Menstruace je fyziologický proces, který probíhá v těle každé zdravé ženy. U některých žen trvá déle, je intenzivnější a doprovázena bolestí, jiné naopak obrazně řečeno ani nevědí, že menstruují. Jak to tedy je? Co přesně se během menstruace v těle ženy děje, jak by měla menstruace probíhat a má být bolestivá?
Co se děje během menstruace?
Mnohé z vás jistě vědí, že ženský organismus funguje cyklicky. Souběžně probíhají ovariální (vaječníkový) a menstruační (děložní) cyklus. Oba jsou řízeny hladinami ženských hormonů, mezi kterými dominují estrogen, progesteron, luteinizační hormon a folikuly stimulující hormon.
Zjednodušeně řečeno, ovariální cyklus se zaměřuje na dozrávání vajíčka a jeho následné uvolnění – ovulaci. Ženské tělo každým cyklem „počítá“ s možností těhotenství a na těhotenství se také náležitě připravuje. Zatímco ovariální cyklus zajišťuje zralé vajíčko, které může být oplodněno, menstruační cyklus připravuje dělohu na přijetí oplodněného vajíčka.
Menstruační cyklus
Menstruační cyklus popisuje změny probíhající v děloze, konkrétně ve sliznici dělohy – endometriu. Fyziologický menstruační cyklus by měl trvat 28 dní, ale normální je i délka 23–33 dní. Menstruace obvykle trvá průměrně 4 dny (+/- 2 dny) a její intenzita i ostatní projevy jsou u každé ženy individuální. Menstruační cyklus má 4 fáze, během kterých se mění struktura endometria:
1. Menstruační fáze
Menstruační cyklus začíná prvním dnem menstruačního krvácení, které obvykle trvá 1–4 dny. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, dochází k ischemii (nedokrevnosti) endometria. Povrchová vrstva sliznice se odlupuje a je vylučována z těla. K jejímu vyloučení přispívají kontrakce dělohy, které mohou být vnímány jako křeče nebo bolestivé pocity.
2. Regenerační fáze
Během druhé fáze, která trvá přibližně dva dny, dochází k regeneraci děložní sliznice, která byla v předchozí fázi odloučena a vyplavena.
3. Proliferační fáze
Tato fáze trvá přibližně 10 dní. Endometrium se obnovuje a roste pod vlivem stoupající hladiny estrogenů. Cílem je vytvořit optimální prostředí pro případné uhnízdění oplodněného vajíčka.
4. Sekreční fáze
Zatímco během proliferační fáze se buňky dělily, během sekreční fáze rychle rostou. Rostou také cévy, aby se zvýšilo prokrvení endometria, a v buňkách endometria se ukládá glykogen a ostatní látky potřebné pro uhnízdění oplodněného vajíčka.
Bolest během menstruace
Během menstruačního cyklu probíhají v těle ženy změny, a je tedy normální, že během samotného krvácení „něco“ cítíme. Mnoho žen však necítí jen mírnou bolest nebo nepříjemné pocity, ale trápí je často silné bolesti spojené s křečemi. V některých případech může být bolest tak intenzivní, že ženy zvrací, omdlévají nebo musí alespoň první den či dva strávit v posteli a na lécích proti bolesti. Je tedy normální, aby menstruace bolela?
Dysmenorea
Protože před menstruačním krvácením dochází k ischemii sliznice dělohy a k vyloučení výstelky napomáhají i kontrakce dělohy, je normální, že krvácení neproběhne bez toho, aniž bychom něco cítili. Mírná až silnější bolest, která netrvá déle než dva dny a s pomocí analgetik se dá zvládnout, je běžným jevem. Pokud však bolest trvá déle, je příliš intenzivní, po analgetikách se nezlepšuje nebo vás vyřazuje z běžného života, není to normální.
Pro nadměrně bolestivou menstruaci existuje i název – dysmenorea. Dysmenorea je velmi bolestivá menstruace, která nesouvisí s jiným gynekologickým onemocněním. Nejčastěji postihuje mladé ženy, které ještě nerodily. Kromě bolesti v podbřišku často bolí i bedra a bývá spojena s nevolností, zvracením či průjmem. To, co jsme popsali, je tzv. primární dysmenorea. Při léčbě (pokud nereagujete na analgetika) je metodou volby hormonální antikoncepce. Pokud žena chce otěhotnět nebo odmítá antikoncepci, existují i jiné metody, přičemž obtíže se obvykle zlepší po prvním těhotenství.
Sekundární dysmenorea
Pokud je menstruace bolestivá a lze prokázat gynekologickou příčinu, kterou jsou nejčastěji endometrióza nebo myomy, označuje se tento stav jako sekundární dysmenorea. Stanovení diagnózy často vyžaduje pátrání a využití mnoha vyšetření. Zatímco u primární dysmenorey stav většinou ustupuje po porodu, případně často postačuje medikamentózní léčba, sekundární dysmenorea, resp. její jiné gynekologické příčiny, mohou kromě farmakologické terapie vyžadovat v určitých případech i operační řešení.
Menstruace by neměla bolet natolik, že vás vyřadí z každodenního fungování. Pokud tedy trpíte nadměrně bolestivou či příliš intenzivní menstruací, poraďte se se svým gynekologem.
Nezapomínejte ani na preventivní prohlídky a zdravý životní styl s dostatkem pohybu a vyvážené stravy, protože i hmotnost a celkový zdravotní stav mohou ovlivňovat menstruaci a to, jak ji prožíváme. Faktory, které zhoršují průběh menstruace, zahrnují také kouření. Dokonce se uvádí, že pití alkoholu během menstruace prodlužuje trvání bolestí.
ZDROJE:
Moderní gynekologie – Aleš Roztočil a kol. Grada, 2024
https://www.ohsu.edu/womens-health/severe-menstrual-pain-not-normal
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4148-dysmenorrhea
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/dysmenorrhea
Jsem studentkou medicíny, líbí se mi, jak lze prostřednictvím "lidské řeči" vysvětlit, co se v našem těle děje, a předávat tak informace všem, kteří chtějí porozumět lidskému tělu. Kromě toho jsem fanouškem cestování, poznávání a dobrého jídla a tyto svoje vášně se snažím přenést i do svých článků. Pokud tě zajímá, co se v našem těle děje při sportu nebo při jídle, jak si zachovat fyzické i psychické zdraví, nebo tě zajímají všechna možná i nemožná témata z oblasti zdraví podložená studiemi a fakty, tady jsi na správném místě.