Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Fitshaker podcasty
Hubnutí
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Chceš mít krásnou postavu? Začni se silovým tréninkem a budeš jen koukat!

silový trénink

Bojíte se, že vám narostou velké svaly? Že silový trénink je jen pro muže? Opak je pravdou, silový trénink a jeho benefity pro ženy jsou viditelné už po několika trénincích.

Chce to ale znát několik důležitých informací.

Co je vlastně silový trénink?

Je to trénink, při němž zapojujete zvedání, vzpírání, zdvihání činek a využívání dalšího náčiní nebo nářadí.

Nejčastější mýty o silovém tréninku u žen

Velice často se můžete setkat s rozšířenou fámou, že vám narostou svaly jako mužům a že budete vypadat jako „mužatka“. Kéž by to jen bylo tak jednoduché! To by vám stačilo pár hodin cvičení a byly by z vás bohyně. Bohužel to tak nefunguje.

Další z častých obav bývá argument, že ženské tělo není na zdvihání těžkých vah přizpůsobeno. Částečně to může být pravda, ale při konzistentních, správně nastavených a pravidelných trénincích si ženské tělo na zátěž zvykne.

V neposlední řadě sem patří i nízká konzumace sacharidů. Nízkosacharidové stravování si raději nechejte na přehlídková mola, ne do posilovny, když zdviháte váhy. Rychle byste totiž pocítily obrovskou únavu, výkyvy nálad a brzy by se mohla objevit i zranění.

Výhody silového tréninku

Rychle viditelné výsledky. Jestli vás trápí vzhled vašeho zadečku, břicha nebo zad, tak při pravidelných trénincích zjistíte, že se začnete cítit sebevědoměji a vašeho krásného pozadí si začne všímat i okolí.

Vaše tělo zesílí, neztloustne, ale budete mít větší sílu a pocit, že nejste žádná křehká květinka. Zpevní se vám pohybový aparát a díky tomu zvládnete i spoustu praktických věcí, spojených s vaší domácností.

Budete se moct pořádně najíst. Když budete mít aspoň 2x týdně silový trénink s jinými lehčími aktivitami, například aerobními, nebudete muset držet žádnou dietu. Naopak, v jídle budete muset přidat a potom se začnou dít divy!

Zapojení těžších vah do tréninku nejenže zrychlí váš metabolismus a v důsledku toho budete spalovat tuky a budovat svalovou hmotu několik hodin po tréninku, ale zároveň se posílí vaše srdce, cévy a zpevní se klouby a kosti.

Silový trénink během menstruace

Toto téma je na samostatný článek, jde o menstruační cyklus. Teď však bude stačit, když vám načrtnu, jak fungovat během menstruace, protože v současnosti je to dost zanedbávané téma a při silových trénincích má menstruace velký vliv na výkon.

V období těsně před menstruací a během ní není vhodné to s výkonem v jakémkoliv sportu přehánět. Na druhou stranu je fajn, pokud vám to tělo dovolí, jít si zacvičit, ale nesnažit se trhat rekordy v počtu opakování nebo zdvihání větší zátěže. Naopak, cvičit byste měly vědomě a pro zlepšení nálady. Je to období, kdy se doporučuje víc oddechovat a udělat si čas pro sebe. Když na trénink nemáte náladu, je to v pořádku, hlavně se za to „nelynčujte“.

Důležité je uvědomit si, že tato fáze brzy přejde a za týden budete mít chlapskou energii, a jestli toužíte po pokroku, pak je období po menstruaci velice vhodné na lámání rekordů.

Dovolte si být ženou a nestyďte se za to. Odpočívejte co nejvíc a nic si nevyčítejte.

Nejefektivnější silové cviky na závěr

Deadlift (mrtvý tah)

Královský cvik na celé tělo. Když ho uděláte správně, budete cítit zadní stranu stehen, zadek, záda a břicho.

Nádech je dole, a to do břicha, výchozí pozice je v hlubokém dřepu, pohled směřuje vpřed, potom zátěž kopíruje linii nohou až k bokům. Mějte stále zadržený dech a potom se znovu vracejte do výchozí pozice podél nohou až na zem, kde vydechnete.

Back squat (zadní dřep)

Nejlepší cvik pro krásný zadek.

Nadechujete se do břicha, jdete do hlubokého dřepu, stále se díváte před sebe, držíte dech a až nahoře ve výchozí pozici vydechujete.

Pistol squat (dřep na jedné noze)

Po tomto cviku vám nejspíš „shoří“ stehna a zadek.

Jestli nezvládnete samotný dřep na jedné noze, použijte židli, na kterou budete dosedat, nebo závěsný systém, kterého se budete držet. Noha nemusí být před vámi natažená, může být pokrčená.

Swing

Zadek v jednom ohni zároveň posílíte i záda.

Ze stoje jdete vystrčením zadku do předklonu, zátěž máte mezi nohama, nadechujete se a s výdechem přemisťujete kettleball před sebe nebo nad hlavu, kde vydechujete.

Pohyb vychází z pánve, ne z rukou.

Na silový trénink nemusíš chodit do posilovny. Zapoj do tréninku pomůcky jako jsou činky, kettlebell nebo např. expandery a formování ti půjde snadněji:

Fotka autora
Veronika Jandová
Trenérka a redaktorka ve Fitshakeru

Jsem osobní a online trenérka, výživová poradkyně se specializací na vegetariány a vegany. Osobně působím v Praze v Karlíně. Od mala jsem se věnovala spousty sportům přes karate, gymnastiku, aerobik po šplh na laně a crossfit. Sport je důležitou součástí mého života, stejně jako zdravý životní styl. Proto, to co sama miluji předávám dál a pomáhám lidem na cestě za krásnějším a spokojenějším já. (instagram: https://www.instagram.com/veronika.jandova.vegantrenerka/web: www.vercajandova.cz)

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.