„A co když se mi budou smát?“

Vím, že ne každý má doma právě fitness nadšence. A chápu, když se trochu bojíš udělat tyto změny v prostředí, aby ostatní nevěděli, že to zase zkoušíš. Ale já neříkám, že si máš změnit profil na Facebooku na: „Vdaná, 30 let, aktuálně zase hubne…“. Nebo že máš poslat všem známým hromadný e-mail s předmětem: „Můj pokus č. 54.“

Jen nedovol, aby ti strach z pár blbých poznámek zabránil, abys do toho dala všechno a přizpůsobila si svoje prostředí.

Měnit svůj život nebude pořád příjemné. Ale není to pořád 100x lepší než být se sebou nespokojená do konce života?

Účinné to bude, jen když to převedeme do praxe

Pokud chceš dlouhodobě změnit svůj život a zhubnout, potřebuješ zůstat motivovaná měsíce, ne dva týdny. A proto si uprav svoji domácnost tak, aby ti všechno kolem připomínalo, čeho chceš dosáhnout, proč ti na tom záleží a co máš teď udělat. Mysli na to sebevědomí. Na to, že se nebudeš stydět chodit ven. Na to, že už nebudeš muset kupovat věci, které jsou volné, jen aby všechno zakryly – a budeš si moci obléct, co chceš bez přemýšlení. To všechno přijde, pokud zůstaneš soustředěnou.

Sice jsem ti napsal pár nápadů, ale neboj se přidat svoje a být kreativní:

„Co by mi pomohlo zůstat soustředěnou po několik měsíců?“

„Co by mi nejlépe připomínalo to, co chci + proč to chci + co mám pro to dnes udělat?“

Každá drobnost se počítá. Držím palce!

P.S.: Stále selháváš při hubnutí? Možná jsi jen nebyla dostatečně připravená. Získej zdarma můj návod: , ktorý ti ukáže, ako začať s chudnutím tak, aby si v tom vydržala a dotiahla to tentokrát až do konca. „Ako schudnúť svojich prvých 10 kíl – a to aj bez hladovania a počítania kalórií“ , který ti ukáže, jak začít s hubnutím tak, abys v tom vydržela a dotáhla to tentokrát až do konce.

ako schudnut 20 kg

Návod, jak zůstat motivovaná, už máš. Aplikuj ho do praxe a můžeš ho rovnou otestovat např. v našem online fitku pro ženy s hromadou tréninků na doma:

ako cvicit doma
Fotka autora
Martin Toth
Redaktor ve Fitshakeru

„Ovládáš teorii hubnutí, ale nedokážeš ji převést do praxe a dodržovat? Začni společně se mnou. Na stránce (https://martintoth.me/) pomáhám ženám vydržet u hubnutí.“

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.