Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Proměny
Fitshaker podcasty
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Splnila jsem svůj cíl. A co dál?

dosahnout cile

Když si zadáš do Googlu otázku, co dělat po splnění cíle, několik prvních článků v pořadí ti bude radit, jak dosáhnout vytouženého cíle. Škoda, že se na to myslí mnohem častěji než na to, co přijde potom.

Pocit vítězného cíle však nemusí znamenat jen úspěch a tento článek je určený pro všechny, kdo svůj cíl splnili nebo se ho jen dotkli. Nebo i pro ty, komu se to možná ještě nepodařilo. Vy ale můžete být předem připravení. 🙂 Motivujte se... 🙂

Zažila jsi ten pocit zadostiučinění po dřině, odříkání a sebezapření. Sklidila jsi pochvaly a uznání, najednou se ti lépe usínalo. Tvoje dny zalilo slunce úspěchu a na Zemi nebylo šťastnějšího člověka.

Po určité době se však ráno probudíš a přemýšlíš, co dnes? Na čem pracovat?

Možná to ani netrvalo dlouho a najednou musíš nastoupit na další vlak v pořadí. Který vlak si ale vybrat?!

Lokomotiva už troubí na cestu a ty ses ještě stále nerozhodla. A víš co? Je to úplně v pořádku…

Co se s námi děje ve chvílích, kdy proměňujeme sny na realitu?

V době, kdy se snažíme naplňovat svoje touhy, se průběh dní a života určitým způsobem mění. Jestli ses rozhodla hubnout a pilně jsi na tom pracovala, určitě mi dáš zapravdu, že všechno v průběhu dne ses snažila přizpůsobovat tomu, aby sis zacvičila a připravila si zdravé jídlo. Možná to nešlo vždy na 100 % a možná ani na 50. Možná ti to někdy vůbec nevyšlo. Tvoje pozornost byla ale zaměřená na to, za čím sis šla. I když jsi neměla doma méně prádla a musela jsi stále stejně vařit, starat se o děti nebo domácnost, vždy ten nejsilnější fokus směřoval k dosažení tvého cíle. A právě z těchto důvodů se ti změnil žebříček priorit a povinností.

Vždy, když kráčíme na cestě za svými touhami, něco jakoby automaticky vypouštíme z hlavy. Nebo tomu dáváme jen menší důležitost. Na prvních příčkách na tebe křičel tvůj cíl hlasem, který ti je nejmilejší. A ty jsi za ním prostě šla. Samozřejmě, není na tom nic špatného. A možná přesně tak by to i mělo být. Roztřídit si priority dne a aktivity tak, aby byla cesta za cílem co nejefektivnější...

dosiahnutie ciela

Den D nastal a dotkla ses cíle. Stojíš na pomyslném stupni vítězů, kde jsi porazila svoji pohodlnost, strach a všechno to, co tě mohlo stáhnout zpět. Jsi JEDNIČKA! Potlesk, ovace, pochvaly a uznání. Tento pocit, být vítězem sama nad sebou, bývá nejsilnější. Protože jediným soupeřem, se kterým můžeš spravedlivě bojovat, jsi ty sama.

Je těžké přesně říct, jak dlouho trvá, než se tyto pocity ustálí, uklidní a tvůj život dosáhne vysněné rovnováhy. Přece jen je to dobrá dávka adrenalinu, nebo ne?

A co když místo rovnováhy přijde něco úplně jiného? Možná po pár dnech nebo týdnech. Nebo možná hned...

Často se to děje ve chvíli, kdy ž v hlavě začínáš pomyslně plánovat svůj další čas. Už ses dostala k sobě a najednou ti to došlo...

Na čem mám teď pracovat?

Dát si další cíl?

Dát si přestávku?

Dopřát si odpočinek, nebo přitrvrdit?

Ať už mi věříš, nebo ne: jako příklad jsem použila opravdu ty nejlehčí otázky. Mnohem hůř se totiž hledají odpovědi na to, když se ptáš sama sebe: co budu teď dělat se svým životem?

Zní to až neuvěřitelně, ale splnění cíle je na jedné straně jako záře z oblaků, na druhé straně jako rána bičem. Nikdy nevíš, jak to zasáhne tebe, ale buď v pohodě. Buď připravená! A na následujících řádcích hledej svoji cestu a způsob, jak z toho ven. Bez ohledu na cíle, na požadavky okolí, života a tak dál...

1. Přijmi tento pocit.

Přijmi, že i když se splnilo to, co jsi tak moc chtěla, něco v tobě se nenaplnilo. Že tvoje představy byly jiné. Přijmi, že odměnou za cíl nezůstala trvale dobrá nálada, ale nekončící tápání. Smiř se s tím, smiř se sama se sebou. Když budeš neustále jen rozebírat, jak to změnit a jestli jsi měla něco udělat jinak, nezměníš to. Udělala jsi všechno přesně tak, jak jsi chtěla a jak jsi cítila v jednotlivých okamžicích. Vzpomeň si na to, když jsi začínala. Tvůj úspěch začal přesně tam, kde jsi přijala všechny nedostatky. A i to ber jako součást růstu a učení se. Přijmi to, pomyslně obejmi oříšek bolesti v duši, pohlaď ho. Opatrně ho společně v dalších krocích vyndáme a uložíme někam, odkud se věci nedají vytahovat.

2. Zastav se, nepospíchej, přemýšlej a plánuj svoje další kroky.

Bezhlavá rozhodnutí někdy nadělají víc škody. Jestli jsi ale ztotožněná s tím, že chceš dál kráčet skrz naskrz cíli, a je to tak pro tebe v pořádku, plně souhlasím. Žijme tak, abychom byli šťastní v první řadě my!

Pokud však cítíš, že to chce prostor na zpomalení, i tady rozhodně přikyvuju. Sbal si diář, pero a popros okolí o chvíli pro sebe. Manžela, babičky, kámošky... Zavři za sebou doma dveře a vydej se na místo, které v tobě vytváří pocit pokoje. Jestli je to doma v křesle, tak ať 😊. Jen by bylo fajn mít prostředí, kde nebudeš rušena.

  • Jak si představuješ svůj život?
  • Co je pro tebe v nejbližších dnech nebo měsících nejdůležitější?
  • Co přesně ti způsobuje nejvíc starostí?

POZOR! Nechceš si stanovovat další cíle. Chceš si vytvořit plán, co dál. Přesně tak! V době, kdy má člověk jakž takž sepsané plány, mívá život větší řád. Pokud nejsi plánovací typ, zaměř se jen na podstatu plánu. Ne na to, jak je to pro tebe časově vymezující. Buď ale smířená s tím, že ať se bude muset cokoliv změnit, ZVLÁDNEŠ TO! A pokud ne dnes, tak zítra. Klidně to opakuj pravidelně. Mysli na to, že potřebuješ definovat, co je třeba vyřešit/změnit, jak moc je to pro tebe důležité, a zároveň přemýšlej, jak na to. S klidem a láskou k sobě a svým pocitům. Jestli něco nechceš, nedělej to. Jestli ti něco vadí, pracuj na změně. A jestli jsi spokojená, užívej si to naplno!

fitnes diar

3. Zaměř se na cestu a ne na CÍL – ten si nastav jen jako milník v životě, nebo... Co kdyby byl cílem tvůj šťastný a naplněný život?

A to, jakými úspěchy ho naplníš, je už jen na tobě. Každý sen, každá touha nechť jsou úsekem tvé krásné cesty. Nechť tě cokoliv, za čím budeš kráčet jakýmkoliv směrem, posouvá k jedinému cíli – ŠŤASTNÉMU životu! A ať si to chceme připustit, nebo ne... Na tomto pracujeme skutečně každičký den, dokud jsme. Tady budeš v cíli jen jedinkrát v životě. Žij tak, aby toto prvenství bylo co nejsilnější. Vždy musíme řešit, měnit, přijímat, dávat i opouštět. Nemluvě o odpuštění. Tak nechť jsi v jakékoliv fázi svého života, zkus se zamyslet, jestli ti toto nedává větší prostor tvořit a formovat si cestu za cílem.

4. Život ber v přítomnosti, netrap se pády a miluj se za své úspěchy.

Tak, jak se změnily tvé priority, když sis plnila jeden z cílů v životě, zkus teď upravit vybrané hodnoty pro jediný cíl. Život sám o sobě asi nikdy nebude ideální. Ale tvoje vnímání situací a jejich zvládání tě může podržet víc nahoře než dole. Mysli vždy v první řadě na sebe, protože od tebe se bude odvíjet tvoje okolí. Jaká jsi, takové lidi si k sobě přitáhneš. A obrovská část tvého okolí se, ať už dobrým, nebo negativním způsobem, podílí na tvé cestě za sny. Budeš si k sobě vědomě zvát to, co bys nikdy nechtěla?

Přeju ti na tvé cestě jen to nejlepší. Ale ze všeho nejvíc ti přeju plnohodnotný život s jediným cílem – být šťastná!

cvicenie na doma
Fotka autora
Dominika Hudáková
Redaktorka ve Fitshakeru

Miluju cvičení, zdravý životní styl, motivační knihy, ale v první řadě svoji rodinu. Jako máma často potřebuju nekonečnou dávku tvořivosti a nápadů, jak to všechno skloubit a vytvořit zdravé prostředí pro moji rodinku. Přestože se víc věnuju cvičení, vaření nezůstává pozadu. Ráda zkouším nové recepty, a to tak, že tradiční potraviny vyměním za zdravé varianty, abychom neopustili tradice, a zároveň se posouvali vpřed. Základem zdravého života je jídlo, protože je to náš hlavní zdroj energie. A jaký zdroj si dáš, tak dobře se máš. 😊

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.