Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Fitshaker podcasty
Hubnutí
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

5 tipů, jak najít to správné hobby, svoji vášeň a dát každodennosti větší smysl

každodennosť

Znáš ten pocit, kdy se všechno zdá být v podstatě fajn, ale i tak zažíváš jakousi nezáživnou rutinu, stereotyp a nevíš, co bys ve svém životě změnila? Někdy možná není hned třeba dělat obrovské změny, stačí „jen“ zařadit do svého života něco, co nás skutečně naplňuje. Najít to správné hobby. Víme však, jak na to? Víme, co skutečně potřebujeme, aby náš život dostal větší šťávu a možná víc smyslu?

Předtím, než nabídnu několik tipů, řeknu něco o sobě

Moje práce je něco, co mi dává smysl a co mě baví. Před pár lety jsem se však ocitla ve stavu, kdy jsem si všimla, že jeto pro mě i jakási past. Tím, že jsem považovala svoji práci za něco smysluplného, jsem se zapomněla „nabíjet“ i jinými aktivitami. (U někoho je to práce, u někoho rodina nebo jen každodenní rutina, v rámci níž možná ztratíme napojení na svoji osobní kreativitu a vášeň.) Ano, chodila jsem v týdnu do sauny, přes víkendy do přírody, setkávala jsem se s kámoškami. Ale... začalo mi chybět ještě něco víc. Objevil se pocit prázdna a touha vnést do svého života víc něčeho „šťavnatého“. Něco, co by mě vyživovalo, nabíjelo a rozvíjelo zároveň.

hobby

Začalo období hledání: co vlastně chci v sobě podpořit a rozvíjet? Jaké aktivity mi přinášejí radost?

Vzpomněla jsem si, že od malička miluju tanec, ale nikdy jsem to v sobě systematicky nerozvíjela. K narozeninám jsem poprosila o hodiny salsy a teď je to už víc než rok, co pravidelně chodím na salsu a bachatu. Moje zanícení přitáhlo i mého partnera (což se zdálo na začátku nemožné 😊) a toto hobby nakonec přineslo víc smyslu a vášně do každodennosti nejen mně, ale i nám společně. To spustilo další pátrání a teď jsou v mém pravidelném týdenním harmonogramu zahrnuty kromě tance i španělština, arteterapie, poezie, playfight a posilovna.

Možná to teď v oblasti koníčků až přeháním, ale cítím, že to je to, co teď maximálně potřebuju a co mě naplňuje. 😊

vášeň

5 tipů, jak najít to správné hobby

Co a jak hledat? Tento článek zahrnuje pár návrhů na cestě k hledání svojí vášně, svého hobby. Tady jsou:

# 1: Ztiš se

Asi nejdůležitější je schopnost zastavit se, ztišit se, napojit se na sebe. Ať už jógou, relaxací nebo jednoduchým posazením se na zem s narovnanými zády. Přes dech se napojit na prostor za myšlenkami a najít si skutečný tichý čas jen pro daný moment. Postačí i 10–15 minut denně. V takovém ztišení se otevře nový prostor, který přinese nový vhled nebo nápad, inspiraci.

# 2: Buď sama se sebou

Dej si meeting „sama se sebou“ a zapiš si všechna témata, která tě skutečně zajímají a činnosti, které bys chtěla dělat, zážitky, které tě volají. Také ti k tomu může dopomoct takováhle vizualizace: představ si, že máš rok volna. O peníze máš postaráno. Čím bys tento rok vyplnila, kdyby to bylo čistě jen a jen na tobě? Co všechno bys v tom roce chtěla zažít?

# 3: Vzpomeň si na dětství

Zamysli se nad tím, co tě bavilo, když jsi byla dítě. Jaké aktivity tě přirozeně přitahovaly? Kreslit, skládat, tancovat, vyšívat, pozorovat, studovat...? Případně se zeptej sourozenců, rodičů, kamarádů z dětství – v jaké činnosti tě nejčastěji viděli spokojenou? Zjisti, jestli je něco, co jsi skutečně milovala, ale teď to z nějakého důvodu neděláš.

aktivity

# 4: Zkus něco úplně nového

Vyzkoušej nějakou novou činnost, která tě aspoň trošku láká. Někdy se nové hobby objeví i z něčeho, co bychom nikdy neřekli (možná jen proto, že jsme to nikdy nezkusili, protože si myslíme, že na to nemáme). Nový sport, cvičení, acroyoga, kontaktní improvizace, učení nového jazyka, nějaká forma umělecké činnosti (práce s hlínou, malování, háčkování...). Pro někoho však také může v určité životní fázi být smysluplné naopak odvrácení se od sebe směrem k pomoci druhým – dobrovolnictví.

# 5: Najdi činnosti, které ti dávají pocit, že žiješ

Vášeň je často spojená s kreativitou a také se životní silou/energií. Co ti zvedá energii?

Jaké činnosti ti dávají pocit, že skutečně žiješ? Že život má větší smysl? Pro každého je to něco jiného, a stojí za to, věnovat čas tomu, co je to pro tebe.

V mojí představě je život neustálý proces reflektování toho, jestli mi to, co teď žiju, dává smysl.

Co teď potřebuju? Víc stability a pokoje? Víc ztišení? Víc vášně? Společnost nebo samotu? Pomoc sobě nebo pomoc druhým? Potřebuju se zakořenit nebo pohnout někam dál? A po chvílích hledání přicházejí odpovědi a už je jen na nás realizovat je a zapojit je do našeho života.

smysl života

Někdo možná vidí vášeň ve vaření. Co tak změnit obyčejnou povinnosti navařit na zajímavé, ale hlavně zdravé a fit vaření s námi? Pomoct ti s tím může i náš blog, na němž najdeš nejen hodně receptů, ale i rady a informace, které ti možná chyběly na doplnění na tvojí cestě ke krásnějšímu a zdravějšímu JÁ.

Dopřej svému tělu nejen kvalitní a zdravou stravu, ale posil i svoji tělesnou stránku výborným cvičením a pohybem. Přidej se k nám a cvič kdekoliv a kdykoliv!

cvičení doma
Fotka autora
Andrea Peniaková
Instruktorka ve Fitshakeri

Jsem instruktorka cvičení pilates, mindfulness jógy a gravid jógy v Bratislavě a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Jsem taky maminkou 3leté dcerky. Vést cvičení mi vždycky dávalo velký smysl, protože jsou součástí péče o svůj fyzický i duševní wellbeing. Postupem času se stále víc utvrzuju v tom, že pilates a jóga jsou úžasné nástroje k tomu, jak se cítit ve svém těle dobře, zdravě a vitálně. Ať už je to vaše primární cvičení, nebo doplněk a podpora k ostatním sportům a druhům pohybu, které děláte. Těším se na vás ve videích na Fitshakeru!

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.