Všechny
Recepty
Zdraví
Stravování
Všeobecné
Cvičení
Fitshaker podcasty
Hubnutí
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Těhotenství
Myslíme ekologicky!

Strava jako klíč k silné imunitě: Jak výběr potravin ovlivňuje naše zdraví a odolnost vůči nemocem

strava a imunita

Stravovací návyky Slováků se v posledních letech vyvíjejí a částečně mění.

Zásadní vliv na to mají zejména tyto faktory:

  • ekonomické možnosti obyvatelstva a jeho kupní síla
  • dostupnost rychlého občerstvení
  • objevování jiných kuchyní a příchod nových druhů potravin
  • alternativní způsoby stravování,rostoucí povědomí o zdravém životním stylu a aktivní zájem o zdravotní stav a jeho zlepšování
  • tradování různých mýtů a nepravd o vlivu stravy na imunitu a její výkonnost.
stravovanie
nákup zeleniny

Přesto u Slováků stále převládá vliv tradiční kuchyně a s ní spojené gastronomické zvyklosti, které souvisí s různými tradicemi. Sebekriticky je třeba říct, že stravování, které pozorujeme u převážné části naší populace, z pohledu imunity a imunitního systému ani zdaleka není ideální.

V jídelníčku nacházíme vysoký podíl jednoduchých a rafinovaných sacharidů, jako jsou brambory, mouka, chléb a různé druhy kynutého pečiva. Významně zastoupené jsou také maso a uzeniny, jako klobásy, salámy či paštiky. Pokud k tomu přičteme i konzumaci alkoholu a slazených nápojů, musí být každému jasné, že toto není zrovna ukázka správného stravování.

Nepodceňujme, co máme na talíři

To, co máme na talíři, má zásadní vliv na funkčnost a sílu imunitního systému. Je to logické – až 80 % imunitního systému se nachází v tenkém střevě. Proto nekvalitní strava, která je bohatá na zpracované potraviny, rafinovaný cukr, nasycené tuky a má nízký obsah důležitých živin, může přímo negativně ovlivnit imunitu celého těla prostřednictvím střevního imunitního systému.

Ukazuje se, že nevhodné složení stravy může vést i k rozvoji širokého spektra imunitně podmíněných onemocnění včetně alergií.

Můžeme si to představit jako začarovaný kruh, kde jedna akce vyvolává další. Například nekvalitní a nesprávně složená strava může negativně ovlivnit i střevní mikrobiom, který je zásadní pro náš imunitní systém. Mimochodem, formování střevního mikrobiomu začíná bezprostředně po narození a negativní vlivy mohou narušit jeho přirozený vývoj s mnoha negativními následky v budoucnu.

Poškození a narušení fyziologického a zdravého mikrobiomu vede k tzv. dysbióze – nerovnováze mezi prospěšnými a škodlivými bakteriemi ve střevech. To má přímý vliv i na střevní bariéru. Poškozená střevní bariéra může způsobit, že do krevního oběhu pronikají látky, které by za normálních okolností byly zadrženy nebo by nepronikly v takovém množství. Tato zvýšená propustnost střev může vyvolat abnormální imunitní reakce včetně potravinových alergií.

Samostatnou kategorií jsou potravinové intolerance, které však s imunitním systémem nesouvisí.

Ukázkové stravování z pohledu imunity

Stravování, které je založené na vyvážené a nutričně bohaté stravě, hraje klíčovou roli v efektivním fungování imunitního systému. Důležité je správné zastoupení jednotlivých živin, ať už makro- nebo mikronutrientů.

Významnými faktory jsou i pravidelnost stravování a odpovídající nutriční hodnota stravy. Každý z nás tak může být sám sobě laickým, ale důležitým lékařem. V případě úpravy stravy a jejího složení je vhodné obrátit se na zkušené odborníky z řad nutričních terapeutů nebo lékařů.

Proto doporučujeme vybírat si potraviny, které jsou přirozeně bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty.

Proč? Jsou důležitými zdroji faktorů, které podporují funkci bílých krvinek a posilují přirozené bariéry těla proti infekcím, včetně bariéry střevní stěny. Zefektivňují fungování imunitního systému a koordinaci imunitních obranných reakcí.

Imunitní rovnováhu zase podporují polyfenoly a flavonoidy. Fermentované potraviny slouží jako žádoucí probiotika a prebiotika.Omega-3 mastné kyseliny mohou vést ke snížení zánětu v organismu, celozrnné potraviny pomáhají stabilizovat hladinu cukru v krvi a pozitivně ovlivňují střevní mikrobiom.

Mimořádně důležitým a často podceňovaným prvkem je však dostatečná hydratace organismu – tedy pití čisté vody nebo neochucených čajů. Velmi populární se stávají tzv. funkční potraviny, které kromě výživové hodnoty přinášejí pro náš organismus i další pozitiva.

Kniha Fitshaker v kuchyni je už v prodeji!

Zažij revoluci ve své kuchyni s naší novou knihou Fitshaker v kuchyni! Najdeš v ní spoustu chutných, zdravých a jednoduchých receptů, které ti pomohou dosáhnout tvých fitness cílů bez kompromisů na chuti. Ať už hledáš inspiraci na snídaně, obědy, večeře nebo sladké pochoutky – tato kniha má vše, co potřebuješ pro zdravý životní styl.

Objednej si ji na našem e-shopu už dnes a posuň své vaření na novou úroveň! 🥑🍜

Fitshaker kniha

Autor textu: Prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, MHA, Dott.ric., FAAAAIwww.ssaki.eu

Renomovaný klinický imunológ, alergológ a pediater s 19-ročnou praxou

Fotka autora
Miloš Jeseňák
Prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, MHA, Dott.Ric., FAAAAI je renomovaný klinický imunolog, alergolog a pediatr s více než 20letou praxí.

Web: www.ssaki.eu

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.