Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Cvičení
Všeobecné
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Kolo vs. brusle – která z těchto aktivit je pro tebe výhodnější?

bruslení

Léto je v plném proudu a hodně lidí využívá teplé počasí na letní sporty. Mezi nejoblíbenější patří kolečkové brusle a cyklistika. Kromě pobytu na sluníčku a čerstvém vzduchu a kromě společenského aspektu těchto letních sportů však fungují i jako efektivní kardio.

Při obou nejen spálíme mnoho kalorií, ale zároveň i zpevňujeme a formujeme své tělo. Která z těchto aktivit je pro nás tedy výhodnější? Na to se dnes spolu podíváme!

letna brusleni

Brusle

Při bruslení jde o efektivní aerobní cvičení. Pro ty, co se s tímto pojmem ještě nesetkali, vysvětlíme. Při aerobní aktivitě se zvyšuje aktivita srdce, aby dokázalo zajistit adekvátní zásobení všech orgánů okysličenou krví. Srdce tedy musí pumpovat krev rychleji, což při pravidelném pohybu podporuje zdraví srdce, ale dokonce zvyšuje i hladiny HDL (dobrého) cholesterolu.

Díky tomu, že se při bruslení nebo jiné aerobní aktivitě zadýcháš, navíc zlepšuješ „výkon“ svých plic tím, že zvyšuješ jejich kapacitu! Při bruslení, samozřejmě v závislosti na výšce, věku a hmotnosti, spálí průměrný člověk okolo 200 kcal za 30 minut!

Při kolečkových bruslích navíc zapojuješ víc svalů, než se zdá. Zabírají nejen svaly dolních končetin, ale i svaly zad na udržení rovnováhy nebo svaly ramenou a hluboké svalstvo břicha.

Při bruslení jde navíc o low-impact cvičení, což je opakem HIIT tréninku. Takovým způsobem si tedy můžou dopřát kardio i lidé s bolavými klouby – hlavně koleny, protože bruslení je v porovnání například s během šetrnější.

brusle

A rizika?

Téměř při všem existují rizika a kontraindikace – dobrou zprávou však zůstává, že při bruslení jich je skutečně minimum.

Opatrně by měli s bruslením začínat lidé s problémy s rovnováhou a samozřejmě je nutné myslet na strečink, než začneme.

Doporučuje se používat adekvátní ochranné pomůcky – vyplatí se hlavně chrániče zápěstí, protože ty se při pádech obvykle zlomí nejčastěji.

koleckove brusle

Kolo

Cyklistika vede v žebříčcích popularity možná víc než brusle, protože je to oblíbený sport v každém věku, od dětí až po seniory.

Při cyklistice jde také o aerobní low-impact cvičení, takže benefity pro srdce, plíce nebo zvyšování HDL cholesterolu zůstávají stejné jako při bruslení. Cyklistika má však ještě pár „extra bonusů“. Při jízdě na kole závisí množství spálených kalorií na intenzitě – rychlosti, ale i terénu. V průměru se však uvádí, že půlhodinou cyklistiky v nenáročném terénu můžeme spálit 200–300 kcal.

Při cyklistice navíc účinně kombinujeme kardio, ale i silový trénink zaměřený na stehenní svaly. Sami určitě cítíte, že vás při intenzivním šlapání stehna doslova pálí. Výhodou je i to, že posilujeme svalstvo stehen šetrným způsobem a nezatěžujeme přitom klouby, jako je to například při dřepech nebo cvičení se zátěží!

Jednou z největších výhod však zůstává fakt, že kolo je skutečně nejuniverzálnější způsob, jak si dopřát pohyb. Cyklistika neznamená jen víkendových 50 km v cyklistickém úboru. Na kole se totiž můžete každý den přesouvat do práce nebo školy a kromě pravidelného pohybu, spálení kalorií a zpevnění stehen se chováte i ekologicky a šetrně vůči životnímu prostředí.

jízda na kole

Jako rekonvalescence

Jízdu na kole – ať už na stacionárním nebo outdoorovém – doporučují lékaři v rámci zotavování po zranění kolenou nebo operacích. Je to logické, protože se silnými svaly stehen dokážeme částečně odlehčit práci kolenních kloubů.

jizda na kole kcal

Co je tedy lepší?

Na otázku, jestli je tedy lepší bruslení nebo cyklistika, neexistuje správná odpověď.

Obojí spadá do stejné kategorie tréninku a je tedy jen na vás, která aktivita vás víc těší a baví. Benefitů pro naše zdraví mají totiž oba sporty dost a v konečném důsledku platí, že každý pohyb je lepší než žádný – stejně tak i při bruslích nebo jízdě na kole!

jízda na kole kalorie

Udrž si fit postavu během celého léta kombinací vnějších sportovních aktivit a účinného 15minutového cvičení s námi ! Máme pro tebe skvělý program Fit in 15 min, díky kterému si zacvičíš rychle a efektivně s našimi trenéry a budeš na sebe den ode dne pyšnější! 😊

cvičení doma
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka ve Fitshakeru

Jsem studentkou medicíny, líbí se mi, jak lze prostřednictvím "lidské řeči" vysvětlit, co se v našem těle děje, a předávat tak informace všem, kteří chtějí porozumět lidskému tělu. Kromě toho jsem fanouškem cestování, poznávání a dobrého jídla a tyto svoje vášně se snažím přenést i do svých článků. Pokud tě zajímá, co se v našem těle děje při sportu nebo při jídle, jak si zachovat fyzické i psychické zdraví, nebo tě zajímají všechna možná i nemožná témata z oblasti zdraví podložená studiemi a fakty, tady jsi na správném místě.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.