Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Fitshaker podcasty
Hubnutí
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Chůzí ke zdraví: Proč je zdravé procházet se?

správná chůze

To, že bychom měli chodit, víme všichni. Chůze je pro člověka tím nejpřirozenějším pohybem, a přesto ji mnozí zanedbáváme.

Ať už mluvíme o cestě autem i na krátké vzdálenosti, které se dají bez problémů zvládnout pěšky, nebo o tom, že použijeme raději výtah než schody. Všechny tyto na první pohled drobnosti podnítily v naší době vznik sedavého životního stylu.

Přemýšlela jsi někdy nad tím, kolik času strávíš investováním do cvičení, permanentek do fitka, sportovních lekcí či osobních trenérů a kolik peněz za to utratíš? A přitom je to tak jednoduché a přirozené. Chůze nezabírá čas a nic nestojí. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak ji zařadit do našeho každodenního života.

chůze hubnutí

Kolik je třeba ujít

Někteří říkají 10 000 kroků denně, jiní 8 000, další zase, že nezáleží na počtu kroků, ale na vzdálenosti či tempu. Co je tedy pravda?

Kolik bychom měli ujít? Většina odborníků a vědců se shoduje na známém čísle 10 000, pár studií však ukázalo, že pokud chodíme ne kvůli hubnutí, ale tuto formu pohybu využíváme jako prevenci kardiovaskulárních onemocnění, mohlo by stačit i méně kroků.

Podle studie, která sledovala více než 200 000 lidí, je už všechno nad 2 300 kroků denně prospěšné pro naše srdce a cévy!

Pokud dokážeš ujít více než 4 000 kroků denně, snižuješ navíc i riziko předčasného úmrtí z ovlivnitelných příčin. I navzdory tomu, že tyto studie hovoří o nižších číslech, neznamená to, že bychom měli zlenivět. Každých 1 000 kroků navíc až do čísla 20 000, což je přibližně 14 kilometrů, našemu tělu dodává extra benefity!

Obecně se doporučuje chodit 30 minut denně, přičemž každý z nás, ať už máme kroky kratší, nebo delší, uspokojivě splní limit kroků.

Pro koho je chůze vhodná?

Chůze je bezpochyby vhodná úplně pro každého. Ženy či muži, mladí či staří, chůze poskytuje mnoho zdravotních benefitů každému z nás.

Patří k aerobním aktivitám, což znamená, že pomocí ní budujeme nejen kondičku, ale zlepšujeme i kapacitu plic a podporujeme kardiovaskulární zdraví.

Jak jsme řekli, chůze je vhodná pro každého, podle vědců z Univerzity Johnsa Hopkinsa však z této aktivity nejvíc benefitují lidí mladší 60 let.

spravna chuze

Benefity chůze

  • zlepšení kardiovaskulárního zdraví
  • prevence vzniku diabetu 2. typu
  • prevence obezity
  • prevence vzniku osteoporózy
  • zlepšení kondice

Chůze pro hubnutí

Pokud chceš chůzi používat jako prostředek pro hubnutí, mysli na to, že 5 000 kroků zřejmě stačit nebude.

Pětašedesátikilová žena při tempu 5 km/h a 10 000 krocích spálí přibližně 350 kalorií.

Při hubnutí je proto vhodné kombinovat trénink s chůzí, která by se pro nás měla stát běžnou aktivitou a neměli bychom ji brát jako sport, do kterého se musíme nutit.

Jiná káva je už chůze rychlejším tempem či chůze v hornatém či kopcovitém terénu. Při těchto „navýšených“ aktivitách samozřejmě stoupá i počet spálených kalorií.

chuze kcal

Na co si dát pozor?

Chůze je snad jednou z nejméně náročných aktivit na vybavení. Na co je třeba si dát pozor?

Při chůzi, obzvlášť v rychlejším tempu, je dobré mít kvalitní a pevnou obuv, která ti poskytne potřebnou stabilitu.

Když už jsme u stability, při chůzi je třeba dbát i na držení těla. Při správném držení těla jsme narovnané, ne však „vyprsené“, jak nás kdysi učili.

Správné držení těla nejen při chůzi je s rovnými zády a podsazenou pánví. Ruce by se měly hýbat vedle těla křížem s nohama. Pokud jsi vášnivou chodkyní a zvládáš i delší trasy, možná oceníš pomůcku ve formě speciálních holí na nordic walking!

chuze kalorie
Vidíš, chodit je jednoduché. Zkusme tedy cestu na nákup zvládnout i pěšky, místo výtahu jít po schodech, projít se párkrát během dne i po kanceláři či dopřát svému psíkovi delší procházku než obvykle. Choďme každý den a zvykněme si na chůzi. Naše tělo se nám za to odvděčí pevným zdravím!

Výbornými společníky na tvých procházkách ti budou právě kousky z naší nové BASIC a COMPRESS KOLEKCE oblečení. Vyber si z našeho e-shopu přímo tady a nakombinuj si je podle sebe 😊👇

kolekce oblečení
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka ve Fitshakeru

Jsem studentkou medicíny, líbí se mi, jak lze prostřednictvím "lidské řeči" vysvětlit, co se v našem těle děje, a předávat tak informace všem, kteří chtějí porozumět lidskému tělu. Kromě toho jsem fanouškem cestování, poznávání a dobrého jídla a tyto svoje vášně se snažím přenést i do svých článků. Pokud tě zajímá, co se v našem těle děje při sportu nebo při jídle, jak si zachovat fyzické i psychické zdraví, nebo tě zajímají všechna možná i nemožná témata z oblasti zdraví podložená studiemi a fakty, tady jsi na správném místě.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.