Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

7x skvělé pomůcky na cvičení s vlastní vahou, které najdeš doma i ty!

cvičení s vlastní váhou

Nacházíme se v období, během kterého je náročné, ba dokonce až nemožné vykonávat svůj oblíbený sport v interiéru, mimo svůj domov, nebo si zacvičit ve fitness centru.

Pokud i ty ráda pravidelně cvičíš ve svém obýváku s vlastní vahou, zkus přitom použít i vzpomínané pomůcky na cvičení. Nemusíš se obávat, že by bylo potřeba si je pořizovat nebo kupovat. Většinu z nich máš určitě doma a využíváš je pravidelně, i když možná ne právě při cvičení :-).

Jsi zvědavá, které to jsou?

# 1: Stolička

At už to budou výstupy na stoličku, tricepsové dipy nebo dřepy, stolička může být skvělým pomocníkem při procvičení celého našeho těla.

Před cvičením se nezapomeň ujistit, jestli je stolička stabilní, aby se ti neposouvala a cvičení bylo bezpečné ;-).

Vyzkoušet můžeš například tyto přeskoky na stoličce.

Pokud by se ti zdály náročné, můžeš si cvičení usnadnit tím, že budeš pouze střídavě zdvihat nohy na stoličku.

cvičení s vlastní vahou každý den

Druhou možností je lehnout si břichem na stoličku. Ruce položíme na zem a odtlačujeme se od nich. Nohy pokrčíme v kolenou a chodidla spojíme. Následně s výdechem tlačíme stehna směrem nahoru od stoličky, přičemž zadek a bříško máme stažené :-). Je to super způsob, jak zhubnout břicho.

cvičení s vlastní vahou pro začátečníky

# 2: Láhve s vodou

Pokud doma nemáš jednoručky, nevadí. Můžeš je výborně nahradit láhvemi naplněnými vodou. Pokud s cvičením zrovna začínáš, doporučujeme půllitrové láhve a postupně si můžeš zátěž přidávat.

Ženy horní část těla často zanedbávají, přičemž právě s láhvemi můžeme jednoduše a krásně procvičit všechny svaly na rukou, bicepsy, tricepsy, stejně jako prsní či zádové svaly. Na tvarování postavy jsou činky/láhve skvělou pomůckou.

Zde pro tebe máme tipy na cviky:

Běž dolů na kolena, zpevni sedací svaly, stejně jako pánevní dno. Láhve s vodou drž u hrudníku a celé pevné tělo s výdechem zakloň a zároveň rozpaž ruce do stran. Následně je vrať zpět. Čím níže jdeš k zemi, tím víc tvoje tělo zabírá :-).

cvičení s vlastní vahou prsa

V dalším cvičení si posílíme nohy i ruce. Postavíme se na šířku boků a vezmeme si do rukou jednoručky/láhve. Začneme levou nohou, která s nádechem zakročí za pravou do šikmého výpadu a zároveň pokrčíme ruce v loktech a vytáhneme jednoručky nahoru, aby nám zabral i bicepsový sval. S výdechem vrátíme nohu i ruce zpět.

Opakujeme 8x a následně nohy vyměníme.

cvičení s vlastní vahou pomůcky

# 3: Ručník/šátek

Obyčejný ručník je další praktickou pomůckou na cvičení. Můžeš s ním provádět hodně cviků ve stoje, v sedě, příp. vyzkoušet jeden cvik v lehu, a posílit si tak svoje ramena a záda.

Lehneme si na břicho, natáhneme ruce, ručník chytíme na šířku ramen, příp. šířeji, ruce předpažíme a s výdechem přitáhneme ručník k hrudníku. Aby byl cvik efektivnější, ručník nepovolíme, právě naopak, taháme oba konce od sebe a snažíme se ho jakoby „roztrhnouť“.

vysledky cviceni s vlastni vahou

# 4: Obyčejná prachovka na úklid

Při sobotním úklidu můžeš použít prachovku nejen na utírání prachu. Naše trenérka Dianka si s ní pravidelně i zacvičí :-).

Např. položíme prachovku na zem pod špičku nohy, stáhneme bříško a ruce si dáme za záda. Následně s prachovkou zanožíme a přitáhneme ji zpět.

cviceni s vlastni vahou zeny

# 5: Expander

Pokud ho doma nemáš, můžeš cvičit i bez něho, ale pokud už cvičíš déle, doporučujeme ti si ho pořídit. Dokáže nahradit činky, nestojí moc a díky odporu, který při cvičení získáš, bude tvůj trénink efektivnější.

Lehni si na záda, chodidla se snaž mít rovnoběžná, přibližně na šířku podložky.

Zvedneme se nahoru tak, aby byly kotníky pod koleny, přičemž nezapomeneme podsadit pánev a zatáhnout sedací svaly a bříško. Postavíme se na paty, nadechneme se a s výdechem roztahujeme gumový expander.

cvičení s vlastní vahou cviky

# 6: Polštář/Overball

Pokud si chceš ztížit cvičení na posílení hlavně vnitřních stehen, práce s overballem je skvělý nápad. Pokud doma nemáš tento míček, klidně použij i nějakou měkkou plyšovou hračku nebo polštář.

Lehni si na podložku, overball, příp. polštář si polož mezi kolena, paty jsou blízko u sebe.

Stáhneme zadek, podsadíme pánev, bříško tlačíme k páteři. Nadechni se a s výdechem tlač kolena k sobě, jako bys chtěla rozmačkat míč, a mysli na to, jaká budeš mít krásná vnitřní stehna :-).

cvičení s vlastní vahou trenink

# 7: Jóga blok

Nezapomeň ani na příjemná relaxační cvičení, při kterých ti může pomoci např. jóga blok. Vyzkoušej společně s námi tento jednoduchý cvik. Jóga blok si umísti pod pánev, zdvihni nohy nahoru ke stropu a jen dýchej. Tato pozice relaxuje nervový systém, příznivě působí na lymfatický oběh a má pozitivní vliv i na depresivní a stresové stavy.

Stejně by si ji měli dopřát lidé, které trápí migrény, nespavost a křečové žíly.

výhody cvičení s vlastní vahou

Kterou z těchto pomůcek vyzkoušíš nejdříve :-)?

Mnohé z nich najdeš i v našem e-shopu, vyzkoušej např. novinku klouzavé disky, která dokonale nahradí prachovku.

klouzavé disky
Fotka autora
Baja Amarante
Redaktorka ve Fitshakeri

Jsem maminkou 2 malých dětí a i při péči o ně je cvičení a zdravý životní styl mojí největší láskou. I z toho důvodu jsem absolvovala trenérský kurz – Fitness trenér pro I. kvalifikační stupeň – a zároveň specializovaný kurz jako poradce pro výživu ve sportu a klinickou dietetiku, zaměřený mimo jiné i na tvorbu a návrhy stravovacích jídelníčků. :-) Miluju kvalitní domácí potraviny a ze všeho nejradši ráda vařím polévky, připravuju smoothies, zdravé zákusky a domácí limonády.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.