Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Jak rychle zhubnout? Jaké je to zdravé hubnutí?

hubnutí

Téma, které tě určitě zajímá, protože věřím, že ti už překáží nosit ta kila navíc. Chceš se jich co nejdřív zbavit, a to nejlépe hned? Toužíš si obléct svoje vysněné oblečení, prostě si zajít do obchodu a vzít si konečně to, co se ti líbí, a nepřemýšlet, jestli mají tvoji velikost? Sníš o tom, jít někam na dovolenou nebo na koupaliště a bez problémů si na sebe obléct plavky? A je toho mnohem víc, co ti překáží, čeho se chceš zbavit a o čem sníš, a všechno se ti to spojuje s nadváhou?

Mám pro tebe dobrou zprávu. Rychlé hubnutí existuje a je možné. Co však znamená rychle zhubnout? Za zdravé hubnutí se všeobecně považuje zhubnout cca 0,3–1 kg týdně. Všechno nad tento limit můžeme považovat za „rychlé hubnutí“.

Jak na to?

Extrémní výsledek = extrémní přístup.

Jestli chce někdo zhubnout rychleji, než je ZDRAVÉ, přistoupí k tomu radikálněji. Změní svoji stravu ze dne na den, začne trénovat 1–2x denně a hodně svojí energie a pozornosti zaměří právě na cíl hubnutí a tomu přizpůsobí i svůj život.

Pro tebe jako ženu, která se stará o děti, manžela nebo pracuje a má své povinnosti a starosti, je toho, co najednou potřebuješ plnit a dodržovat, o něco víc. Je to extrém, který ti nabourá rovnováhu, některé věci musí jít částečně nebo úplně stranou. Kdo nebo co to bude? Děti? Práce? Manžel? Domácnost?

Z fyzikálního hlediska je jasné, že když se někde přidá, jinde se musí ubrat, jinak to neuneseš. Jelikož sis kvůli hubnutí přidala spoustu aktivit a změn, bourá ti to tvůj běžný život, a i kdybys takhle zhubla, na to, abys to udržela, potřebuješ v nastaveném režimu ještě nějakou tu dobu (možná i rok) pokračovat. A to je celkem dost. Možná se ti to podaří, ale je velmi nízké procento lidí, kteří mají vedle sebe člověka/lidi, co je v tom podpoří a tolerují je do takové míry.

Málokdo má také takový časový luxus, aby dokázal tak hodně obětovat právě kvůli cíli zhubnout. Někdo tráví v práci hodně času, a tak mu už žádný nezbývá pro další aktivity.

Určitě také velmi dobře znáš i jiné způsoby (přestože mám hrůzu je sem napsat...). Mezi ně patří například:

# 1: Hladovění

Nejíst doporučuju max. jeden den v měsíci. Hlavně proto, aby si oddechl trávicí trakt a pročistil se organismus. Určitě ne kvůli hubnutí, jak to dělají některé ženy. Je to něco, z čeho hubne v podstatě celý člověk, protože nedochází jen tuk, ale i svaly, tkáně, orgány a jednou to dojde do stavu, kdy už tělo nebude dávat signály o tom, jaké je to špatné, ale prostě se „VYPNE“. A věř mi, takových případů už bohužel bylo dost...

recepty na zdravé hubnutí

# 2: Detoxikační diety

Detox nepotřebuješ, stačí se stravovat kvalitněji a začít se hýbat. Tělo má v sobě dokonalý systém, který nastartuješ a začneš se čistit.

Hodně detoxů je založených právě na pití šťáv, džusů, čajů, ale z dlouhodobého hlediska dochází přesně k těm samým problémům jako v bodě č. 1, a pokud se ti to podaří zvládnout bez následků a vrátíš se ke starým návykům, přibereš ještě víc.

rychlé zdravé hubnutí

# 3: Speciální doplňky výživy/spalovače

Slibují extrémní výsledky v hubnutí za krátkou dobu. Vždy je to však marketing a jde jim jen o prodej a o to, aby tě nalákali na jejich koupi. Tím, že obsahují stimulanty, můžeš mít problémy se spánkem, srdcem, tlakem apod. nebo z nich můžeš mít průjem.

A celkový výsledek v hubnutí? Žádný nebo skoro žádný, a potom přichází zklamání. A to je mi moc líto. Možná tak nějaká ztracená voda z odvodnění nebo v důsledku trávicích těžkostí...

jake je zdrave hubnuti

# 4: Rapidní snižování příjmu potravy

Efekt to má přesně stejný jako v bodech 1 a 2. Zpočátku můžeš vidět výsledek, ale potom hazarduješ se svým zdravím a dostáváš se na hranu, o které ani nevíš, kdy z ní přepadneš, a může to dopadnout opravdu nešťastně.

jídelníček na hubnutí

Na tomto obrázku máš možnost vidět i to, jaký efekt na spalování tuku a svalovou hmotu má rychlé vs. pomalé hubnutí. Při rychlém hubnutí dokonce spálíš méně tuku a ztratíš ještě víc svalů, což má na metabolismus velice špatný dopad a z dlouhodobého hlediska je to nezdravé a nesmyslné.

Při pomalejším a rozumnějším hubnutí, kde děláš logické, postupné kroky, jsi schopná hubnout efektivněji, tedy zhubnout víc tuku a zároveň zpevnit postavu, mít i nějakou svalovou hmotu, a tím výkonnější metabolismus i v době, kdy zrovna nejsi na tréninku, ale jen někde sedíš s kámoškami.

Dalším negativem zmíněných „rychlých“ způsobů hubnutí je tzv. jojo cyklus, v němž se mnoho žen nachází a nevědí si s ním rady.

tablety na hubnutí

Jádrem celého problému je právě dieta. Vždy, když se žena rozhodne zhubnout, má tendenci nějakou vyhledat a plná motivace se do ní pustí a věří, že teď to vyjde. Teď to vydržím, teď mě nic nezastaví, teď to bude jinak než posledně. A tak to na začátku i je. Objeví se výsledky, ale po čase přijde na to, že ta rýže nebo zelí nebo cokoliv už jí leze krkem – záleží, jestli jde o rýžovou dietu, zelnou dietu nebo nevím, jakou ještě. (Mně by se líbila čokoládová. :-D) Potom, co to nedokáže vydržet, s tím sekne a řekne si: „Kašlu na to, nemá to smysl,“ a tak se vrátí k původním stravovacím návykům. Právě proto přichází jojo efekt a přibíráš, protože tvůj kalorický příjem se zvedá. Za tím následuje deprese, zklamání z celého procesu a pocit, že si nevíš rady. Přejde nějaká doba a opět se nasbírá motivace. Chceš zase zhubnout a opět hledáš nějakou jinou cestu, tedy jinou dietu... Příběh se opakuje.

zdrave hubnutí

Jak to udělat jinak, aby to fungovalo?

Jak vystoupit z tohoto bludného kruhu, který má v pozadí vždy název „Rychle zhubnout“?

Je tu ale ještě jeden způsob, jak dokážeš dosáhnout extrémně dobrého výsledku. Trvá to déle, ale má to mnohem hlubší a větší smysl, protože budeš zvládat žít svůj život a zároveň i hubnout. Takže tak získáš 2 v 1. Není to skvělé?

Jdi na to postupně. Já vím, že se to neposlouchá nejlépe a to není moc trendy, vždyť ty se nadbytečných kil chceš zbavit co nejdřív, ale vzpomeň si na předešlá fakta, která jsme sem napsali.

Pouč se z předešlých chyb i z chyb druhých a udělej to tentokrát jinak. Ne pomocí jiné diety, ale na základě úplně jiného a nového principu.

Zaměř se nejdřív na svůj největší problém a přidej víc pohybu. Je tvůj největší problém například strava? OK. A co konkrétně v ní? A jak to můžeš upravit, aby to bylo lepší? Jíst pravidelně? Jíst víc ovoce, zeleniny, libového masa, nízkotučných mléčných výrobků, víc připravovat jídla napřírodno, nazahušťovat moukou, pít víc čisté vody a míň slazených nápojů, pít míň kávy a radši si dát neslazený bylinkový čaj nebo zelený čaj?

Vyber si jednu věc a pracuj na ní, dokud to nedáš do pořádku. Potom přejdi na další a tak postupně změň svůj životní styl. Zvládneš to. 😉 To samé platí i pro pohyb. Začni procházkami nebo pohybem, který máš ráda, a dej si ho aspoň 2x do týdne tak, abys stíhala i svou rodinu a povinnosti. Později můžeš přidat i něco navíc. Jestli chceš šetřit čas, určitě cvič doma s vlastní vahou, jde to. Cest a možností je hodně. Využij je. Teď je tvoje chvíle. Teď je ten správný čas, kdy se ti to konečně úspěšně podaří a budeš šťastná. Moc ti to přeju! 😊

zdravé hubnutí za týden

Nebo se přidej do našeho online fitka a vyber si svůj fit program a cvič v pohodlí domova s profi trenéry. Cvičení si můžeš pustit, kdykoliv ti to vyhovuje, vybíráš si sama z nabídky a cvičení trvají obvykle do 30 minut. Vybuduj si nové návyky, začni spalovat tuky, formovat postavu, zlepšovat kondičku, ale i spánek nebo například trávení:

cvičení doma
Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor ve Fitshakeru

Jmenuji se Matúš Špirko a věřím, že mým životním posláním je pomáhat lidem trpícím nadváhou a obezitou. Trénuji lidi už víc než 10 let a v tomto povolání jsem se našel. Naplňuje mě, když vidím, že dokážu lidi pozitivně ovlivnit. Hubnutí vnímám na úrovni tří oblastí: pohybu, stravy a myšlení. Hubnutí je komplexní proces, a proto chci změnit vnímání tohoto procesu mezi širokou veřejností a ulehčit tak lidem jejich cestu za dosažením svých cílů.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.