Celer vonný není u našich dětí příliš oblíbenou ingrediencí. Vím, že je velmi zdravý, a tak se ho snažím schovat do krémových polévek. Jeho chuť je cítit pořád, ale díky opečení na pórku a přidané mrkvi není až tak výrazná. Myslím, že celer v každé formě patří do naší kuchyně. Při půstu je výborným doplňkem stravy – uklidňuje peristaltiku střev a podporuje dobré trávení. Je nutričně výživný, obsahuje vitamíny skupiny B, dokonce i B6, který podporuje dobrou náladu. V celeru najdeme i vitamíny C, E a K. Obsahuje magnezium, zinek, železo, fosfor a vápník. Navíc působí afrodiziakálně.
Jak na to?
1
Všechnu zeleninu očistíme, kořenovou zeleninu a brambory nakrájíme na menší kostky, pórek a řapíkatý celer na malé časti.
2
Z předešlého dne nám doma zůstal trs hlívy, ten jsem v polévce rovněž uvařila. Je to volitelný krok, můžeš ho vynechat.
3
V rozpáleném hrnci rozehřejeme olej a osmažíme pórek s řapíkatým celerem.
4
Směs osolíme a přidáme celer a mrkev. Posypeme směsí na polévku.
5
Prohřejeme, dokud se chutě zeleniny nepromísí, a přidáme česnek.
6
Zamícháme, přidáme brambory a zalejeme vodou. Můžeme hned přidat i trs hlívy, polévka však bude chutná i bez ní.
7
Vaříme, dokud zelenina nezměkne. Potom ji scedíme, rozmixujeme do hladkého krému a postupně doléváme vývarem z polévky do hustoty, která nám vyhovuje.
8
Polévku jsem podávala s vařeným vajíčkem, které jsem překrojila a opekla na troše olivového oleje a soli. Na talíř jsem ještě přidala výhonky ředkvičky.
TIP: Pokud do polévky nepřidáte brambory a uberete vodu na její uvaření, po rozmixovaní z ní můžete mít super omáčku například k pohankové sekané nebo k těstovinám.
Výživové hodnoty na 1 porci (bez vajíčka ):
211 kcal
888 kJ
T:
4 g
B:
4 g
S:
38 g
V:
7 g
Výživové hodnoty na 1 porci (s vajíčkem ):
253 kcal
1064 kJ
T:
7 g
B:
8 g
S:
38 g
V:
7 g
Dobrou chuť :-)!
Jeden z prvních foodblogů na Slovensku My first cooking book zakládala ještě jako Henrieta Peškovičová. Henrietiny recepty jsou převážně bezmasé, celý blog je orientovaný na rychlou přípravu dobrého a vyváženého jídla pro celou rodinu. Po svatbě a narození dcerky Lindy nabízí Henrieta i jídla pro děti a jejich varianty v dospělácké úpravě. Snaží se propagovat nejen zdravý životní styl, ale i ekologický přístup k jídlu a zpracování odpadu, postupné soběstačnosti – můžeme pozorovat její budování bio zahrady, a to co nejvíce udržitelným způsobem. Henrieta Kundrátová je lektorkou zdravého vaření, kváskování a kuchyně bez masa. Sdílí svoje zkušenosti, jak využívat dary přírody mícháním čajových směsí a jak rozumně aplikovat individuální aromaterapii. Její recepty najdete i v publikacích Zdravé rýchlovky, Zdraví papkáči či Fitness diářích. Na její webstránce www.henrietapeskovicova.eu najdete v kontaktech odkazy na více než 300 receptů z její produkce.