Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Cvičení
Všeobecné
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

10 super potravin, které ti vylepší hubnutí

hubnutí

Když hubneš, tvoje strava by měla být vyvážená a bohatá na všechny makroživiny, ale i vitamíny, minerály a jiné stopové prvky. V dnešním článku se však zaměříme na to, co přesně bys měla jíst. Na závěr ti přidáme doporučení na články, kde se dozvíš víc o tomto tématu, a přiložíme i ukázkové jídelníčky. Co ti chceme ukázat, jsou potraviny, které se nemusíš bát přidat do svého jídelníčku, proto ti můžou v procesu hubnutí pomoct. Neznamená to však, že bys je měla jíst denně nebo v extrémně velkém množství nebo, nedejbože, bys neměla jíst nic jiného. Můžeš jimi ale obohatit svůj jídelní lístek. 😉.

# 1. Polévka

Protože základem hubnutí je rozumně snížit příjem stravy, právě polévka dokáže způsobit nasycení žaludku bez toho, aby nám přidala hodně kalorií ve stravě, a dokonce je to příprava na to, aby se druhého chodu snědla menší porce. Není polévka jako polévka a když se bavíme o hubnutí, nemám na mysli smetanové nebo zahušťované moukou, ale jen obyčejné zeleninové, buď vývar, nebo rozmixované krémové.

# 2. Grep

V 12týdenní studii konzumovalo 91 obézních lidí půlku grepu před jídlem a zhubli průměrně 1,6 kg. Výhodou grepu je právě pocit nasycení, tím pádem i tendence sníst méně a díky tomu zhubnout.

Tip: V letních měsících doporučujeme grep odšťavit a přidat do vody, a tak si z něj udělat příjemnou limonádu.

# 3. Bobulové ovoce

Zrovna je jeho sezóna. Najdeme ho ve svých zahrádkách, ale i v přírodě. Mluvím o jahodách, borůvkách, malinách, ostružinách, rybízu, brusinkách. Všechny mají společné to, že mají velmi nízký objem sacharidů, obsahují hodně vlákniny, mají spoustu vitamínů, minerálů, takže si můžeš vychutnat jejich sladkou nebo kyselou chuť bez výčitek a zároveň tělu dodáš mnoho kvalitních živin.

# 4. Bylinky

Máta, bazalka, pažitka Říká se, že konzumací například máty se snižuje stresový hormon kortizol a tím snižujeme problém se zajídáním emocí. Takže pokud je zajídání negativních pocitů i tvůj případ, zkus si v této situaci místo sladkého/slaného dát mátu, případně mátový čaj, a uvidíš, jaký to bude mít na tebe vliv.

# 5. Ořechy

Jestli chceš pálit tuky, potřebuješ do těla dostat zdravý tuk a jednou z forem jsou právě ořechy. Hrst oříšků můžeš sníst jen tak, místo svačiny, případně jimi můžeš ráno dochutit i snídaňovou kaši. S oříšky v kuchyni můžeš jednoduše kouzlit, ale dávej pozor na to, že i když je to zdravý tuk, stále to s ním nesmíš přehánět. Doporučujeme sníst max. 1 hrst oříšků denně. To bohatě stačí.

# 6. Luštěniny

Právě vyšší obsah bílkovin a vláknina jsou složky, které luštěniny mají, a to přispívá k vyššímu pocitu sytosti.

Proč je právě pocit sytosti tak důležitý? Není sytost jako sytost. Sytá můžeš být i z hotdogů, ale když si vezmeme poměr nasycení a přijatých kalorií, to je to, co dělá potravinu vhodnou k hubnutí, a proto tam řadíme i luštěniny.

# 7. Jablečný ocet

Jablečný ocet s jakýmkoliv jídlem ti pomůže dosáhnout pocitu sytosti dřív, a tak zkonzumuješ míň jídla. Navíc je dokázáno, že jablečný pocit snižuje nárůst krevního cukru po snědení jídla, což je ze zdravotního hlediska výhoda.

Byla realizována studie, v níž lidé konzumovali 15−30 ml jablečného octu denně a zhubli za 12 týdnů 1,2−1,7 kg bez jakékoliv úpravy životního stylu.

# 8. Avokádo

Je jedinečné, protože běžně je ovoce bohaté na sacharid, ale avokádo je bohaté právě na zdravé tuky. Takže vás zasytí víc než běžné ovoce, protože tuk se tráví déle.

# 9. Kokosový olej

Obsahuje tzv. MCT oleje − oleje se středně dlouhým řetězcem, které pomáhají spalovat tuk.

Čajová lžička 15−30 minut před výkonem proto funguje jako dávka energie, ale zároveň jako spalovač tuků.

# 10. Brambory

Fitness průmyslem většinou zavrhované, ale jaká je pravda? Brambory mají velice málo kalorií, nízký obsah sacharidů a díky nim dosáhneme velkého pocitu nasycení. V porovnání s ostatními sacharidovými zdroji jsou na tom velmi dobře.

Přestože teď máš seznam těchto speciálních potravin, neznamená to, že čím víc jich budeš jíst, tím víc budeš hubnout. Mysli na to, že stále potřebuješ mít vyšší výdej a o trochu nižší příjem na to, aby celé hubnutí fungovalo... Do tohoto denního příjmu však už započítej i tyto speciální potraviny.

Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor ve Fitshakeru

Jmenuji se Matúš Špirko a věřím, že mým životním posláním je pomáhat lidem trpícím nadváhou a obezitou. Trénuji lidi už víc než 10 let a v tomto povolání jsem se našel. Naplňuje mě, když vidím, že dokážu lidi pozitivně ovlivnit. Hubnutí vnímám na úrovni tří oblastí: pohybu, stravy a myšlení. Hubnutí je komplexní proces, a proto chci změnit vnímání tohoto procesu mezi širokou veřejností a ulehčit tak lidem jejich cestu za dosažením svých cílů.

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.