Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Jak se zorientovat při nákupu potravin? 4x tipy od odborníka na výživu

stravování

Jako odborníka na stravování jsme do Výzvy do plavek 2022 pozvali Jana Cahu. Je to jednak fitness trenér závodníků a závodnic, současně je i on sám aktivním závodníkem ve fitness. Kromě toho se věnuje přednášení na téma sportovní výživa, všeobecná výživa a sportovní trénink. Jan je zároveň garantem a majitelem vzdělávacího zařízení Fitness Institut, lektorem a doktorandem na Masarykově univerzitě, autorem knihy Sám sobě výživovým poradcem a mnoho dalšího.

A teď nám na pár příkladech poradí, jak si vybírat mezi podobnými produkty a co vkládat do nákupního košíku.

Je potřebné rozlišovat ořechy?

Oříšky jednoznačně patří do zdravé stravy. Jsou skvělým zdrojem tuků, ale i jiných cenných látek. Při výběru v obchodě sáhni vždy po nepražených, nesolených oříšcích. Pokud to jde, tak v bio kvalitě.

Jaký jogurt koupit?

Odpověď tě asi nepřekvapí, ale přece jen jsme si na to posvítili. Určitě složením vyhrává klasický čistý bílý jogurt jako zdroj bílkovin a dobrých tuků. Pokud chceš ochucenou verzi, raději si jogurt dochuť sama např. ovocem, semínky, případně oslaď troškou medu nebo čekankovým sirupem.

Pokud čokoláda, tak která?

Sáhni po hořké čokoládě s vysokým procentem podílu kakaa. Takováto čokoláda je pro nás zdrojem kvalitních tuků a navíc, hořká čokoláda je bohatá i na hořčík, který je skvělý pro fungování našeho mozku a je výborný i proti křečím.

A co snídaňové cereálie?

Pokud už nakupovat müsli cereálie, potom jednoznačně doporučujeme ty ničím neochucené. Neobsahují žádný jednoduchý cukr, určitě v nich nenajdeš nekvalitní tuky, zároveň jsou bohaté na vlákninu, pomalu se vstřebávají, takže po nich máme déle pocit sytosti. A můžeme si je ochutit klidně sami i hořkou čokoládou, kvalitními oříšky nebo čímkoli, na co máme chuť a jde o základní potravinu.

Letošní výzva do plavek je v plném proudu. Tento rok je skutečně výjimečná. Nejen že si perfektně zacvičíš s našimi profi trenéry, ale dozvíš se o mnoha skvělých tipech a radách o stravování přímo od odborníků, jako je gastroenterolog doc. Ladislav Kužela nebo výživové terapeutky z projektu Ne hladu.

Těšíme se na tebe! 😊

Fotka autora
Katarína Vrbičanová
Šéfredaktorka ve Fitshakeru

Moje tělo je to jediné, s kým musím prožít celý život. Není to jen klišé fráze, ale něco, podle čeho se snažím žít. Ráda objevuju nové zdravé recepty, obklopuju se pozitivními věcmi a zbožňuju pohyb. Tato trojkombinace je pro mě důvod, proč jsem i já součástí Fitshakeru :-)

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.