Všechny
Recepty
Zdraví
Stravování
Všeobecné
Cvičení
Fitshaker podcasty
Hubnutí
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Těhotenství
Myslíme ekologicky!

Proč je spánek důležitý pro naše zdraví? + Tipy pro lepší spánek

spánok

Spánek je jednou z nejdůležitějších činností pro dobré zdraví a plnohodnotný život. V tomto uspěchaném světě se stává čím dál vzácnější komoditou.

Množství a kvalita spánku může mít velký vliv na hmotnost, duševní pohodu, fyzickou výkonnost nebo i na celkový zdravotní stav.

Nezapomínej, příprava na kvalitní spánek začíná už ranním probuzením 😊.

Fáze spánku a jejich důležitost

Spánek probíhá v cyklech, z nichž každý trvá u dospělého člověka 90 až 110 minut.

Běžný noční spánek má čtyři až pět cyklů. Každý spánkový cyklus se skládá ze dvou různých fází, které se odlišují vzorem mozkových vln a mozkovou aktivitou.

spanek

REM (rapid eye movement – rychlé pohyby očí)

Přichází asi hodinu až hodinu a půl po usnutí a u dospělých lidí představuje přibližně 20–25 % z celkové doby spánku. Je to fáze bohatá na živé sny, ale většinu z nich si nepamatujeme. Mozková aktivita je zvýšená, oči se hýbou a svaly dočasně ochrnou.

Snění během REM spánku představuje formu noční terapie. To znamená, že zmírňuje bolestné, složité, dokonce traumatizující emotivní události, které jsme během dne zažili, a umožňuje ústup emocionálních těžkostí následující ráno po probuzení (str. 234 v knize Proč spíme).

rem spánek

zdroj: www.zoras.sk

NREM (non rapid eye movement – žádné pohyby očí)

V této fázi trávíme 3/4 celkového spánku.

Nastává jako první po usnutí a zahrnuje tři etapy (N1, N2, N3). Postupně přecházíme z jedné etapy do druhé a spánek se plynule prohlubuje.

NREM etapa N1

Typický je přechod z bdělosti do spánku a celá tato etapa trvá jen pár minut. Představuje 1–5 % celkového spánku. Pohyby očí jsou pomalé, tlukot srdce a dýchání se zpomalují, svaly se začínají uvolňovat a vytváříme smíšené frekvenční vlny s nízkou amplitudou v rozsahu theta (4 až 7 Hz).

NREM etapa N2

Zahrnuje nejvyšší procento celkového času spánku, 45–50 %. Tep a dýchání se nadále zpomalují, oči nevykazují žádné pohyby a tělesná teplota klesá.

NREM etapa N3

Poslední etapa NREM spánku představuje nejhlubší spánek. Je známý jako spánek s pomalými vlnami, neboli delta.

I navzdory tomu, že tělo je maximálně uvolněné, vykonává hodně důležitých úkolů pro zdraví. Během této etapy je velmi náročné se probudit. Oči nevykazují žádné pohyby a tep je pomalejší.

To, jak se cítíme během dne, částečně závisí i na tom, co se děje během spánku. Právě tehdy tělo pracuje na podpoře funkcí mozku, udržování fyzického zdraví a celkové regeneraci organismu, třídění vzpomínek. Ve skutečnosti je těchto procesů mnohem víc.
hluboký spánek

Proč je spánek důležitý?

  • Podporuje růst a správný vývoj,
  • dodává tělu mnoho energie,
  • regeneruje tělo na buněčné úrovni,
  • pomáhá zdraví srdce,
  • podporuje regulaci hmotnosti,
  • pomáhá bojovat proti bakteriím a buduje správnou funkci imunitního systému,
  • snižuje riziko zranění, úrazů a nehod,
  • zvyšuje pozornost a soustředěnost,
  • zlepšuje kognitivní funkce – paměť a učení.
prechod na 1 spanek

Nedostatek spánku – spánková deprivace

Nedostatek spánku, jinak také spánkový deficit, má negativní vliv na duševní a kognitivní schopnosti a ohrožuje fyzické zdraví.

Je to rozdíl mezi dobou spánku, kterou naše tělo potřebuje, a reálnou dobrou spánku, kterou tělu skutečně dopřejeme. V případě, že tělo vyžaduje 8 hodin spánku a reálně spíme 7 hodin, spánkový deficit představuje 1 hodinu.

Krátkodobý nedostatek spánku se projevuje zhoršenou náladou a jejím střídáním, podrážděností, zhoršenou kreativitou, nepozorností, únavou a celkovou slabostí.

Pokud tento stav přetrvává delší období, vzniká – chronický spánkový deficit. Zde se můžou projevit vážnější zdravotní a jiná omezení:

  • srdeční onemocnění,
  • vysoký krevní tlak,
  • mrtvice, mozková aneuryzmata,
  • neurodegenerativní onemocnění mozku (Alzheimer),
  • cukrovka,
  • zvýšení hmotnosti,
  • problémy s pamětí a pozorností,
  • zhoršený sportovní výkon,
  • nízké libido, problémy s plodností,
  • sepse,
  • impulzivní chování, výbušnost,
  • různé úzkosti, negativní myšlenky, smutek, deprese,
  • sebevražedné myšlenky,
  • mikrospánek
zdravý spánek
Když si odepíráme spánek přibližně 24 hodin, naše kognitivní schopnosti jsou ve stavu podobném jednomu promile alkoholu v krvi. Náš mozek začíná postupně selhávat. Když nespíme víc než 24 hodin, přicházejí halucinace. Jde o stav, kdy vidíme a slyšíme věci, které ve skutečnosti neexistují.

Od roku 1963 drží oficiální prvenství v počtu hodin nespaní Randy Gardner. Vědecký experiment začínal dne 28. 12. 1963 a trval neuvěřitelných 11 dní (262 hodin), během nichž Randy nespal.

Celý proces byl sledován zdravotníky a zapsán do Guinnessovy knihy rekordů. V současnosti se podobné experimenty nedělají z důvodu zjištění vážnosti ohrožení života.

meditace na spánek

Modré světlo, světelný smog a jejich vliv na zdraví

Ne vždy však můžeme spánek ovlivňovat jen my. Celosvětovým problémem současnosti je světelný smog, jinak také světelné znečištění, které způsobuje přebytečné osvětlení.

Nevhodně zvolené a nadbytečné osvětlení má vliv na cirkadiánní rytmus, což následně ovlivňuje celou řadu fyziologických procesů, např. produkci hormonu spánku melatoninu.

V knize Proč spíme (str. 211) se můžeme dočíst, že nedávné vědecké studie dokonce prokazují souvislost mezi sníženou hladinou melatoninu, narušeným spánkem a vznikem rakoviny. Z toho důvodu Světová zdravotnická organizace oficiálně klasifikovala práci na noční směny jako karcinogen.

proc spime

Slunce vyzařuje modré světlo. Modré světlo, jakož i ostatní barvy viditelného světla, je všude okolo nás. V současnosti jsme vystaveni rekordnímu množství modrého světla, většímu než kdykoliv v minulosti naši předkové, z důvodu používání zařízení (obrazovky počítačů, notebooků, televize, mobilní telefony, tablety), které se spoléhají na technologii světelných diod (LED). Tento typ osvětlení se stal oblíbeným zejména díky nízké ceně a energetické účinnosti.

V knize Proč spíme (str. 301) se uvádí, že používání iPadu, elektronického tabletu využívajícího modré LED světlo, 2 hodiny před spaním blokuje obvykle stoupající hladinu melatoninu, a to až o 23 %.

Častým namáháním očí před obrazovkou, která vyzařuje modré světlo, si můžeme také všimnout nepříjemností, jako například:

• suché oči

• bolavé a unavené oči

• bolesti hlavy

Jak mít lepší a kvalitnější spánek?

Filtruj a minimalizuj působení modrého a zeleného světla

Aplikuj strategii 20/20/20

Při dívání do uvedených zařízení se každých 20 minut zastav a zaměř zrak na předměty vzdálené 20 metrů v trvání 20 sekund. Následně můžeš zaměřit zrak opět na monitor.

Používej zvlhčující oční kapky

Dlouhodobým díváním do obrazovky a méně častým mrkáním se může projevit syndrom suchého oka. Oční kapky (umělé slzy) poskytnou potřebnou ochranu očí před vznikem začervenání, svědění a pálení.

Zredukuj modré a zelené světlo na obrazovce zařízení

Pokud chceš snížit celkovou únavu a odstranit poruchy spánku, doporučujeme změnit nastavení obrazovky na zařízeních, které používáš, přibližně 1,5 hodiny před spaním.

iPhone poskytuje možnost přímo v nastavení mobilních telefonů filtrovat modré a zelené světelné spektrum. Režim Night Shift modré a zelené spektrum mírně ztlumí, ale neodstraní ho na 100 %. Je třeba nastavit spektrum barev pod možností „display“.

Operační systém Android má také možnost zmírnit modré a zelené světlo. Různé značky mobilních telefonů ji nabízejí pod jinými názvy, např. Comfort View, Reading Mode, Eye Care a jiné.

na dobry spanok

U počítačů, ať už stolních, nebo notebooků, doporučujeme zkontrolovat nabízená nastavení. Výbornou volbou je také volně dostupný multiplatformový program F.LUX.

Program se automaticky přizpůsobuje denní hodině a místu, kde se nacházíte, čímž poskytuje úplný oddech očím a zároveň nenarušuje spánkový režim.

Moje osobní zkušenost s programem je pozitivní a můžu ho doporučit.

Dark mode, jinak také tmavý režim

Tento režim není žádnou novinkou, v principu jde o čtení textu na tmavém pozadí, což má ve výsledku snížit namáhání a únavu očí.

Dá se nastavit na oblíbených aplikacích Facebook, Twitter, YouTube a dalších (většinou se dá nastavit pod fotografií, kde v nastaveních zvolíme tmavý motiv / noční režim), ale i na zařízeních iPhone, iPad nebo v systému Android, ve Wordu nebo webovém prohlížeči Chromě a podobně.

Červené brýle

Červené brýle jsou výborným řešením na odfiltrování nežádoucího modrého a zeleného světla přibližně 90 minut před plánovaným spánkem v případě, že potřebujeme pracovat nebo se chceme dívat na film.

Dají se pohodlně nosit v domácím prostředí. Při nákupu je třeba věnovat pozornost kvalitě daného produktu a nakupovat jen od ověřených prodejců. Brýle jsou také výborné při migrénách.

Červené brýle

Červená a oranžová lepicí fólie

Další volbou je přelepení menších displejů v domácnosti (budík, lednice, Wi-Fi routery apod.), které vyzařují bílé, modré a zelené světlo.

Biodynamická žárovka

Slyšela jsi o tomto typu žárovky? Spojuje v sobě trojkombinaci světel, čímž nenarušujeme cirkadiánní rytmus.

Je to ideální volba pro čerstvé maminky, které vstávají k miminku několikrát během noci.

Biodynamická žárovka

zdroj: www.zoras.sk

Vyzkoušej zátěžové přikrývky

Úžasné měkoučké zátěžové přikrývky, vyráběné z kvalitních materiálů, které svojí vyšší hmotnosti umí hezky obejmout, zklidnit celé tělo a přivodit úžasné pocity.

Poskytují celou řadu vědecky ověřených benefitů pro celkové zdraví a kvalitní spánek – zlepšují projevy úzkosti, depresí, pomáhají rychleji usnout.

Dostupné jsou v různých velikostech a hmotnostech (cca do 10 % celkové hmotnosti uživatele), aby si každý vybral tu nejvhodnější pro sebe.

zatezove prikryvky

zdroj: www.zoras.sk

Na plnohodnotný a kvalitní spánek má vliv i pravidelný pohyb. Když se hýbeme, tělo uvolňuje endorfiny, které nás činí šťastnějšími a klidnějšími, což nám večer pomáhá rychleji usnout a zlepšuje celkovou kvalitu spánku.

Jestli hledáš způsob, jak začít s pravidelným cvičením, připoj se k online cvičení s námi! S Fitshakerem můžeš cvičit kdekoliv a kdykoliv, s programy navrženými pro všechny úrovně zdatnosti. Ať už jsi začátečník, nebo pokročilý, najdeš si cvičení, které tě bude bavit a pomůže ti cítit se lépe. 🤗

Začni ještě dnes a vychutnej si kvalitnější spánek a lepší pocit ze života! 👇

cvicenie na doma
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktor ve Fitshakeru

Jsem nadšencem zdravého životního stylu a ráda hledám novou inspiraci a teorie z této oblasti, které hned zkouším aplikovat v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupech... Nejlépe se cítím v přírodě (procházky se psem, běhání, cyklistika), kde se vždy nadopuju pozitivní energií.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.