Pokud se pravidelně ocitáme zavaleni prací, péčí o domácnost nebo každodenními praktickými věcmi, může se nám velmi snadno stát, že v tom kolotoči zapomeneme na sebe i na to, co je v životě skutečně důležité. Když si dlouhodobě nevytváříme „vnitřní prostor“ – péči o sebe a vlastní rozvoj, nekultivujeme smysluplné vztahy s druhými, můžeme začít cítit nespokojenost. Ta se projevuje různými způsoby: hněv, frustrace, stres, negativita, nezájem, lhostejnost, alkoholismus, přejídání apod.
Co tedy dělat, abychom byli spokojenější? Autentičtější? Radostnější? Napojenější na svůj život?
Zde je pár klíčů ke spokojenosti:
# 1: Ztišení
Každý z nás (opravdu každý) si umí najít denně 10 minut, které stráví sám se sebou v tichu. Žádná televize, internet, mobil, dokonce ani knížka. Jen tak tiše sedět a pozorovat svůj dech. Zavřít oči, ponořit se do sebe. Prostřednictvím dechu navnímat přítomný okamžik. Prostřednictvím přítomného okamžiku navnímat svůj život. Takové jednoduché každodenní zastavení nám vytvoří vnitřní prostor a lepší porozumění sama sobě.
(Jestli je pro tebe ze začátku náročné jen tak sedět a soustředit se na svůj dech, můžou ti pomoct vedené relaxace/meditace, které si pustíš do uší a už se jen necháš vést pokyny – doporučuju začátečníkům.)
# 2: Kreativita
Tvoření je radostný proces, kdy je člověk ve spojení se životní tvořivou silou. Je to proces velmi naplňující, kdy dáme vlastními schopnostmi vzniknout něčemu novému.
Někteří kreativitu uplatňují ve své práci, jiní ve volném čase – malováním, tancem, psaním básní, povídek, blogů atd. Kreativita jako schopnost člověka vyjádřit se přidává na naší osobní spokojenosti, autenticitě a pocitu naplnění.
# 3: Pohyb
Pohyb zlepšuje snad všechny funkce těla: metabolismus, činnost srdce, plic, mozku, udržuje naši váhu pod kontrolou, zlepšuje náš spánek, také zlepšuje náš sexuální život i naši náladu a má ještě velkou spoustu dalších benefitů. Hýbat se také znamená rozproudit samotný život v sobě. Pohyb je nám přirozený a měl by být v našich životech prioritou.
Mnoho lidí říká, že „nemají čas na pohyb“, což je obrovská ironie. Jako by říkali, že nemají čas na svůj život, na svoje zdraví, na sebe. Není to o tom „mít čas“, ale „udělat si čas“ na důležité věci a aktivity. Ideální je také dopřát si občas i pohyb v přírodě, který nám umožní ještě víc se odreagovat a spojit se se sebou.
# 4: Rozvoj
Nikdy nestagnovat, celý život se rozvíjet. Nezastavit s pocitem, že už všechno víme. Hledat inspiraci v oblastech, které nás zajímají. Číst knížky, poslouchat audioknihy, dívat se na dokumenty, obklopit se inspirujícími lidmi, povídat si s lidmi s otevřenou myslí, občas navštívit nějaký seminář. (Ověřujeme si však zdroje, ze kterých čerpáme a posloucháme.)
To všechno nás posouvá, dává pocit zájmu o svět a zpětně uspokojení.
# 5: Vztahy a komunita
Je dokázáno, že hloubka našich vztahů s ostatními má významnější vliv na naši spokojenost, než jsme si možná mysleli. Jeden z nejpropracovanějších výzkumů o lidském štěstí také zjišťuje zajímavou skutečnost, a to, že „lidé, kteří jsou nejvíc sociálně spojeni s přáteli, rodinou a komunitou, jsou šťastnější, fyzicky zdravější a dožívají se vyššího věku“, navíc také zjišťuje, že to „nezávisí na počtu přátel, ale na kvalitě našich nejbližších vztahů“.
„Dobrý život je postavený na dobrých vztazích.“
(Podrobnosti o tomto zajímavém a dojímavém výzkumu můžete shlédnout v krátkém TED videu.)
I proto se vyplatí pravidelně investovat víc času do našich nejbližších vztahů. Být s druhými „míň vedle sebe“ díváním se na televizi nebo nezájmem jeden o druhého a „víc spolu“ společným sdílením, posloucháním, při společných aktivitách.
Jak sama vidíš, není to nic složitého. Věnuj čas sobě a blízkým lidem ve svém okolí a budeš spokojenější. Jestli si chceš tyto klíče umístit někam, abys je měla stále na očích, vytiskni si obrázek nebo si ho připni na svoji nástěnku na Pinterestu. A hlavně se podle nich nauč žít. ;-)
Spokojený každý den a šťastný život ti přeju! :-)
Pohyb má velkou spoustu benefitů. V našem online fitku Fitshaker.cz najdeš přes 1000 tréninků, z nichž je většina do 30 minut. Už si jen vyhraď dny a hodiny, kdy se budeš cvičení věnovat, a pojď rozproudit své tělo a mysl 😊:
Jsem instruktorka cvičení pilates, mindfulness jógy a gravid jógy v Bratislavě a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Jsem taky maminkou 3leté dcerky. Vést cvičení mi vždycky dávalo velký smysl, protože jsou součástí péče o svůj fyzický i duševní wellbeing. Postupem času se stále víc utvrzuju v tom, že pilates a jóga jsou úžasné nástroje k tomu, jak se cítit ve svém těle dobře, zdravě a vitálně. Ať už je to vaše primární cvičení, nebo doplněk a podpora k ostatním sportům a druhům pohybu, které děláte. Těším se na vás ve videích na Fitshakeru!