Oblíbila sis cvičení s Veronikou Lunga Jandovou v programu Circuit Training, BabyFit nebo v různých Fitshaker výzvách a ráda by ses dozvěděla trochu víc o jejím životě? Verču jsme vyzpovídali a v dnešním pohodovém rozhovoru nám prozradí recept na oblíbenou pochoutku na horké dny, letní plány s rodinou a také odhalí, jakou obrovskou změnu v životě jí přinesl měsíc červen. ❤
Ing. Veronika Lunga Jandová je osobní a online trenérka, výživová poradkyně se specializací na vegetariány a vegany a čerstvá 2násobná maminka. Pomáhá všem na cestě za krásnějším já. Kromě toho, že radí klientům, jak cvičit a jíst, učí je i jinak myslet.
Veroniko, jsi maminka dvou krásných kluků, toho druhého jsi porodila před pár dny. Jak se aktuálně cítíš?
Je to deset dní, co se narodil malý William a cítím se vlastně dobře. Cítím se líp než po prvním porodu, protože ten první začal přirozeně, ale nakonec tak neskončil. Druhý porod proběhl přirozeně, takže to bylo mnohem, mnohem snazší. První porod byl velkým překvapením, protože skončil akutním císařem a vůbec nevíme proč, ale něco se tam prostě zamotalo.
Jak probíhalo druhé těhotenství? V čem vidíš největší rozdíly od toho prvního? Do jaké míry ovlivnilo těhotenství tvůj tréninkový režim?
Obě těhotenství mi přišla úplně stejná, co se týče cvičení nebo psychické pohody. Neměla jsem žádné komplikace, všechno probíhalo v pořádku. S prvním prckem jsem přibrala nějakých 9 kilo, s druhým prckem 15 kilo. U prvního těhotenství to vnímám tak, že jsem měla víc času cvičit a chodila jsem ještě do práce – až do osmého měsíce těhotenství. Chodila jsem do fitka, dělala víc kroků a cvičila čtyřikrát týdně i silově. Hodně jsem cvičila i crossfit, samozřejmě s lehčími váhami.
U druhého těhotenství (už byl na světě i první syn Oliver) to už nešlo. Cvičila jsem v průměru dvakrát týdně a spíš doma. Asi do pátého měsíce jsem hodně běhala, pak mě začala bolet záda, takže jsem se na to vykašlala a cvičila doma, často podle Fitshakera (program BabyFit).
Podle těch videí, co jsme natáčeli s prvním prckem, nebo jsem si zacvičila nějaké video, co se mi líbilo, ale už to nebylo tak často. V závěru těhotenství už člověk moc pohybu neudělal. Ale poslední trénink jsem měla s druhým synem asi týden před porodem.
Řekla bych, že druhé těhotenství bylo takové, že člověk neměl na sebe tolik času jako při tom prvním, protože už tam byl první prcek. Ale zase si člověk na základě toho prvního těhotenství uvědomil některé věci, které by chtěl a nechtěl. A díky tomu se podařilo porodit druhého prcka zcela přirozeně, bez jakékoliv medikace. Jsem za to šťastná, mohla jsem vyzkoušet oba způsoby. I po císaři jde rodit přirozeně.
Těšíš se na plnohodnotné cvičení po skončení šestinedělí a na opětovné získání své kondice a „formy“?
Co se týče toho, jestli se těším na svou formu zpátky, tak už po porodu, asi desátý den, mám osm kilo dole. Jde to strašně rychle, protože člověk se nezastaví a pět kilo jsem nechala víceméně v porodnici. Myslím si, že jsem hodně zadržovala vodu během druhého těhotenství, takže jsem měla hodně celulitidy.
Ta jako by následně po porodu zmizela. Kojení a lítání kolem dvou prcků taky udělá své. Po šestinedělí začnu s vhodným pohybem – nějaké rehabilitační cviky po porodu (aktivace zadku, břicha, dech a pánevní dno), ale to jsou minimální cviky.
Těším se, protože jsem zvědavá, jestli to půjde tak jako předtím. Teď, když jsou děti dvě, je to úplně něco jiného, že? 😊
Odmalička jsi velmi aktivní (16 let karate, gymnastika, crossfit a jiné sporty). Snila jsi vždy o sportovní kariéře, o povolaní fitness trenérky?
Vystudovala jsem Vysokou školu ekonomickou se zaměřením na sportovní ekonomiku. Celou dobu jsem byla aktivní sportovně, takže mě sport provázel celý život. Ale kdybych si mohla zpětně vybrat, asi bych šla studovat něco jiného.
Až když jsem dostudovala vysokou školu, uvědomila jsem si, že chci být osobní trenérkou a výživovou poradkyní. Proto jsem si udělala rekvalifikační kurz. Už při vysoké škole jsem trénovala pár klientů a dělala jim jídelníčky. Že bych o tom snila od malička? To ne.
Co pro tebe znamená pohyb a celkově zdravý životní styl?
Už to nerozděluji, je to součást mého života na každodenní bázi. Vím, co dělá pohyb, a vím, jaký vliv má strava na lidské tělo a mysl. Je to strašně důležité pro zdraví a psychickou pohodu. Díky tomu, že mám za manžela také osobního trenéra, se navzájem podporujeme. Když se jednomu z nás nechce do něčeho, můžeme se takto vyhecovat a podpořit, nebo naopak pochopit jeden druhého.
Čím si děláš krásnějším běžný den, kromě rodiny a aktivního pohybu?
Je to o jídle – kvalitním a dobrém jídle. Samozřejmě občas jíme i nezdravé věci. Já se držím hesla: 80 % zdravě, 20 % podle chuti. Pořád se snažíme dbát na kvalitu, takže si sem-tam dám čokoládu, ale ta musí být hořká, alespoň 80 %, nebo kvalitní zmrzlinu, třeba Angelato nebo Gelato.
Krásnější den mi dělá i dobrá káva a kamarádi. Když se najde čas na nějakou kvalitní knížku o osobním rozvoji, tak to je úplně nejlepší, protože to mám ráda.
Co tě naučilo rodičovství a co bys chtěla odevzdat svým dětem?
Tato zkušenost mě naučila opravdu trpělivosti a schopnosti upozadit se. Vlastně ne, že nebýt sobecká, ale opravdu trpělivost a umění pečovat. Především ta trpělivost. Přemýšlím o ní často. Děti jsou obrazem svých rodičů, dost často zrcadlí to, co ten rodič nemá vyřešený. A samozřejmě jsou situace, když mě rozzlobí nějaká věc, tak to není většinou o tom dítěti.
Ale o tom je rodičovství – rodič často neví, jak situaci vyřešit, takže je to o egu rodiče. Důležité je pochopit toho druhého. A také to, že člověk může fungovat, i když spí třeba jen 4 hodiny denně. I když je spánek samozřejmě důležitý. Když člověk není rodič, měl by opravdu spát těch 7-8 hodin denně. Je také dobré odpočívat a nebýt na všechno sám. Nechat si pomoct.
Je vědecky prokázáno, že hudba dokáže pořádně nastartovat sportovní výkon. Posloucháš při pohybových aktivitách hudbu nebo podcasty?
Tak co se týče hudby při sportu, tak rozhodně ano – například při crossfitu, silových cvicích nebo intervalovém tréninku. Hudba je součástí toho, stejně jako káva, která dokáže před tréninkem povzbudit. Pro mě je nejlepší nakopávač prostě kafe, nic jiného. Ale stejně dobře dokáže nakopnout i hudba. Hlasitá hudba stimuluje výkon, takže když má člověk dobrou hudbu, je to určitě super.
Prozradíš nám recept na oblíbené rychlé a zdravé letní jídlo, které si aktuálně ráda připravuješ?
Tak já miluji v létě saláty a klidně i těstovinový z kvalitních těstovin – hodně bylinek a zeleniny ze zahrádky, trochu těstovin s tempehem nebo s uzeným tofu, nebo s mozzarellou. Výborný je i caprese a kvalitní olivový olej je základ.
Nebo třeba rychlou domácí zmrzku. Rozmixujte zmražený banán s troškou kokosového mléka a polijte kostičkou rozpuštěný hořký čokolády. Ono to tam hezky potom křupe.
Nebo i mango zmrzka je dobrá. Rozmixujte zmražené mango s kokosovým mlékem. Když to nebude dostatečně sladký, přidejte třeba půlku banánu nebo stoprocentní džus.
Mangová zmrzlina je úžasná letní volba! Jak se chystáš s rodinou prožít letní dny?
Moc neplánujeme, protože já mám šestinedělí do poloviny srpna. Spíš budeme tady v okolí, maximálně někam vyrazíme, možná do Prahy, protože bydlíme kousek za ní. Tohle léto bude hodně domácí – relaxace na zahrádce, odpočinek na sluníčku, občas zmrzlina a výlety do Prahy. Na jaře plánujeme letět, možná do Španělska, Itálie nebo do Řecka.
Děkuji za rozhovor a přeji všem krásné léto! Užívejte si dobrého jídla, ale také dostatečně cvičte. Když budete cvičit každý den, i když budete na dovolené, alespoň trochu běhání nebo pohybu, a pak si dopřejete něco dobrého, nemusíte se samozřejmě omezovat! 😊
Veroniko, moc děkujeme za příjemný rozhovor, že ses s námi podělila o zajímavosti a radostné novinky ze svého života. Přejeme ti krásné letní dny plné radosti a oddechu!
Jsem nadšencem zdravého životního stylu a ráda hledám novou inspiraci a teorie z této oblasti, které hned zkouším aplikovat v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupech... Nejlépe se cítím v přírodě (procházky se psem, běhání, cyklistika), kde se vždy nadopuju pozitivní energií.