Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Svalová horečka – proč se z ní radovat?

svalová horečka

Velký úklid, práce na zahrádce, výstup po schodech do devátého patra... I tyto běžné záležitosti ti můžou způsobit svalovou horečku. A že je špatná? Mýtus! Právě naopak, znamená, že se tvoje svaly zdokonalují. Ptáš se, jak je to možné, když ti vždycky říkali, že se při svalové horečce v našem těle nahromadilo hodně kyseliny mléčné a to je špatně? Pojďme na to pěkně od začátku.

V minulosti jsme se domnívali, že svalovou horečku způsobuje kyselina mléčná, která je produkovaná při nadměrné zátěži a intenzivním cvičení. Svalstvo si žádá více kyslíku, než je mu tělo v daný moment prostřednictvím krevního oběhu schopno dodat.

Kompenzací je zahájení procesu, jehož vedlejším produktem je kyselina mléčná. A jelikož jde o kyselinu, zapříčiňuje typickou pálivou bolest, kterou cítíme v průběhu cvičení. Ona se však pouze snaží ochránit svaly před tím, co se jim chystáme udělat. V našem tele zůstává velmi krátce na to, aby způsobila svalovou horečku, která má ve zvyku přijít 12-48 hodin po tréninku. Co ji potom způsobuje, pokud viníkem není tak zatracovaná kyselina mléčná?

svalová horečka pomoc

Dnes víme, že hlavním důvodem jsou tzv. mikrotraumata, resp. mikrotrhliny. Jde o malá opotřebování, trhliny nebo poškození svalových vláken. Hojení probíhá přes drobné zánětlivé procesy a ty způsobují zduření svalů, které nejsou na námahu zvyklé, protože dostaly příliš zabrat. Možná ses teď lekla, že se ti trhají svalová vlákna, ale neboj se, tento proces je pro tvoje svaly přímo žádoucí.

Jak se říká, silnější vyhrává, a tak jsou nejslabší a nejtenčí mikrovlákna nahrazena novými, silnějšími, a tak se dostáváš dál. Většina sportovců má ze svalové horečky radost, protože její nepřítomnost znamená, že si tělo zvyklo na zátěž a stagnuje. Tehdy je potřeba změnit druh tréninku. Ani ty přece nemáš ráda stereotyp, no ne?

jak dlouho trvá svalová horečka

Už jsme napravili mínění o kyselině mléčné, vysvětlili si, že svalová horečka je dobrá, ale přesto… Jak jí předejít? Především racionálním cvičením. Neměř svoje úspěchy intenzitou svalové horečky, ohrožuješ tak vlastní zdraví. Když se budeš držet následujících rad, zmírníš bolest a zvýšíš svoji výkonnost. A o to nám přece jde, cvičit zdravě a intenzivně 😉.

Rady, jak zkusit předejít svalové horečce!

  • Rozcvička – před tréninkem si vždy zahřej svaly dynamickou rozcvičkou, zaručíš si tak větší požitek z pohybu.
  • Střídmost – nenech se na začátku unést euforií z pohybu a postupuj v zatěžování těla pomalu a postupně.
  • Oddych – ať už šlapeš do kopce, do pedálů nebo posiluješ, dopřej si časté pauzy na vydýchání a vytřepání namáhaného svalstva.
  • Strečink – i když jsi unavená, vždy si dej strečink po cvičení aspoň na 5 minut; nejlépe statickými cviky.
svalová horecka

Říkáš, že jsi aplikovala tyto rady a ona k tobě přesto zavítala? Pojďme se podívat, co s ní:

Jak zmírnit bolest ze svalové horečky?

  • Pohyb – ano, je třeba se hýbat (šetrně), avšak vyber jiný druh než ten, který ti způsobil svalovou horečku, a to hned, jak se horečka dostaví.
  • Studená sprcha – stažení cév a jejich následné rozšíření usnadní odplavení škodlivých zplodin. Pokud ti je studená voda nepříjemná, střídej ji s teplou/vlažnou.
  • Vitamíny – pro relaxaci svalů je dobré magnesium, vitamín C pomáhá při regeneraci a prokrvení svalstva a zlepšení krevního oběhu zaručí vitamín E. Přečti si skvělé rady, jak se zbavit svalové horčky jídlem.
  • Masáž – to nejlepší nakonec. Namáhané partie si dobře promasíruj, ideálně ihned po zátěži jakýmkoliv gelem na bázi eukalyptu. Osvědčená je i chladivá koňská mast.
  • Odpočinek – i když je tvoje nadšení pro sport na maximu, pamatuj, že méně je někdy více. Stejně jako makáš, tak musíš umět i odpočívat. Proto pokud máš svalovou horečku a jdeš cvičit, nechoď schválně přes bolest. Najdi vyváženou rovnováhu mezi cvičením a relaxem.
  • Hydratace – dehydratované tělo je náchylnější ke svalovým křečím. Proto když už nás svalová horečka jednou trápí, neměli bychom zapomínat na pravidelný příjem tekutin. Dopřej si hlavně čistou vodu, popřípadě vodu obohacenou o magnesium.

Teď už znáš odpověď na otázku, jestli se svalové horečce bránit. Ne. A jednu příjemnou si můžeš dopřát i s našimi instruktory na fitshaker.cz. Na zdravé cvičení 😉

cvičení na doma pro ženy
Andrea Valovičová
Redaktorka ve Fitshakeru

Instruktorka aerobních cvičení a certifikovaná osobní trenérka.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.