Zimu mnozí z nás nemají rádi. Snaží se ji přečkat v teple vlastních domovů posedáváním u čaje. Ale proč nejít ven a neudělat něco pro svoje zdraví a kondici?
Zimní období v našich končinách je jako stvořené pro zimní sporty. Ty mohou být nejen součástí naší socializace. Dokážou udělat zázraky i s naší kondičkou, zdravím a náladou.
Jak tělo reaguje na chlad?
Naše tělesná teplota se udržuje přibližně na úrovni 36,5 °C. I navzdory tomu, že tělesná teplota našich vnitřních orgánů se nemůže příliš od normálu vychýlit, máme více mechanismů, jak si i v chladném prostředí tělesnou teplotu udržet.
Když jsme vystaveni chladu, naše tělo sníží průtok krve do povrchových částí, spustí svalový třes a hnědý tuk začne produkovat teplo.
Při spoléhání na zvýšení energetického výdeje zvýšenou termoregulací je třeba mít na paměti dvě věci.
- Na ohřátí vdechovaného chladného vzduchu je potřebná energie, tedy další spálené kalorie.
- Zároveň se zvýšená tvorba tepla spouští, až když opravdu cítíme chlad, což v teplém oblečení a při vykonávání sportu není samozřejmost. Tím však nikomu nedoporučuju lyžovat jen v tričku. Je třeba najít rozumnou míru, která vám vyhovuje. Protože i odpověď organismu na chlad je individuální.
Oblíbené zimní sporty
Zimní sporty se většinou vykonávají venku, v chladném počasí a často na horách. Už tato kombinace faktorů sama o sobě může přispět ke spalování kalorií, a to ještě nemusíme ani začít cvičit.
S rostoucí nadmořskou výškou se náš organismus přizpůsobuje klesajícímu množství kyslíku. Zrychlí se nám dech a srdeční tep. V nadmořské výšce 4 300 m je náš bazální metabolismus o 10–17 % vyšší než na úrovni moře.
Některé zdroje uvádějí přibližný kalorický výdej po hodině vykonávání daného sportu. Údaje si ukážeme v tabulce.
Údaje je však nutné brát s určitou rezervou. Jsou udávané pro přibližně 70 kg vážícího člověka. Zároveň není jasné, v jaké nadmořské výšce byly zimní sporty vykonávány a s jakou intenzitou.
Všeobecně však můžeme říct, že z kalorického hlediska jsou nejnáročnější ty sporty, při kterých se zapojuje hodně svalů a je potřebné překonávat velký odpor, např. sněhu při běhu na lyžích. To většina zimních sportů umožňuje, proto jsou dobrou volbou pro zvyšování kondice i budování svalové hmoty.
Zima má svoje nástrahy
I navzdory tomu, že zimní sporty a zima samotná mají pozitivní efekt na spalování kalorií a budování kondice a svalstva, vykonávat zimní sporty v třeskutých zimách nemusí být vždy správná cesta. Bezpečná hranice pro běh na lyžích se atletům určila na –15 °C. Výkonnost klesá v případech, že si nejsme schopni udržet tělesnou teplotu středu svého těla, tedy vnitřních orgánů. Svaly vystavené chladu ztrácejí sílu a agilitu. Celkově rychlost našich pohybů a reflexů klesá.
I proto se doporučuje před samotným zimním sportem zahřátí. Zvýší se tak teplota svalů, rozšíří se cévy a kardiovaskulární systém se připraví na sportovní výkon.
Pokud chcete podat lepší sportovní výkon, je vhodné se zimním podmínkám nejdřív přizpůsobit. Například být na horách déle. Před jakýmkoliv pobytem venku zvažte, jaké má být počasí. V každém případě je výhodné vrstvit oblečení. Ideálně vzít si oblečení na výkon sportu a i jiné mimo aktivní sportování. Svaly při zátěži také produkují teplo, proto při oblékání myslete na druh sportu a jeho intenzitu. Proto můžete před začátkem sportování cítit mírnou tepelnou nepohodu, která sportováním odezní.
U zimních sportů vykonávaných ve vodě, jako je například plavání v jezerech, kajakování na divoké vodě, plavání jako součást triatlonu, je nutné zmínit, že voda má až 25krát větší chladivý efekt než vzduch.
Při velmi nízkých teplotách pod –15 °C je nutné dostatečně chránit periferie, nohy a ruce. Doporučuje se mít tvář a hlavu zakrytou prodyšnou tkaninou.
Hurá za sportem
Sport v každém ročním období je výbornou prevencí mnoha civilizačních chorob. Bohužel i v této oblasti chceme dosáhnout hodně a hned. Sportovat je třeba s rozumem, za každých okolností během celého roku. Nic se nesmí přehánět, ani snaha rychle zhubnout svalovým třesem na svahu. A i zde platí, že reakce našeho těla na chlad je individuální. To, co zvládá soused, nemusí být ideální pro mě. Ale se správným oblečením a v dobré náladě je zima jako stvořená pro budování svalstva a formování postavy.
Chceš začít spalovat kalorie? Vyzkoušej Novoroční výzvu 2025 a formuj tělo svých snů:
Zdroje:
Calorie Calculator. (n.d.). Retrieved from BurnedCalorie.com: https://burned-calories.com/sport/
Gatterer, H., Dünnwald, T., Turner, R., Csapo, R., Schobersberger, W., Burtscher, M., . . . Kennedy, M. D. (2021). Practicing Sport in Cold Environments: Practical Recommendations to Improve Sport Performance and Reduce Negative Health Outcomes. International Journal of Environmental Research and Public Health. Retrieved from https://doi.org/10.3390/ijerph18189700
Haut, B., Nonclercq, A., Buess, A., Rabineau, J., Rigaut, C., & Sobac, B. (2021). Comprehensive Analysis of Heat and Water Exchanges in the Human Lungs. frontiers in Physiology. Retrieved from https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphys.2021.649497/full
MEYER, N. L., MANORE, M. M., & HELLE, C. (2011). Nutrition for winter sports. Journal of Sports Sciences, 1-10. Retrieved from https://www.researchgate.net/publication/51860763_Nutrition_for_winter_sports
Worth, T. (2012). 5 Best Winter Sports to Try. Retrieved from WebMD: https://www.webmd.com/fitness-exercise/features/5-best-winter-sports-to-try
Moje dlouhodobé zdravotní problémy mě přivedly ke zvýšené péči o své zdraví. Cvičení se pravidelně věnuji už od střední školy a pohltilo mě natolik, že jsem se stal certifikovaným fitness trenérem a výživovým poradcem. Vědomosti si však dál rozšiřuji prostřednictvím kurzů nebo čtením odborné literatury. V roce 2019 jsme s manželkou založili projekt www.zdravievosvojichrukach.com, jehož cílem je vzdělávat lidi v různých tématech a oblastech zdraví, ať už fyzického, emocionálního nebo mentálního. Témata, kterým se věnuji, jsou právě dlouhodobě udržitelný životní styl, vyvážená strava a pohyb. Můj pohled se ve značné míře opírá o studie a vědecké poznatky. Aktuálně nabízím několik možností edukace, a to prostřednictvím workshopů, online programů, blogů a individuálních konzultací.