Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

11 knih o zdraví, které by sis mohla přečíst

zdravie knihy

Za posledních pár měsíců se mi podařilo přečíst více super knih o zdravém stravování, důležitosti pohybu či o mentálním zdraví. Pokud jsi na tom stejně jako já a baví tě nasávat nové informace a ráda posouváš svoje vědomosti v těchto tématech, přináším ti výběr knih, které se podle mého názoru vyplatí přečíst.

Dané knihy jsem četla ve slovenštině, ale většina z nich je dostupná i v češtině. Pokud český překlad existuje, uvedu to v úvodu každé knihy.

Zdravie bez liekov (Ladislav Kužela)

Kniha vyšla i v češtině pod názvem Zdraví bez léků.

Kniha je napsaná velmi jednoduše, pan doc. Kužela se snaží odborné poznatky říct jazykem, aby mu porozuměla i běžná populace, která nestudovala roky medicínu či výživu.

Kniha není určená jen lidem, kteří mají trávicí problémy. Spíše bych řekla, že jsou v ní pěkné poznatky o výživě jako takové a vyzdvihnuty benefity rostlinné stravy bez toho, aby byla živočišná strava zakazována. V knize je srozumitelně vysvětleno, proč se doporučuje dbát na příjem vlákniny.

Tato kniha je podle mě vhodná jak pro začátečníky, kteří se o zdravé stravování právě začali zajímat, tak i pro pokročilé, protože dokáže doplnit některé poznatky.

Tip: Od doc. Kužely mám doma i jeho druhou knihu Recepty pre zdravé črevo, kde se nachází více než 70 skvělých receptů. Pár z nich najdete i na našem blogu, připojím je na závěr článku k doporučeným článkům.
kužela kniha

Keď telo povie nie (Gábor Maté)

Kniha vyšla i v češtině pod názvem Když tělo řekne NE. POZOR! Obálka této knihy je v českém vydání rozdílná.

Navzdory tomu, že je kniha celkem tlustá a má více než 500 stran, se mi četla velmi rychle a lehce. Upřímně neumím posoudit, jestli to bylo tím, že mě osobně téma knihy tak přitáhlo, nebo je to tím, že autor umí informace poutavě podat. Domnívám se, že pravda bude v obou vyjádřeních. V tom druhém mi však dává za pravdu i spousta jiných čtenářů, kteří na danou knihu napsali reference.

Co ve mně po přečtení knihy bude ještě dlouho rezonovat, bude přehodnocování náročnějších stresujících období. Je třeba si umět zvážit, který stres nám za to stojí a jestli ho není v životě už příliš.

Samozřejmě, ne všem situacím se dá v životě vyhnout, proto bylo i v knize vícekrát zmíněno, abychom se naučili techniky na zvládání stresu. Ať už je to práce s dechem, nebo zaměření se na meditace, cvičení apod.

Nemyslím si, že cílem knihy je postrašit nás, co všechno se nám může stát, pokud nebudeme poslouchat signály svého těla a nezmírníme tempo, spíše naopak, myslím si, že nás chce povzbudit k tomu, že když se budeme o sebe samé více zajímat a starat, můžeme se i navzdory genetickým predispozicím vyhnout tomu, co nás čeká. Nutí nás zamyslet se nad tím, kdy je tlak zvládnutelný a kdy je třeba říct dost.

Tato kniha a ještě pár dalších, které zmíním níže, se týkají mentálního zdraví a právě na něm budeme i prostřednictvím pohybu pracovat ve výzvě Harmonie těla a duše. Výzva startuje už 6. 11., přidej se k nám. ;-)

gábor maté kniha

Dobehni svoj mozog (Anders Hansen)

Kniha vyšla i česky pod názvem Doběhni svůj mozek.

Kniha mě vtáhla od prvních stran. Čtení ve mně posilovalo motivaci pravidelně se hýbat.

Myslím si, že nikdy není pozdě začít se o sebe starat, a to i proto, aby byla naše budoucnost radostnější, bezbolestnější a jednoduše vitálnější. Že to není jen o tom, jak vypadáme a cítíme se dnes, ale i o tom, jak bystří chceme být ve stáří. Je fascinující uvědomit si, že obyčejnou pravidelnou procházkou 2x do týdne hodinu denně dokážeme nejen zpomalit stárnutí, ale dokonce omladit náš mozek.

O benefitech pravidelného pohybu na zmírnění stresu ani nemluvím. O józe to víme už dávno, ale právě kombinace kardia a silového cvičení nám taky dokáže pomoct se zmírněním stresů a úzkosti.

Doporučujeme opravdu všem, kteří se chtějí dozvědět něco nového o fungování našeho mozku, ale i pro ty, kteří potřebují další silný bod do svojí motivace, proč se pravidelně hýbat.

anders hansen kniha dobehni svoj mozog

4 000 týždňov (Oliver Burkeman)

Kniha vyšla i česky pod názvem Čtyři tisíce týdnů. POZOR! Obálka této knihy je v českém vydání rozdílná.

Výborná kniha, která je zaměřená na téma produktivita a výkonnost. Protože každý z nás má na svém TO-DO listu určitě hromadu úkolů, a ani kdybychom vynaložili tu největší snahu, nikdy všechny nezmizí, naopak, přibydou nám další.

A to nemluvím jen o těch pracovních úkolech. Jsou to i každodenní drobnosti a starosti, které potřebujeme vyřešit. Například zalít květiny, nakoupit, dát vyprat, objednat se k lékaři apod.

Proto nás kniha nabádá zamyslet se nad tím, jak nakládáme s časem, jestli se zbytečně nestresujeme velkým množstvím úkolů a jestli nezapomínáme i jen to, být v přítomném okamžiku a užívat si života naplno.

oliver burkeman kniha

Životný náboj (Brendon Burchard)

Kniha vyšla i v češtině pod názvem Náboj. POZOR! Obálka této knihy je v českém vydání rozdílná.

Přemýšlela jsem, jestli sem tuto knihu přidám, nebo ne. Pro mě osobně byla z celého tohoto výběru nejslabší, ale může to být i tím, že jsem od ní měla jiná očekávání. Pokud vám chybí životní energie, nečekejte, že si knihu přečtěte a hned vás to nabije. Takto to nefunguje. Poskytne však mnoho podnětů pro zamyšlení se a přehodnocení svého života.

V knize najdete 10 motivací, přičemž si určitě každý dokáže vybrat aspoň něco z toho, co dokáže ve svém životě změnit k lepšímu.

Ať už to bude zkoušení nových výzev (protože i ty nás dobíjejí), věnování více péče druhým, případně uvědomění si, že my jsme dost a naše existence může mít obrovský význam i jen pro jednu osobu, o které ani nemusíme vědět.

Kromě toho si já osobně z knihy odnáším i to, že je potřeba věnovat více kvalitního času top přátelům a zároveň přehodnotit to, jakými lidmi se obklopujeme, a nebát se pozastavit kontakty s těmi, kteří nám energii odsávají.

Pokud vám vyhovují američtí řečníci, kteří srší až nepřirozeným optimismem, bude se vám kniha líbit. Mně osobně tento styl až tak nesedí, ale navzdory tomu jsem ráda, že jsem knihu přečetla, a přidávám ji do tohoto výběru.

brendon burchard

Čo naozaj jeme? Pravdy a mýty o jedle (Tim Spector)

Kniha vyšla i v češtině pod názvem Mýty na talíři. POZOR! Obálka této knihy je v českém vydání rozdílná.

Kniha obsahuje 23 kapitol, každá je zaměřená na jednu oblast.

Například se dozvíte:

  • proč je počítání kalorií nesmysl,
  • jak je to s doplňky výživy,
  • proč to s rybami není tak růžové,
  • nebo například kolik solit.

Kniha je psaná kritičtěji a opírá se o hromadu studií. Autorův cíl je, abychom se nad stravou více zamýšleli, a jak sám na závěr uvádí, pokud by nám měl něco doporučit, potom jsou to tipy, které jsme už všichni mockrát slyšeli.

Jíst rozmanitou, pestrou rostlinnou stravu. Snížit konzumaci ryb a masa, naučit se číst etikety, víc než na doplňky se spoléhat na skutečné potraviny, vyhýbat se ultrazpracovaným potravinám apod. K všem těm bodům najdeme v jednotlivých kapitolách i jeho argumenty podložené studiemi.

tim spector

Dobrá správa o úzkosti (Anders Hansen)

Kniha vyšla i v češtině pod názvem Proč se cítíme špatně, když se máme tak dobře? POZOR! Obálka této knihy je v českém vydání rozdílná.

Další skvělá kniha od autora Andersa Hansena, který napsal i Doběhni svůj mozek. Protože byla tato kniha dlouhodobě v žebříčcích TOP 10 na slovenském e-shopu, lákalo mě zjistit proč. Kniha sice nese název spojený s úzkostí a ano, i toto téma se tam rozebírá, ale je to více o tématu štěstí a toho, jak se cítíme.

V knize se například dozvíš 2 mentální triky proti úzkosti. Dále i to, jak moderní životní styl omezuje imunitní systém a že je dokázané, že dlouhodobý sedavý způsob života může způsobovat zánět ve svalech nebo tukové tkáni podobně jako dlouhodobý stres.

Stejně tak se dozvíme, jak nebezpečná je osamělost a jak klíčové jsou v našem životě vztahy. Stejně jako v knize Doběhni svůj mozek, i tady si autor posvítil na benefity pohybu v souvislosti s depresí a úzkostí.

Je to jednoduše vynikající kniha, kterou se opravdu vyplatí přečíst všem, nejen těm, co pociťují stavy úzkosti.

anders hansen kniha

Medicína výživy 1, 2 (Boris Bajer)

Knihy zatím v češtině nevyšly.

Autor Boris Bajer shrnul v poměrně tenkých knihách tolik vědomostí, že jsem to občas četla s otevřenými ústy. I když si myslíte, že jste toho o výživě četli už hodně, tyto knihy vás přesvědčí o tom, jak toho ještě moc nevíte.

Jednička je podle mého názoru náročnější na čtení. Ale určitě se vyplatí přečíst si ji, není totiž jako beletrie, kterou jednou přečtete, zjistíte, jak to skončí, a jen tak ji nepotřebujete číst znova. Každá kapitola je nabitá tolika informacemi, že se k nim můžete neustále vracet. Doporučila bych ji však těm lidem, kteří už mají o výživě aspoň něco přečteného. Pro ně bude mít tato kniha obrovskou přidanou hodnotu.

Druhá kniha se četla o něco lépe, je tam více praktických věcí. Přiznám se, že tuto knihu jsem četla jako první v pořadí, jelikož jsem v té době doma jedničku neměla. A vůbec to nevadilo, knihy se dají číst nezávisle na sobě.

Pokud byste si z těchto knih chtěli přečíst jen jednu, případně přemýšlíte, kterou začít, doporučila bych zvolit nejprve druhý díl, jako jsem to udělala já.

V obou knihách najdete na závěr i několik receptových inspirací.

boris bajer
boris bajer knihy

Imunita (Philipp Dettmer)

Kniha vyšla i v češtině pod stejným názvem Imunita.

Ze všech uvedených knih je tato asi nejsložitější. Je to jako kdybyste se ocitli na hodině biologie, kde je tématem na hodině imunita a učitel se vám snaží co nejjednodušeji vysvětlit složité téma. Autor používá množství skvělých příkladů a přirovnání a neustále opakuje věci, které jste si už přečetli. Což v tomto případě není vůbec na škodu, protože odborných pojmů je v knize víc než dost.

Co bych velmi vyzdvihla, jsou opravdu krásné a srozumitelné ilustrace.

V knize se dozvíte i mnoho zajímavostí, např. jak se začalo s očkováním proti neštovicím, že partnera si vybíráme i na základě toho, jak nám voní, a z velké míry to souvisí právě s imunitou, proč přijdeme o apetit, když jsme nemocní, kvůli čemu míváme teploty apod.

V závěru knihy se utvrdíme v tom, co už dávno tušíme. Že právě pestrá, kvalitní strava, dostatek pohybu a eliminace stresu pomáhají s tím, aby byl náš imunitní systém zdravý.

Pokud tě zajímá, jak funguje naše tělo, resp. imunitní systém do hloubky, a chceš vědět, jak tělo bojuje, když se poraníme, nachladneme se nebo nás napadne virus, přečti si tuto knihu.

kniha o imunite

Vystúpte z kolotoča diét (Michal Páleník)

Kniha zatím v češtině nevyšla.

Jak Michal píše v úvodu knihy, kniha je určená všem, kteří:

  • nesportují nebo sportují a bojují s kily navíc,
  • se necítí dobře ve vlastním těle,
  • mají vyzkoušené různé diety bez dlouhodobého efektu,
  • nechtějí drasticky měnit svůj zaběhlý způsob života,
  • se odmítají vzdát jídel, která mají rádi,
  • mají málo času, nestíhají vařit, případně neumí vařit,
  • mají obavy z hladu,
  • se neumějí vyznat v informacích o tom, co je zdravé, a co ne,
  • se utěšují ve stresových situacích jídlem,
  • hledají nutričně vyvážené recepty.

Jednotlivé kapitoly jsou rozdělené po týdnech, přičemž každý týden Michal přidá jeden, max. 2 úkoly, ale předtím vysvětlí, proč jsou tyto úkoly dobré. Nečekej žádné diety či omezení. Díky těmto trikům si můžeš vybudovat pevné základy a začít hubnout udržitelným tempem.

Velice oceňuju množství praktických, jednoduchých tipů, které do svého života můžou aplikovat všichni. Mým osobním favoritem je křoupání mrkve předtím, než si dám večeři.

Na závěr knihy tě čeká i 50 nutričně vyvážených receptů.

vystúpte z kolotoča diét

Na závěr bych ráda dodala, že určitě existuje spousta dalších skvělých knih o výživě, pohybu, spánku, odbourávání stresu, práci na sobě apod. Aktuálně mám nějaké rozečtené, takže ráda vám opět po čase připravím souhrn toho, co jsem přečetla s mými názory.

Dále chci dodat, že nejde o placený článek. Knihy se do tohoto výběru dostaly na základě mého subjektivního uvážení a všechny jsem poctivě přečetla od začátku do konce. Dokonce jsem do tohoto článku pár knih (od zahraničních autorů) ani nezařadila, protože mi nepřišly až tak super, abych se o ně s vámi podělila.

Budu mít radost i z vaší zpětné vazby, pokud vás výběr knih inspiroval, případně motivoval ke čtení. Zároveň budu mít radost i z vašich tipů v komentářích na knihy, které bych si podle vás měla naopak přečíst já. :-)

Tvojí pozornosti by neměl uniknout ani i náš Fitness diář 2024, který může být i tvým průvodcem na cestě za zdravějším a krásnějším JÁ.

Fotka autora
Katarína Vrbičanová
Šéfredaktorka ve Fitshakeru

Moje tělo je to jediné, s kým musím prožít celý život. Není to jen klišé fráze, ale něco, podle čeho se snažím žít. Ráda objevuju nové zdravé recepty, obklopuju se pozitivními věcmi a zbožňuju pohyb. Tato trojkombinace je pro mě důvod, proč jsem i já součástí Fitshakeru :-)

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.