Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Fitshaker podcasty
Hubnutí
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

„Prevence nám může zachránit život!“ upozorňuje lékařka

melanom kůže

Výskyt diagnostikovaných melanomů, nejvážnějšího typu rakoviny kůže, každoročně stoupá.

S blížícím se letním obdobím bychom vám s paní doktorkou MUDr. Anettou Hrušovskou Svrčekovou chtěli zdůraznit a připomenout důležitost prevence.

Vysvětlíme si, co jsou to mateřská znaménka, při jakých kožních změnách je třeba vyhledat pomoc odborníka a také si spolu představíme novinku – celotělové vyšetření znamének s přístrojem FotoFinder s umělou inteligencí.

Příjemné čtení! 😉

Co jsou to mateřská znaménka? Jak, kdy a z jakých důvodů se na těle tvoří? Je pravda, že od 25. roku života se tvoří jen výjimečně?

Znaménka jsou přirozenou součástí naší kůže.

Obvykle se nazývají „mateřská“, protože vznikají ještě v těle naší matky před narozením.

Příčiny, proč znaménka na těle vznikají, jsou hlavně dědičnost, ale i nadměrné a nerozumné vystavování se slunečnímu záření.

Není pravda, že znaménka se po 25. roku života tvoří výjimečně. Příčin, proč to tak není, je vícero. Nejčastějšími jsou světlejší barva pokožky u některých lidí, pobyty v soláriích, nepoužívání kvalitních opalovacích krémů během letních měsíců a opakované spálení kůže (i v mladším dětském věku).

jak vypadá melanom

Mohla byste nám popsat, jak by mělo vypadat zdravé znaménko a při jakých kožních změnách bychom měli zpozornět a vyhledat odborníka?

Zdravé znaménko má na celém povrchu stejnou barvu, má jasné a zřetelné okraje, povrch má hladký, tvar je kulatý nebo oválný, průměr má menší než 6 milimetrů.

Velmi důležitá je pravidelná návštěva kožního lékaře, který znaménka sleduje a vyhodnocuje. V medicíně používáme tzv. ABCD hodnocení znamének (z angl. Asymetry, Borders, Colour, Evolution).

Zpozornět bychom měli, když je znaménko asymetrické, okraje jsou neostré, vroubkované, znaménko je větší než 6 milimetrů nebo jsme zpozorovali, že se časem mění.

kožní melanom

Nejvíc riziková jsou znaménka vystavená přímému slunečnímu záření a taková, která se nacházejí na nejvíc mechanicky drážděných místech na těle.

Proč je důležitá pravidelná kontrola mateřských znamének odborníkem?

V posledních letech se ozonová vrstva naší planety výrazně ztenčila, což zvyšuje riziko působení nebezpečných UV paprsků, které můžou působit změnu znaménka na zhoubný (maligní) tumor.

Podle statistik tvoří znaménka největší skupinu ze všech nádorů. Ve Slovenské republice se vyskytne přibližně u 1 500 lidí ročně a pětina z nich následně na rakovinu kůže zemře. Prevence nám může zachránit život.

Lékař vám mateřská znaménka prohlédne lupou nebo dermatoskopem. V každé případě bychom neměli nechat nic náhodě a měli bychom si je dát pravidelně zkontrolovat kožním lékařem.

kožní melanom foto

Ve své ambulanci používáte při celotělovém vyšetření znamének přístroj FotoFinder s umělou inteligencí.

Jaký je rozdíl mezi běžným vyšetřením znamének dermatoskopem a přístrojem FotoFinder (celotělové mapování znamének)?

Běžné vyšetření znaménka se vykonává dermatoskopem. Lékař je při něm odkázaný na relativně malou optiku přístroje (jen 10násobné zvětšení) a jen na své zkušenosti.

Na rozdíl od dermatoskopie nabízí náš přístroj díky kvalitnímu a vysokému optickému rozlišení jednotlivých znamének (140násobné zvětšení) jejich precizní detailní analýzu.

mateřská znaménka vyšetření

Jde o skenování, kdy kamera robota s velkou optikou zaznamenává každičké znaménko z celého vašeho těla a uloží ho do databáze. Vyšetření se opakuje každý rok, přičemž systém vyhodnotí jakoukoliv, i lidskému oku neviditelnou změnu znaménka oproti předcházejícímu skenování.

A právě o to jde při rychlém odhalení rakoviny kůže. Lékař může zaznamenané znaménko navíc porovnat s tisíci znamének z celosvětové databáze.

Jaké jsou výhody celotělového robotického skenování znamének na těle?

Výhod je mnoho, ale ty hlavní jsou:

  1. Skenujeme celé tělo a zachytíme každou změnu na kůži.
  2. Pravidelně jednou ročně vyhodnotíme a zachytíme změny na povrchu celého těla.
  3. Jednoduché porovnání znaménka v čase.
  4. Obrazová přesnost v polarizovaném světle díky vždy stejným světelným podmínkám při vyšetřování.
  5. Dvojitá kontrola lékařem a přístrojem s umělou inteligencí.
materska znamenka

Je toto moderní vyšetření hrazeno zdravotními pojišťovnami, nebo je možné jen v režimu „samoplátce“?

Toto vyšetření není hrazeno zdravotní pojišťovnou.

Jaký je další postup v případě, že se potvrdí změny na kůži? Jaký typ odstranění znamének doporučujete a proč?

U každého rizikového znaménka je nutné odstranit ho chirurgicky s následným histologickým rozborem.

V letních měsících potřebuje kůže na celém těle zvláštní péči. Jak bychom se měli starat o kůži tak, abychom snížili riziko vzniku rakoviny kůže?

Největším nepřítelem mateřských znamének je sluneční UV záření. Proto je důležité chránit svoji kůži krémy s ochranným faktorem.

Většině druhů rakoviny kůže dokážeme předejít nebo snížit riziko správnými návyky při pobytu na slunci, vhodným oblečením a používáním správného opalovacího krému.

ochrana kůže před sluncem

Hodnota ochranného faktoru záleží na místě pobytu. U moře absorbujeme záření intenzivněji, tehdy je dobré sáhnout po vyšším ochranném faktoru a aplikaci opalovacího krému opakovat každou hodinu.

Stejně jako u moře, i na horách je sluneční záření silné. Proto opalovací krém používejte i na túrách nebo na sjezdovce během slunných lyžařských dní.

Moje míry

Závěrem patří jedno velké děkuji paní doktorce MUDr. Anettě Hruškovské Svrčekové z Polikliniky Klokočina v Nitře. Pro víc informací navštiv www.koznaambulancia.sk.

Ochrana pokožky nejen v letních měsících je důležitá. Připrav se na ně koupí kvalitního opalovacího krému a zvaž kontrolu u kožního lékaře.

Kromě skvělé péče o pokožku můžeš do léta stihnout i fit a zdravou postavu! ☀️ Přidej se k nám a začni pracovat na svém zdravějším a krásném já. 😊👇

online fitko
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktor ve Fitshakeru

Jsem nadšencem zdravého životního stylu a ráda hledám novou inspiraci a teorie z této oblasti, které hned zkouším aplikovat v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupech... Nejlépe se cítím v přírodě (procházky se psem, běhání, cyklistika), kde se vždy nadopuju pozitivní energií.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.