Všechny
Recepty
Zdraví
Všeobecné
Stravování
Cvičení
Proměny
Fitshaker podcasty
Hubnutí
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Těhotenství
Myslíme ekologicky!

Letní slunce pod kontrolou: Vše, co potřebuješ vědět o sluneční alergii

alergie na slunce

Pro většinu lidí je slunce symbolem tepla, léta, odpočinku a pohody. Ne všichni si ale pobyt na slunci mohou užívat stejně. Svědění, pálení, zarudnutí či vyrážka? Může jít o sluneční alergii.Ačkoliv nejde o pravou alergii v klasickém slova smyslu, projevy jsou velmi podobné a vyvolává je právě sluneční záření.Jaké mohou být příznaky, kdo je k jejímu vzniku náchylnější a hlavně – jak se před sluncem chránit?O tom jsme si povídali s dermatoložkou MUDr. Petrou Krtovou, ve spolupráci s níž jsme pro vás připravili tento článek.

Co je sluneční alergie?

Sluneční alergie představuje skupinu kožních onemocnění, která se objevují po vystavení pokožky ultrafialovému (UV) záření – UVA i UVB. Jde o pestrou skupinu onemocnění. U žen mezi 20–40 lety jde nejčastěji o tzv. polymorfní světelnou erupci (PLE), kromě ní ale existují i jiné formy, jako například fotoalergická nebo fototoxická reakce.Příznaky se objevují obvykle několik hodin po vystavení slunci – nejčastěji na místech, která nebyla dostatečně chráněna oděvem nebo krémem s ochranným faktorem, jako jsou dekolt, ramena, předloktí nebo nohy.Typickými projevy jsou zarudnutí, drobné puchýřky, vyrážka, kopřivka, otoky nebo výrazné svědění.

Proč a jak vzniká?

Sluneční alergie vzniká jako přehnaná reakce imunitního systému na změny, které nastanou v kůži po ozáření UV paprsky.V případě polymorfní světelné erupce jde pravděpodobně o zpožděnou hypersenzitivní reakci – tedy reakci, kdy imunitní systém „nepozná“ určitou složku, která se v kůži vytvoří po kontaktu se sluncem, a začne proti ní bojovat. Výsledkem je vyrážka, zarudnutí či svědění. U některých lidí může být spouštěčem i kombinace UV záření s chemickými látkami – například léky, parfémy nebo kosmetikou. V těchto případech hovoříme o fotoalergické nebo fototoxické reakci.Kdo je náchylnější?

Faktory, které zvyšují riziko sluneční alergie:genetická predispozicesvětlý typ pokožky (fototyp I a II)užívání některých léků (např. antibiotika, diuretika, nesteroidní antiflogistika) – lékař by měl vždy upozornit na nutnost vyhýbat se sluncipoužívání některých kosmetických přípravků s fotosenzitivním účinkem

Kdy vyhledat lékaře?

Sluneční alergii může diagnostikovat kožní lékař – dermatolog na základě anamnézy a klinického obrazu.Lékaře byste měli vyhledat v případě, že se příznaky objevují opakovaně, nebo pokud jsou mimořádně intenzivní.

Prevence a ochrana

Nejdůležitější součástí léčby sluneční alergie je – nepřekvapivě – prevence. Je vhodné kombinovat více způsobů ochrany:

  1. Vyhýbejte se přímému slunci, zejména mezi 10:00 a 15:00, kdy je UV záření nejsilnější. Opatrní buďte i pod mrakem!
  2. Noste ochranné oblečení, dlouhé rukávy, klobouky a sluneční brýle.
  3. Používejte opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem (SPF 50+). Nanášejte je opakovaně během dne, zejména po koupání nebo pocení.
  4. Dávejte si pozor na léky a kosmetiku, které mohou vyvolat fotosenzitivitu – vždy čtěte příbalové letáky.

Co dělat, když sluneční alergie propukne?

Ke zmírnění příznaků se používají antihistaminika, kortikosteroidní masti či krémy, chladicí gely s aloe vera nebo panthenolem. V těžších případech může dermatolog předepsat systémové léky nebo doporučit tzv. fototerapii – opakované ozáření pokožky UV paprsky v kontrolovaném prostředí, které pomáhá „otužovat“ kůži na sluneční záření.

Existuje predispozice ke kožním problémům ze slunce?

Rozlišujeme 6 fototypů pleti podle reakce pokožky na slunce, sklonu ke spálení nebo naopak k opálení.Fototyp I a II (lidé se světlou pletí) jsou k popálení sluncem nejvíce náchylní.Riziko zvyšuje užívání některých léků (např. antibiotika), náhlé vystavení slunci po zimě, genetická predispozice i životní styl.

Slunce není nepřítel

Ačkoli se sluneční alergie může zdát jako omezující problém, většina lidí se s ní naučí žít pomocí prevence a správné ochrany. Nezapomínejme, že slunce má i pozitivní účinky – stimuluje tvorbu vitamínu D, zlepšuje náladu a posiluje imunitu.Důležité je najít rovnováhu a respektovat potřeby své pokožky.

Chudnutie nemusí byť o odopieraní a strese – môže to byť cesta plná radosti a malých víťazstiev.

Vo Fitshakeri veríme, že najlepšie výsledky prichádzajú, keď si užívaš každý krok svojej premeny.Stačí začať, vytrvať a starať sa o seba s ľahkosťou a láskou.Pohyb, chutné jedlo a podpora komunity ti pomôžu cítiť sa silná, sebavedomá a šťastná.

Chudni ľahko a s radosťou – zaslúžiš si to! 💛

cvičenie s Fitshakerom
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka ve Fitshakeru

Jsem studentkou medicíny, líbí se mi, jak lze prostřednictvím "lidské řeči" vysvětlit, co se v našem těle děje, a předávat tak informace všem, kteří chtějí porozumět lidskému tělu. Kromě toho jsem fanouškem cestování, poznávání a dobrého jídla a tyto svoje vášně se snažím přenést i do svých článků. Pokud tě zajímá, co se v našem těle děje při sportu nebo při jídle, jak si zachovat fyzické i psychické zdraví, nebo tě zajímají všechna možná i nemožná témata z oblasti zdraví podložená studiemi a fakty, tady jsi na správném místě.

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.