Jedním je nervová soustava, tím druhým hormonální soustava zahrnující žlázy, které hormony produkují, a co je nejdůležitější, hlavně samotné hormony.
Mezi hormony patří estrogen, progesteron i testosteron, které ženské tělo ovlivňují víc, než se může na první pohled zdát. A na tyto 3 důležité hormony se spolu blíže podíváme.
Co mají společného?
Tyto tři hormony mají kromě společného pojmenování „ženské“ nebo i „pohlavní“ hormony společný i původ.
Všechny totiž patří do skupiny steroidních hormonů. Co to znamená? Steroidní hormony vznikají podobným způsobem ze stejného prekurzoru, kterým je cholesterol.
Vznikají v pohlavních žlázách, ale tvoří je i nadledviny (testosteron se u mužů tvoří ve varlatech, a jelikož ženy varlata nemají, vzniká u nich v tkáni nadledvin). Steroidní hormony, včetně estrogenu, progesteronu a testosteronu, mají v lidském těle důležité zastoupení a řídí toho mnohem víc než jen reprodukční funkce!
K čemu nám je estrogen
Estrogen je jedním z klíčových hormonů vznikajících ve vaječnících.
Kromě toho vzniká i ve žlutém tělísku (po otěhotnění), v placentě, ale v menších množstvích i v nadledvinách, játrech, ale i v prsech. Estrogen společně s progesteronem řídí menstruační a ovariální cyklus, ale je též hormonem, díky kterému dokážeme otěhotnět a odnosit dítě.
Hladina estrogenu v průběhu měsíce kolísá a v závislosti na jeho hladině nastává ovulace (při nejvyšší hladině) a menstruace (při jeho poklesu). Je tedy asi nejklíčovějším hormonem pro otěhotnění, jelikož bez estrogenu by neproběhla ovulace a vajíčko by tak nemohlo být oplodněno. Produkce estrogenu však věkem klesá, nejvýrazněji při menopauze.
Úloha progesteronu
Progesteron je stejně jako estrogen klíčovým hormonem v regulaci ženských cyklů. Patří do skupiny gestagenů, a proto je možné, že jste se setkali i s tímto názvem. Jeho hladina kolísá v průběhu cyklu, jeho hladina stoupá po ovulaci a připravuje endometrium (výstelku dělohy) na příchod oplodněného vajíčka.
Pokud nedojde k oplodnění, jeho hladina opět klesá a nastává menstruační krvácení. Progesteron je stejně jako estrogen klíčový pro otěhotnění a „usazení“ oplodněného vajíčka v děloze.
Oba hormony – estrogen i progesteron – ovlivňují i naše sexuální zdraví ve smyslu libida či sexuálního prožívání. Jejich snížená hladina se proto často projeví právě sexuálními poruchami.
Potřebují ženy testosteron?
Testosteron je pro každého známý jako hormon mužů, který jim dodává sílu, dravost a mužnost. V určitém, podstatně menším množství se tvoří i u žen, a je dokonce velmi potřebný.
Testosteron podporuje růst svalstva, normální stav kostí, ale dodává nám i energii a zvyšuje libido. Spojuje se však i se sníženým výskytem deprese a úzkostných stavů. Pokud máme testosteronu hodně, není to tak super, jak by se podle jeho účinků mohlo zdát.
Příliš mnoho testosteronu v ženském těle může mít za následek přibírání až obezitu, poruchy menstruačního cyklu, ale i akné, či dokonce zarůstání – hlavně v oblasti obličeje.
Málo testosteronu se zase může projevit sníženým libidem, vaginální suchostí, zhoršeným sexuálním prožíváním či poruchami cyklu.
To, že hormony nemají během měsíce konstantní hladiny, je úplně v pořádku. Ženské tělo funguje cyklicky a hladiny tak nejenže můžou, ale dokonce musí kolísat pro naše optimální fungování a zdraví.
Pokud je však hormonů dlouhodobě málo nebo příliš, nejde o normální stav a je na místě vyhledat lékaře a zjistit, o co vlastně jde, jelikož hormonální poruchy jsou často spojené se závažnými onemocněními.
Vánoce se blíží a ty přemýšlíš čím můžeš obdarovat své blízké? U nás v e-shopu si jednoznačně vybereš svůj fit vánoční dárek, ať už pro někoho z rodiny nebo i pro sebe 😉.
Jsem studentkou medicíny, líbí se mi, jak lze prostřednictvím "lidské řeči" vysvětlit, co se v našem těle děje, a předávat tak informace všem, kteří chtějí porozumět lidskému tělu. Kromě toho jsem fanouškem cestování, poznávání a dobrého jídla a tyto svoje vášně se snažím přenést i do svých článků. Pokud tě zajímá, co se v našem těle děje při sportu nebo při jídle, jak si zachovat fyzické i psychické zdraví, nebo tě zajímají všechna možná i nemožná témata z oblasti zdraví podložená studiemi a fakty, tady jsi na správném místě.