Všechny
Recepty
Zdraví
Všeobecné
Stravování
Cvičení
Fitshaker podcasty
Hubnutí
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Těhotenství
Myslíme ekologicky!

Inkontinence: Skryté tabu, které lze řešit

inkontinence

Inkontinence, nebo neschopnost udržet moč, je tabuizovaným tématem, které může výrazně snižovat kvalitu našeho života. Jde o problém, o kterém se mnoho žen stydí mluvit, přestože je poměrně běžný a častý. Týká se zejména starších žen, ale může potrápit i mladší ročníky.

Přestože se ženy často bojí o úniku moči hovořit, není to něco, co by se mělo ignorovat. Včasná diagnostika a správná léčba, která dnes zahrnuje nejen chirurgické, ale i šetrnější, konzervativní postupy, může výrazně zkvalitnit život žen trpících inkontinencí.

Jaké druhy inkontinence známe?

Podle toho, jak se inkontinence projevuje, ji můžeme rozdělit na více typů. Různé typy se mohou projevovat odlišně, resp. k úniku moči může docházet v různých situacích. Proto je důležité správně diagnostikovat, o který druh inkontinence se jedná, jelikož léčba jednotlivých typů se může lišit.

1. Stresová inkontinence

Pro tento typ inkontinence je typické, že k úniku moči dochází při zvýšení intraabdominálního tlaku, například při kašli, kýchání, smíchu, zvedání těžkých předmětů či při sportu. Příčiny stresové inkontinence jsou anatomické – nejběžněji se jedná o oslabení pánevního dna, ale může být způsobena i sníženou elasticitou močového měchýře či změnou pozice orgánů malé pánve.

2. Urgentní inkontinence

Při urgentní inkontinenci ženy pociťují urgentní nutkání na močení, které není způsobeno naplněním močového měchýře. K úniku moči může docházet ještě předtím, než se vůbec stihnete dostat na toaletu, přičemž nejčastější příčinou urgentní inkontinence jsou onemocnění močového měchýře – záněty nebo například hyperaktivní močový měchýř.

3. Reflexní inkontinence

Reflexní inkontinence se spojuje s onemocněními centrálního nervového systému, typickým příznakem je neschopnost vůlí potlačit nutkání k močení a neschopnost poznat, že k úniku moči došlo.

4. Paradoxní inkontinence

Při paradoxní inkontinenci dochází k úniku moči z přeplněného močového měchýře za takových okolností, kdy není možné vyprázdnit plný měchýř cíleně, tehdy, kdy to potřebujeme. U mužů tento problém nejčastěji způsobuje zvětšená prostata, u žen se mohou uplatňovat různá systémová onemocnění, ale například i zúžená močová trubice či kameny v močovém měchýři nebo močových cestách.

5. Psychogenní inkontinence

Tento typ úniku moči je spojený s úzkostí, překonaným traumatem či nejrůznějšími stresovými situacemi, které mohou vést k nechtěnému úniku moči.

Příčiny úniku moči

Mezi nejběžnější příčiny úniku moči u žen patří oslabené svalstvo pánevního dna, ke kterému dochází například po těhotenství a porodech. Na oslabeném pánevním dnu se však může podílet také nadváha či obezita, snížená elasticita tkání, období po menopauze a celkově vyšší věk. Mezi další příčiny nežádoucího úniku moči lze zařadit i záněty močových cest, ale také závažnější systémová onemocnění, neurologické příčiny či úrazy.

Diagnostika inkontinence

Vzhledem k tomu, že inkontinence může být způsobena celou škálou příčin, je jedním z klíčových bodů v diagnostice podrobně odebraná anamnéza. Součástí diagnostiky je nejen urologické, ale i gynekologické vyšetření a v neposlední řadě také různé funkční testy a zobrazovací vyšetření.

Jaké možnosti léčby inkontinence známe?

Od toho, jak závažné jsou vaše příznaky a jaká je příčina inkontinence, se bude odvíjet i léčba. Mezi konzervativní způsoby, které zároveň slouží i jako prevence, patří cviky na posílení pánevního dna, které jsou známé také jako Kegelovy cviky. Posílení svalstva pánevního dna je také součástí tréninků zaměřených na tělesné jádro, které můžete zařadit do své každodenní rutiny. Tato cvičení mohou nejen zmírnit příznaky lehké inkontinence, ale slouží především jako prevence.

V závažnějších případech úniku moči jsou dnes rozšířené i různé chirurgické techniky, které mají výborné výsledky. Mezi moderní a minimálně invazivní techniky patří i aplikace kyseliny hyaluronové pod ústí močové trubice, tento typ léčby má nejlepší výsledky při stresové inkontinenci a u starších žen po menopauze. Mezi další techniky a metody zvládání inkontinence a zvýšení kvality života patří i behaviorální psychoterapie, ale ve správných indikacích mohou pomoci i léky předepsané vaším lékařem.

🌿 Bylinné čaje pro harmonii těla i mysli! 🌿

Dopřej si chvilku pro sebe s lahodnými bylinnými čaji, které podpoří tvé zdraví a pohodu.

Najdeš je na našem eshopu! ☕💚

fitshaker čaje

ZDROJE:

ROZTOČIL, Aleš, et al. Moderní gynekologie. 2. vydání. Praha : Grada, 2024. 800 s. ISBN 978-80-271-2005-5.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34161707/

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/urinary-incontinence/urinary-incontinence-in-women

Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka ve Fitshakeru

Jsem studentkou medicíny, líbí se mi, jak lze prostřednictvím "lidské řeči" vysvětlit, co se v našem těle děje, a předávat tak informace všem, kteří chtějí porozumět lidskému tělu. Kromě toho jsem fanouškem cestování, poznávání a dobrého jídla a tyto svoje vášně se snažím přenést i do svých článků. Pokud tě zajímá, co se v našem těle děje při sportu nebo při jídle, jak si zachovat fyzické i psychické zdraví, nebo tě zajímají všechna možná i nemožná témata z oblasti zdraví podložená studiemi a fakty, tady jsi na správném místě.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.