Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Ženskost. 6 tipů, jak ji v sobě podpořit a kultivovat!

jak se cítit žensky

Cítíš se žensky? A co to pro tebe vlastně znamená? Ještě než budeš pokračovat ve čtení, prosím na chvíli zavři oči a zeptej se sama sebe: „Jak vnímám svoji ženskost?“

Pro někoho znamená ženskost pevné a štíhlé tělo, pro jiného zase plné, oblé tvary. Pro někoho symbolizuje vnitřní kvality jako jemnost, vnímavost nebo péči a pro jiného je to zase emocionalita nebo spontánnost. Každý možná vnímáme ženskost trošku jinak. Naše představy jsou však ovlivněny nejen naší zkušeností (tedy tím, co jsme viděli a zažili), ale i společenskými stereotypy, médii a kulturou, ve které vyrůstáme.

V tomto článku si dáme malé sociologické intro (jelikož jsem vystudovaná socioložka, nemůžeme to opomenout :-)) a následně přejdeme víc k praktickým tipům a cvikům, které nám pomůžou napojit se na svoji ženskost.

Tato již zmíněná rozdílnost ve vnímání ženskosti tedy není jen individuální, ale i společenská a kulturní. Vzhledem ke společnosti, kultuře a době, ve které žijeme, se to, co je považováno za ženské, mění. Ženskost je tedy sociálně konstruovaná.

Jak je ženskost vnímána z pohledu vzhledu?

Ženskost, co se týká například vzhledu, má dnes celkem jasnou podobu, která však v minulosti byla nebo v jiných kulturách je úplně jiná. Dnešní velmi generalizovaný pohled na ženu je přibližně takový: má dlouhé vlasy, úzký pas, hebkou pokožku a žádné nebo minimum chlupů na těle nebo tváři. (V mnoha kulturách však například chlupy v podpaží vůbec nejsou považovány za něco neženského.) Chci tím poukázat na to, že jsme si vytvořili obraz toho, co je „normální“ a jak „by měla žena vypadat“ a přes toto prisma se na ženu díváme a hodnotíme, jestli je „v našich očích“ dostatečně ženská.

Bohužel to má mnohé dopady, jako je například anorexie, nízké sebevědomí, nepřijímání sama sebe, plastické operace už snad každé části těla atd.

prava zenskost

Jak je ženskost vnímána a podporována v jiných kulturách?

Přitom je super podívat se také víc do světa, jak je ženskost vnímána a podporována v jiných kulturách. Zde je pár příkladů toho, jak se ženy starají o svůj vzhled například v Koreji, Africe nebo na Novém Zélandu.

maori

Maoři (Nový Zéland) na znamení krásy tetují svoji bradu nebo rty.

africké ženy

Africké ženy se pro zvýšení atraktivity dekorují těžkými šperky a natahují si ušní laloky, aby byly větší.

kulturní rozdíly

Ženy z Koreje se vyhýbají slunci a investují mnoho peněz do opalovacích krémů a bělicích krémů, aby působily bledě (tmavá pleť je znakem farmářů).

A ještě jedna zajímavost, co se týká rozdílnosti v rámci doby: podpatky, které dnes mnozí považují za součást ženské módy, byly do 18. století nošeny výhradně muži a byl to znak mužnosti a vyššího společenského postavení. Pohled na to, co je mužské a co ženské v oblasti vzhledu, módy a doplňků se skutečně mění.

ludovit 14

Co se týká doby, do 18. století nosili podpatky hlavně muži.

Jak je ženskost vnímána z pohledu vlastností?

Podobně je to i s vlastnostmi (nejen vzhledem); co vnímáme jako ženské dnes a v naší společnosti, by bylo neženské pro jinou dobu a kulturu. V některých dobách byly symboly ženskosti pasivita, receptivita, závislost (na mužovi), péče o domácnost. V dnešní západní společnosti zase ženy hrdě projevují svoji nezávislost, vůdčí schopnosti, sociální a politickou angažovanost (což bylo v minulosti spojovány spíš s muži).

My žijeme v době, která je pro ženy velmi specifická. Ženy mají svobodu, možnosti a příležitosti jako možná nikdy v historii. Realizují se v pracovní sféře, ve společenské sféře, v domácnosti. Jsou sportovkyně, cestovatelky, podnikatelky, matky, a to často všechno najednou. Je obdivuhodné, kolik toho dnešní ženy zvládají a stíhají, a i proto je skvělé si dnes připomenout sílu ženy.

Je skvělé být ženou právě v této době. Máme možnosti, o nichž se generacím před námi možná ani nesnilo. Výzva pro dnešní ženu je ale jiná a také nelehká: najít v tom všem sebe sama a najít rovnováhu mezi tolika aktivitami a povinnostmi, individuálními sny i společenskými očekáváními.

jak probudit ženskost

Jak bych tedy popsala ŽENSKOST v dnešní době?

Co já osobně považuji za ženské? A jak můžeme svoji ženskost podpořit a kultivovat?

# 1: AUTENTICITA A POCIT, ŽE ŽIJEŠ SVŮJ POTENCIÁL

Krása ženskosti je podle mě ukrytá v autenticitě a žití svého potenciálu. Ženy, které se plně projevují v tom, co je naplňuje, a zůstávají v tom samy sebou. Neporovnávají se. Mají se rády takové, jaké jsou, a proto jejich chování působí uvolněně a svobodně.

Některá „se najde“ v roli matky, v tom, že se stará o děti a vymýšlí nové zdravé recepty. Jiná je autentická se svým sportovním stylem, jiná potřebuje cestovat a cítit svobodu tímto způsobem. Když dělá to, co jí dává smysl, a projevuje se v dané roli s nadšením a „živě“, působí to krásně žensky. Najít sebe samu prostřednictvím koníčků, kreativity, zkrátka něčeho, co ji vyživuje a prostřednictvím čeho cítí , že žije.

Otázka pro tebe: „Čím jsi chtěla být předtím, než ti svět řekl, kým máš být?“

hobby

# 2: SPOJENÍ S TĚLEM

Žena, která se umí odpoutat od myšlenek. Od představ, očekávání, vzpomínek. Umí být přítomná. Její přítomná pozornost je magnetizující a přináší klid všem okolo. Protože nemá spoustu představ, jaké by věci měly být, umí poslouchat – naslouchat.

K napojení na své tělo ti pomůže cvičení, které máš ráda, ale také hudba, tanec, zpěv, dýchání a relaxace.

tanec

# 3: SPOJENÍ S PÁNVÍ

Spojení s pánví jako výjimečnou částí těla. Také se ženskými pohlavními orgány jako s něčím životodárným a ne něčím, co moc nevnímám nebo odmítám. Stejně tak spojení se svojí sexualitou, její zkoumání a rozvoj. :-)

K tomuto spojení existují úžasné techniky cvičení, které najdeš pod názvem Mohendžodáro tantra yoga a které můžu skutečně jen doporučit. Co však můžeš udělat už dnes, je zakroužit pánví a zavlnit se v bocích do rytmu nějaké vášnivé hudby. :-)

krasa

# 4: SCHOPNOST PRACOVAT SE SVÝMI EMOCEMI

Myslím si, že je krásně ženské, když žena vnímá a cítí svoje emoce. Nebojí se jich a nepotlačuje je. Ale ani ji emoce neovládají. Cítí je v těle, rozeznává, co je podstatné a co ne, a komunikuje to.

Malé cvičení pro tebe: ponoř se do svého těla a neverbálně projev, jak se cítíš. Pokud jsi rozzlobená, možná si chceš dupnout nohou, jestli máš radost, možná chceš rozevřít ruce a pousmát se. Ať se cítíš jakkoliv, napoj se na to a projev to. :-)

ženskosť

# 5: ZDRAVÍ

Bez „zdravého základu“ se nedá rozvíjet vlastní ženskost. Starej se o sebe pomocí zdravého jídla, pohybu, zdravých vztahů, dostatku slunce a vody. Zdraví je také základní faktor krásy.

# 6: ROVNOVÁHA MEZI DÁVÁNÍM A PŘIJÍMÁNÍM

Tak toto je výzva pro mnoho žen. Mnoho žen se naučilo velmi dávat ostatním, starat se o ně – pozorností i službami. Ale abys byla v rovnováze a cítila se dobře, je důležité dovolit si také přijímat – služby, komplimenty, pomoc.

Úkol pro tebe na dnešek: všimni si, jak přijímáš od druhých (pohlazení, komplimenty, dárek) a upřímně přijmi a užij si to. :-)

emoce a pocity

Vyzkoušej tyto cviky a tipy a oslav dnes svoje ženství tím, že si daruješ pozornost, čas a zájem – o sebe. Přejeme ti nádherný den!

Svoji ženskost můžeš oslavit i cvičením. Vnímej každý pohyb svého těla, prociť ho. Doporučujeme vyzkoušet jógu nebo pilates. ;-)

cvičení na doma
Fotka autora
Andrea Peniaková
Instruktorka ve Fitshakeri

Jsem instruktorka cvičení pilates, mindfulness jógy a gravid jógy v Bratislavě a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Jsem taky maminkou 3leté dcerky. Vést cvičení mi vždycky dávalo velký smysl, protože jsou součástí péče o svůj fyzický i duševní wellbeing. Postupem času se stále víc utvrzuju v tom, že pilates a jóga jsou úžasné nástroje k tomu, jak se cítit ve svém těle dobře, zdravě a vitálně. Ať už je to vaše primární cvičení, nebo doplněk a podpora k ostatním sportům a druhům pohybu, které děláte. Těším se na vás ve videích na Fitshakeru!

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.