Všechny
Recepty
Zdraví
Všeobecné
Stravování
Fitshaker podcasty
Cvičení
Proměny
Hubnutí
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Těhotenství
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
LÉTO

Péče o znaménka v létě a jak chránit pokožku před sluncem

jak se chranit pred sluncem

Léto je pro většinu z nás obdobím dovolených a opalování se, ať už na pláži, nebo při sportovních aktivitách. Právě slunce, které nám dodává vitamín D, zlepšuje náladu a evokuje letní pohodu, však může představovat i riziko – zejména pro naši pokožku.

Mezi nejvíce ohrožené části kůže patří mateřská znaménka, jejichž změny mohou signalizovat závažné zdravotní problémy, v nejzávažnějším případě až rakovinu kůže. V tomto článku jsme se spolu s dermatoložkou MUDr. Petrou Krtovou podívali na to, proč je důležité věnovat znaménkům zvýšenou pozornost zejména v letních měsících a jak se o ně správně starat.

Proč jsou znaménka v létě rizikovější?

Znaménka – odborně známá také jako melanocytové névy – jsou běžné kožní útvary vznikající z pigmentových buněk (melanocytů). Většina znamének je neškodná, vlivem rizikových faktorů se ale některá z nich mohou časem změnit na zhoubné nádory. Ultrafialové (UV) záření ze slunce nebo ze solárií může poškozovat DNA v buňkách kůže a tím zvyšovat riziko vzniku maligního melanomu, ale i jiných typů zhoubných nádorů kůže. Letní měsíce představují zvýšenou zátěž pro pokožku především kvůli intenzivnímu slunečnímu záření a častému pobytu venku.

Znaménka, která jsou vystavena přímému slunci, jsou náchylnější na poškození a změnu, proto je nezbytné je chránit. Kromě toho jsou navíc rizikovější skupinou lidé se světlejší pletí, genetickou predispozicí a rodinnou anamnézou. Roli hraje i oslabená imunita a v neposlední řadě návštěva solárií!

Zhubné nádory kůže

Nejznámějším a zároveň i nejobávanějším zhoubným nádorem kůže je maligní melanom. Typů rakoviny kůže je však více a v naší populaci se vůbec nevyskytují vzácně. Nejčastějším typem zhoubného nádoru kůže je bazocelulární karcinom, známý také jako bazaliom. Tvoří téměř 80 % všech zhoubných nádorů kůže a často se vyskytuje právě na sluncem exponovaných částech kůže, jako je kůže na uších, obličeji či rukou. Dalším typem nádoru, který se rovněž vyskytuje na exponovaných částech těla, je spinocelulární karcinom.

Často se projevuje jako nehojící se krvácející červená rána se strupem a šupinami a je nebezpečný kvůli rychlejšímu růstu a metastatickému potenciálu.

Jak vypadá rizikové znaménko?

Pokud se ptáte, jak takové rizikové znaménko vypadá a čeho si na znaménkách všímat, existuje pomůcka známá jako pravidlo ABCDE.

  • A jako asymetrie – riziková mohou být znaménka nepravidelného tvaru.
  • B jako borders, česky ohraničení – riziková znaménka mohou mít nepravidelné, rozmazané či zubaté okraje.
  • C jako color, neboli barva – riziková jsou znaménka, která mají neobvyklou barvu, nejčastěji jde o černá, červená nebo do modra zbarvená znaménka. Riziková mohou být i znaménka, která mají více odstínů, nebo se jejich barva v čase změnila.
  • D jako diameter, neboli průměr – riziková jsou znaménka větší než 6 mm, ale zpozornět je třeba i u znamének, která rychle vyrostla.
  • E jako evolution, neboli vývoj – podezřelé jsou všechny změny znamének: změna velikosti, barvy, tvaru či nové projevy jako svědění nebo krvácení.

Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, je vhodné vyhledat dermatologa. I u znamének platí, že prevence je důležitá, a je proto dobré si jednou za čas nechat znaménka preventivně vyšetřit kožním lékařem.

Jak chránit znaménka během léta?

Používejte kvalitní opalovací krém

Používejte krém s vysokým SPF, ideálně alespoň 30 nebo vyšším. Aplikujte ho alespoň 20 minut před pobytem na slunci a opakujte každé 2 hodiny, zejména po koupání nebo pocení. Na SPF nezapomínejte ani během běžných dní – během slunečných měsíců je vhodné používat i běžné denní krémy na obličej s ochranným faktorem.

Zakrývejte rizikové oblasti

Znaménka na ramenou, zádech, obličeji nebo dekoltu se vyplatí chránit i oblečením, nejlépe košilí, volným tričkem či kloboukem. Na zakrytí znamének existují už i speciální náplasti, vyrobené právě za tímto účelem.

Vyhýbejte se přímému slunci během poledne

Mezi 10:00 a 15:00 je UV záření nejintenzivnější. Pobyt na slunci si naplánujte raději na dopolední nebo podvečerní hodiny.

Kontrolujte si znaménka

Jednou měsíčně si pečlivě zkontrolujte celé tělo před zrcadlem. Nezapomeňte na místa, kterých si běžně nevšímáte – pokožku hlavy, za ušima, mezi prsty či v podpaží. Pokud si nejste jistí, požádejte o pomoc partnera nebo kamarádku. Jednou ročně by se na vaše znaménka měl podívat i dermatolog, který při dermatoskopickém vyšetření rozhodne, zda jsou znaménka v pořádku, případně zda je třeba je dále sledovat nebo chirurgicky odstranit.

Kdy musí znaménko ven?

Dermatolog může při vyšetření doporučit chirurgické odstranění znaménka, ale i jiných kožních útvarů při podezření na malignitu, ale také při nejasném chování nebo pravidelném mechanickém dráždění, často páskem, podprsenkou či kalhotami. Pokud kožní lékař doporučí excizi – odstranění znaménka – není třeba zákrok odkládat a je dobré se objednat co nejdříve. Pokud jde o znaménka, která se sledují, případně odstraňují z kosmetických důvodů, nejvhodnější jsou podzimní a zimní měsíce. Je však vždy potřeba myslet především na to, že nejdůležitější je prevence!

Slunce má pro naše tělo a mysl mnoho dobrých a potřebných účinků, i při opalování ale platí, že všechno je třeba dělat s rozumem. Namísto úplného vyhýbání se slunci je důležité naučit se, jak se mu správně vystavovat a jak se chránit. Lidská kůže má paměť – každé spálení zvyšuje riziko komplikací v budoucnu, včetně rakoviny kůže. Péče o znaménka by proto měla být součástí letní rutiny každého z nás.

Ovocie plné chuti, ktoré nikdy nezoženieš čerstvé tak dlho!

Vychutnaj si chrumkavé lyofilizované ovocie – 100 % ovocie bez pridaného cukru, ideálne na snack či do jogurtu.

lyofilizované ovoce
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka ve Fitshakeru

Jsem studentkou medicíny, líbí se mi, jak lze prostřednictvím "lidské řeči" vysvětlit, co se v našem těle děje, a předávat tak informace všem, kteří chtějí porozumět lidskému tělu. Kromě toho jsem fanouškem cestování, poznávání a dobrého jídla a tyto svoje vášně se snažím přenést i do svých článků. Pokud tě zajímá, co se v našem těle děje při sportu nebo při jídle, jak si zachovat fyzické i psychické zdraví, nebo tě zajímají všechna možná i nemožná témata z oblasti zdraví podložená studiemi a fakty, tady jsi na správném místě.

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.