Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

3 situace, na které se před hubnutím určitě připrav

zdravý životní styl

Mojí sestře se letos splní další sen: přestěhuje se do svého nového domku!

Když jsem ji tak sledoval při všem tom plánování a přípravě, všiml jsem si, jak odlišně přistupujeme ke stavbě domu a k hubnutí, i když jsou si oba projekty dost podobné.

Při stavbě domu se nerozeběhneme jen tak na louku a nezačneme kopat základy. Proč? Protože zaprvé: ta louka pravděpodobně není naše a zadruhé: víme, že jestli to má vyjít potřebujeme si to promyslet, jinak se stane, že se nadřeme a bude to zbytečné.

Je však zajímavé, že při hubnutí děláme přesně tuhle chybu: rozeběhneme se nachystat si salát, aniž bychom to celé trochu promysleli a připravili – tak jako při stavbě domu.

Možná i to je důvod, proč je náš dům nakonec hotový, ale naše hubnutí ne.

A proto jednou z myšlenek, které v poslední době hlásám, je:

„Začni vnímat hubnutí jako stavbu domu!“
treningovy plan pre zeny na chudnutie

Tím nemyslím, že máš jít na úřad a požádat o stavební povolení (prý nově stačí poslat čestné prohlášení, že začínáš hubnout :-D).

Měl jsem však na mysli přistupovat k hubnutí stejně seriózně, jako by ses chystala postavit nový dům. Protože z určitého úhlu pohledu přesně to děláš.

A dnes ti k tomu dodám další kousek skládačky: Ukážu ti, na které 3 situace se musíš před hubnutím připravit, protože na 100 % přijdou.

Téměř všechny ženy, kterým se podařilo úspěšně zhubnout a se kterými jsem mluvil, měly:

 • #1: PŘEDEM připravený způsob, jak zvládat chuť na sladké (resp. co udělat s pokušeními),
 • #2: PŘEDEM připravený způsob, jak zvládat návštěvy (co budu jíst / co řeknu, když mi nabídnou dezert),
 • #3: PŘEDEM ujasněná nová pravidla s rodinou (resp. co se tím doma změní).

Pokud si nic z toho nepřipravíme, stane se toto...

Podívej se… s hubnutím zřejmě nezačínáš poprvé. A tak víš, že:

 • Pokušení přijdou a jestli se nepřipravíme předem, je dost možné, že nás porazí.
 • Stejně tak přijdou i návštěvy. Vím, že ta korona už trvá věčnost, ale i to jednou skončí a znovu se budeme ve velkém navštěvovat. A kde jsou návštěvy, tam jsou i koláče a hrdé hostitelky, které nechceme urazit.
 • A to samé platí i s rodinou – pokud si předem neurčíme nová pravidla, nemůžeme čekat, že je rodina dodrží a že nám nechtíc nepokazí všechnu snahu.

Všechny tyto situace přijdou. I kdybys teď ignorovala tento článek, čelit jim budeš tak jako tak.

Už je jen na nás, jestli se připravíme a vyzbrojíme, nebo budeme doufat, že to vymyslíme za pochodu. Nemám nic proti improvizaci, ale proč si dělat život (a hubnutí) těžší, než jsou?

Ukážu ti pár příkladů, jak se připravit na všechny 3 situace.

#1 JAK BYS MOHLA ZVLÁDAT CHUŤ NA SLADKOSTI

Jako první si připrav, jak budeš řešit, když dostaneš chuť na něco sladkého. Protože, věř mi, ona přijde.

Ženy, které znám, ji řešily:

 • kouskem 70% čokolády,
 • kouskem zdravého koláče,
 • ovocem s tvarohem (nebo jiným zdrojem bílkovin),
 • v ideálním případě bez jídla.

Stále však potřebujeme myslet na kalorickou hodnotu. Jestli nás 1–2 ks (10 gramů) čokolády neuspokojí a máme chuť na další, potom čokoláda nebude nejlepším řešením.

A když přijmeme navíc 300 kcal z tvarohu a ovoce, je fajn, že jsme odolali dezertu, ale potřebujeme ty kcal brát v úvahu.

blog o zdravom jedle

Tady jsou moje rady, jak si ulehčit odolávání:

Začni vnímat sladkosti jako falešného přítele nebo nevěrného manžela – vyber si podle zkušeností. (Tváří se, že jsou super, ale za zády celý život ubližovali tvému tělu a budou ubližovat i nadále. I jejich vinou jsme teď tam, kde jsme.)

Odstraň je ze své domácnosti, abys doma nemusela ničemu odolávat (pokud to jí děti, manžel nebo návštěva, ať to manžel schová tak, abys o tom nevěděla).

Chuťové buňky se ti časem upraví, jen buď trpělivá. Sladká chuť se dá naplnit i ovocem (ze začátku nemáme ten pocit, protože naše chuťové buňky jsou zvyklé na vysoce koncentrované dávky cukru ve sladkostech. Později se chuť upraví a ovoce ti bude stačit.)

● Ty máš větší moc, než si myslíš. Chuť je jen rádce, ale TY jsi královna. Ty rozhoduješ. Ruce se nám samy nezvednou, ústa samy neotevřou a sladkosti samy nesní. Vím, že ta touha dokáže být velmi, velmi silná, ale ty máš poslední slovo, ne chuť. Jestli to nemůžeš vydržet, rozptyl se něčím jiným a touha zeslábne.

Když už máš pokušení před sebou, nejúčinněji zabírá toto: odejdi a rozplakej se. (Tím, že odejdeš, oslabíš vliv pokušení. A plakat sice nemusíš, ale potřebuješ v sobě vzbudit silné emoce, proč to nechceš jíst. Tehdy logika nezabírá. Zabírají jen emoce, důvod, proč jsi začala, strach, jak můžeš skončit, jestli s tím nepřestaneš. Potřebuješ v sobě vyvolat silnější emoce, než je touha dát si ten blbý koláč. O tom si ještě povíme v jiném článku, protože to je klíč.)

ako schudnut rychlo a efektivne

#2 JAK BYS MOHLA ZVLÁDAT NÁVŠTĚVY

Jako druhý si připrav způsob, jakým budeš řešit návštěvy. Budeš jíst doma, nebo na návštěvě? Dokážeš odmítnout zákusek? Je hostitelka osoba, která tě pochopí, nebo budeš čelit společenskému tlaku?

Ženy, které znám, řešily návštěvy takto:

Najedly se doma (je lehčí odolat, když nemáš hlad, než jít na návštěvu a snažit se kontrolovat).

● Předem hostitelce avizovaly, že nebudou jíst (to záleží na tom, kam jdeš a jak tě respektují).

● V duchu si připomínaly, že návštěva je o lidech, ne o jídle, a že tím, že řeknou ne a něco odmítnout, nikomu neublíží.

Nenechaly sebou manipulovat hraním na pocity viny „sněz to, nebo se urazím“. Jedna ze žen, jíž se úspěšně podařilo zhubnout, mi řekla, že si určitě nebude kazit všechnu snahu pro osobu, která se dokáže urazit kvůli jídlu.

Necítily se tam jako oběť, ale jako hrdinky. (Nezapomínej: nejsi chudinka, co si nemůže dát koláč. Jsi hrdinka, která dělá správnou věc, která jde příkladem, převzala iniciativu, protože ostatní na to kašlou. My jsme zodpovědní za své jídlo. My budeme snášet následky, ne návštěva. A proto my musíme říct ne věcem, které tělu ubližují.)

● Pokud nic z toho nefungovalo, na určitou dobu omezily návštěvy.

ako začať chudnúť doma

Moje rada:

Argumentuj zdravotními problémy a tím, že ti některá jídla nedělají dobře (je větší šance, že ti dají pokoj, než kdybys mluvila o hubnutí).

rady ako schudnut

#3 JAK BYS TO MOHLA ZAŘÍDIT S RODINOU

Je naivní myslet si, že náš nový životní styl nebude mít vliv na rodinu. Bude.

A proto je lepší promyslet si nová pravidla předem tak, aby to rodina lépe přijala.

Ženy, které znám, si určovaly tato pravidla:

Když máma cvičí, dejte jí pokoj. „Jdi za tatínkem, a jestli tam není, kakao počká.“ Mluvil jsem se ženami, které měly jedno dítě, ale i 5 dětí. S těmi, které měly okolo sebe rodinu, i s těmi, které byly samy na 2 malé děti. S takovými, co měly protestující teenagery, i s takovými, co měly batolata. Vždy to jde vymyslet. V tom si stůj za svým.

● To samé platí i u jídla: Když je můj čas jídla, nerušte mě. (To platí, když nejsou děti vyloženě maličké a doslova ti necpou prsty do talíře.)

Zapojit děti do domácích prací a učit je samostatnosti. Záleží na věku dětí, ale znovu platí, že jestli nejsou vyloženě malé, začni na ně delegovat některé úkoly (nádobí, prádlo, úklid). Děti odmalička reagují na očekávání. Pokud od nich nic nečekáme, samy od sebe nezačnou.

Dohodly se s manželem na přerozdělení povinností.

cvicenie na doma chudnutie

Moje rady:

Snaž se rodinu pochopit. Oni nemají motivaci jako ty a tvoje postava je zase až tak netrápí. Proto vždy prezentuj pravidla tak, aby z toho něco měli i oni.

Získej manžela na svoji stranu. Není nic horšího než vysvětlovat dětem nová pravidla nebo kompromisy, zatímco manžel okamžitě podkopne tvoji autoritu nevhodnou poznámkou o tom, co sis to zase vymyslela. Promluv si s ním předem bez přítomnosti dětí.

Dělej kompromisy, ale i vyžaduj kompromisy. V rodinách platí nepsaná pravidla a často je to žena, matka, která na ně doplácí, protože s 2měsícíčním miminkem nemůžeš vyjednávat – jen se přizpůsobit. Ale když jsou děti starší, neboj se být víc asertivní. Uč je, že spolužití lidí je o kompromisech. V něčem ustoupíš ty, v něčem ony.

Nebuď ta, co vždy ustoupí. Jestli jsi udělala kompromis, řekni jim o tom a dej jim najevo, že ty nebudeš ta, co couvne dál, protože ty už jsi couvla.

Děláš to i pro ně. Jako máma musíš dělat i nepopulární rozhodnutí. Například jít do práce, i když si chtějí děti hrát. Možná se jim to nelíbí, ale i tak to uděláš – protože víš, že je to důležité a zodpovědné.

To platí i při hubnutí. Neměj pocit viny, když cvičíš, když si vyhradíš čas jen pro sebe, protože jim tímto jdeš správným příkladem.

Lidé se nakonec přizpůsobí. My lidé jsme přežili tisíciletí díky své schopnosti přizpůsobit se podmínkám. Jen si všimni korony – nikomu se nelíbí nosit roušky, omezit setkávání a dezinfikovat si ruce 300x denně. Ale děláme to. Přizpůsobili jsme se situaci. Když budeš hledat ještě i způsoby, aby jim nová jídla víc chutnala, přizpůsobí se i oni.

ako začať chudnúť

Vytvoř z toho mini plán

Doporučuju ti buď si tento článek vytisknout, nebo si do svého Fitness diáře do poznámek vytvořit takový mini plán, abys mohla i o půlnoci říct:

 1. Co uděláš, když dostaneš chuť na sladké?
 2. Co uděláš, když tě pozvou na návštěvu, kde budou pokušení?
 3. A jaká nová pravidla zavedeš v rodině, abys měla čas na cvičení a stíhala vařit i pro sebe a v klidu se najíst?

Ženy, kterým se podařilo úspěšně zhubnout, to měly promyšlené. Promysli si to i ty.

P.S.: A kdybys chtěla vědět víc o tom, jak začít s hubnutím a jak si připravit plán,

získej zdarma můj návod: „Jak zhubnout svých prvních 10 kg (a zůstat štíhlá) – pokud ovládáš teorii, ale nemáš pevnou vůli.“

S tréninkovým plánem na cvičení ti rádi pomůžeme například iv naší Novoroční výzvě 2023:

novoroční výzva
Fotka autora
Martin Toth
Redaktor ve Fitshakeru

„Ovládáš teorii hubnutí, ale nedokážeš ji převést do praxe a dodržovat? Začni společně se mnou. Na stránce (https://martintoth.me/) pomáhám ženám vydržet u hubnutí.“

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.