Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Cvičení
Všeobecné
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Seznam se se skvělými nenápadnými cviky na prokrvení těla, které můžeš dělat, zatímco sedíš

prokrvení těla

Dlouhé sezení je sice v dnešní době v určitých situacích nevyhnutelné, nic to však nemění na tom, že pro tělo i mozek je potřebné hýbat se (i když v malém) každičký den.

Pokud totiž příliš dlouho sedíme, může dojít k tělesnému diskomfortu, tuhnutí těla nebo ztrátě koncentrace. Dlouhé nepřerušované sezení může vést také ke kardiovaskulárním problémům (www.health.harvard.edu).

Procházka nebo cvičení během dne samozřejmě velmi pomáhá našemu zdraví, ale neměli bychom zapomínat ani na pohyb mezi dlouhými bloky sezení v práci nebo škole. Je důležité vykonávat malý (několikaminutový) pohyb vícekrát během dne.

Když je to možné, je velmi fajn nesedět víc než 30 minut, a tak se přibližně každou půlhodinku postavit a trošku se projít, protáhnout, postavit vysoko na špičky a natáhnout ruce k nebi nebo si dřepnout do hlubokého dřepu nebo udělat 10 dřepů. To všechno pomůže cirkulaci a eliminuje negativní následky dlouhého sezení.

špatné prokrvení těla příznaky

Jaké „menší“ pohyby však můžeme dělat tehdy, když se postavit a projít nemůžeme a sedět musíme (např. na poradě, přednášce, v autobusu nebo letadle)? Tady je pár tipů:

1. Kroužení v kotnících – ve směru hodinových ručiček a pak naopak.

2. Natažení nohy – napni jednu nohu v koleni tak ,že je celou trochu nadzvedneš nad zem, podržíš 10 sekund a položíš. Zopakuješ na obě nohy.

3. Střídavé zvedání špičky a paty – skvělý cvik nejen na lymfu, ale i na mozek – chodila jsou pevně přilepena k zemi: zvedni najednou pravou špičku a levou patu a pak je vyměň, levou špičku a pravou patu. To zopakuj aspoň 10x.

jak zlepšit prokrvení končetin

4. Kroužení rameny – jemně zvedni ramena a potáhni jimi dozadu a dolů tak, že děláš malé kroužky.

5. Uvolnění páteře – rukama chyť přední část sedadla židle a zkus se co nejvíc vzpřímit (nadechni se), následně stále drž židli, ale zakulať záda dozadu, až se dotkneš zády opěradla (výdech) – zopakuj 5x.

6. Uvolni si krk – spusť pravé ucho k pravému rameni a potom levé ucho k levému rameni.

na prokrvení končetin

A ještě tipy na závěr, jak zapojit víc pohybu do běžného pracovního dne:

  • vyřizuj telefonáty ve stoji nebo, pokud je to možné, jdi při telefonování na procházku,

  • kdekoliv je to možné, jdi po schodech, ne výtahem nebo eskalátorem,

  • místo kávičky v kavárně si s kámoškou dohodněte take away kafe a běžte se přitom spolu projít,

  • rozděl si domácí práce tak, že neuklidíš byt v jeden den, ale každý den uděláš něco malého (např. jeden den praní a věšení, další den vysávání a vytírání, jiný den úklid koupelny apod.) – i domácí práce se počítají jako pohyb, který je pro nás prospěšný.
Sezení je v dnešní době technologií samozřejmě součástí denního života, neznamená to však, že je našemu tělu přirozené. Evolučně je našemu tělu přirozený pohyb. Dávkujme si ho proto během dne, co nejvíc to jde.

Dopřej svému tělu dostatečný pohyb. S námi ti k tomu stačí půlhodinka, kterou věnuješ sobě a svému tělu, aby bylo zdravé a dostatečně prokrvené.

cvičení na doma
Fotka autora
Andrea Peniaková
Instruktorka ve Fitshakeri

Jsem instruktorka cvičení pilates, mindfulness jógy a gravid jógy v Bratislavě a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Jsem taky maminkou 3leté dcerky. Vést cvičení mi vždycky dávalo velký smysl, protože jsou součástí péče o svůj fyzický i duševní wellbeing. Postupem času se stále víc utvrzuju v tom, že pilates a jóga jsou úžasné nástroje k tomu, jak se cítit ve svém těle dobře, zdravě a vitálně. Ať už je to vaše primární cvičení, nebo doplněk a podpora k ostatním sportům a druhům pohybu, které děláte. Těším se na vás ve videích na Fitshakeru!

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.