Správné držení těla v dnešní uspěchané době mnoho lidí přehlíží. A přitom je tak důležité. Dnes už má každý druhý člověk problémy s bolestmi zad a krční páteře. Není to legrace, hlavně proto, že dopovat se léky na bolest z dlouhodobého hlediska určitě nepomůže. A řekněme si upřímně, problémy s páteří mají čím dál mladší lidé, kteří by měli sršet vitalitou, energií a ne chodit bolaví a polámaní.
Podívej se na našich 6 tipů, jak se můžeš zbavit bolesti zad tím, že se naučíš správnému držení těla.
Správné držení těla nám přináší:
- Cvičení správného držení těla je prospěšné i pro naše nitro, otevírá bránici, což přispívá ke zlepšení dýchání a dává našim orgánům prostor, který při trávení potřebují.
- Narovnávání se a správné držení těla může pomáhat i ke zvýšení energie, produktivity a dokonce snižuje stres.
- Když budeme tahat ramena dozadu, hlavu nahoru a budeme mít rovná záda, bude z nás vyzařovat sebedůvěra, přítomnost a otevřenost.
- Díky vzpřímenému držení těla vypadáme mlaději, živěji a atraktivněji.
1. Jóga a pilates pozice na uvolnění zad
Když navštívíš dobrého fyzioterapeuta, určitě ti poradí cviky, které ti pomůžou vykompenzovat ohýbání páteře, které přichází se sedavým zaměstnáním, nevhodnou matrací nebo polštářem na spaní, sportem, kterému se možná aktivně věnuješ, atd.
Většinou se lidé hrbí, tehdy je třeba dělat pravidelné záklony. Je to nenáročný cvik, o kterém, pokud si ho navykneš dělat ráno a večer po 10 opakováních, časem zjistíš, že bolesti ustupují, až pomalu zmizí. Tehdy ale nepřestaň cvičit, právě tehdy si musíš dát záležet na vykonávání tohoto cviku pravidelně, aby se bolesti nevrátily. Tento cvik zacvičíš tak, že si lehneš na břicho, ruce máš na úrovni ramenou (jako bys chtěla udělat klik) a pomalu se odtlačíš od země JEN pomocí rukou, všechno ostatní je uvolněné. Vydrž pár sekund v této poloze a vrať se zpět. Tato poloha se v józe nazývá kobra.
Další cvik, který určitě znáš, je tzv. tygr. Dej se na podložku na všechny čtyři, s nádechem tahej nataženou pravou nohu dozadu a nataženou levou ruku současně dopředu. S výdechem je opět polož do původní pozice na čtyřech. To samé udělej s druhou nohou a její protilehlou rukou. Zopakuj 7x na každou nohu. Dbej na to, abys spodní část zad neuvolnila, ale zpevnila ji pomocí břišních svalů.
2. Otevři svoji náruč dokořán
Když dlouho sedíš, snaž se myslet na to, abys zhruba každou hodinu vykonala nějaký pohyb. Můžeš se projít, postavit se nebo jen provést tento jednoduchý cvik. Dej ruce za hlavu a tahej lokty od sebe. Můžeš to vykonávat v sedu, ale i ve stoji.
3. Sněžný anděl
Toto cvičení dělej každé ráno a večer. Lehni si na podlahu a pomalu udělej „sněžného anděla“, stačí zapojit jen ruce a opakovat ho přibližně 2–3 minutky. Cvik si můžeš i trochu ztížit. Sroluj osušku a polož ji na podlahu pod záda. Jestli máš pěnový válec, použij místo osušky ten. Ale POZOR! Nesmíš cvičit přes bolest.
4. Práce za počítačem
Jestli pracuješ za počítačem, je dobré nastavit si výšku monitoru do úrovně očí. Jinak řečeno, umísti monitor do takového zorného úhlu, abys na něj viděla nejlépe, když sedíš narovnaná. Když ho totiž máš v jiné úrovni, dlouhodobé sezení v takové nesprávné poloze může vyvolat bolesti krční páteře, které častokrát vystřelují i do jiných částí těla. Stejně tak s polohou monitoru můžou souviset i silné bolesti hlavy.
Nejen monitor, ale i židle sehrává důležitou roli, pokud pracuješ u stolu. Uprav židli tak, abys měla ohnuté, ne natažené ruce. Lokty by měly být ohnuté přibližně v 75–90stupňovém úhlu. Když jsou příliš natažené, jsi moc daleko, a pokud jsou příliš ohnuté, sedíš moc blízko. Když sedíš, dodržuj buď 90stupňový nebo 135stupňový úhel.
Kromě toho je dobré se během práce aspoň každou hodinu trochu protáhnout. Samozřejmě rozumím tomu, že člověk se do práce ponoří, zapomene se protáhnout a následně si po pár hodinách uvědomí, jak je dolámaný.
Inu, technika je naštěstí někdy velký pomocník a existují programy, které se dají nastavit tak, aby ti např. každou hodinu na 5 minut vypnuly obrazovku nebo uspaly PC, aniž bys ztratila nějaká data nebo rozpracované dokumenty. Donutí tě to projít se a protáhnout se. I tak se nedokážeš soustředit soustavně několik hodin naplno, a proto je fajn, že na chvíli vypneš a můžeš soustředěně pracovat dál.
Během pauzy si můžeš zapnout například náš program Workoutholic, kde najdeš krátká videa určená přesně pro lidi se sedavým zaměstnáním.
Tipy na závěr:
- Nikdy nepracuj s notebookem na nohou.
- Když kráčíš, vždy se snaž představit si, že máš na hlavě knihu. Udrží tě to narovnanou.
- Nevyhýbej se sluníčku, protože díky němu přijímáš vitamín D, který prospívá tvým kostem.
- Přijímej vápník, abys měla zdravé kosti. Najdeš ho v mléce, pohance, hrášku, brokolici, špenátu, kapustě, dýni, citronech, máku, sardinkách, lososu, vaječném žloutku, sóji, mandlích, zelí, ořeších, luštěninách, sezamových a slunečnicových semínkách nebo ovesných vločkách.
- Dopřej si kvalitní spánek, odstraň z ložnice všechna elektronická zařízení, měj v pokoji tmu a co je nejdůležitější, nešetři na kvalitní matraci.
- Vyber si barvu. Vždy, když na ni budeš myslet nebo uvidíš předmět dané barvy, vzpomeň si, že se máš narovnat.
- Střídej ramena, na kterých nosíš kabelku, případně ji vyměň za batoh.
V našich programech najdeš i speciálně vybraná videa pro správné držení těla. Neváhej a pojď se snámi narovnat! 😉
Mojí životní filozofií je žít v harmonii mysli, těla a duše. Jsem absolutní milovník jídla, které by z mého pohledu mělo být vždy vyvážené, nutričně bohaté a připravené z těch nejkvalitnějších surovin. Vysoká kvalita vždy neznamená i vysokou cenu, stejně jako vysoká cena nezaručuje kvalitu. Pohyb je mým prostředkem, jak vypnout. Fascinuje mě, co všechno tělo dokáže, kolik síly v sobě ukrývá. Co dáte, to se vám vrátí, a u vašeho těla to platí dvojnásobně. Věřím, že moje články vám budou pomáhat při hledání vašich vlastních odpovědí a moje recepty obohatí vaši kuchyni. Jestli máte radši Instagram, můžete mě sledovat jako @foodistheroot.