Poměr hmotnosti a výšky člověka souvisí s pravděpodobností výskytu zdravotních problémů. Tento běžně používaný předpoklad roztrhl pytel s kalkulačkami BMI. Odráží však BMI skutečnost? Má pro nás jedno číslo tak velkou výpovědní hodnotu?
BMI, z anglického Body Mass Index, je ukazatel, který naznačuje stav výživy člověka. Čím složitější definice, tím jednodušší výpočet. BMI je definován jako poměr hmotnosti v kilogramech a výšky v metrech na druhou.
Průměrný muž o hmotnosti 70 kg s výškou 1,80 m má BMI 21,6. Na základě tohoto čísla se podle tabulky určí, jestli jeho stav výživy odpovídá normální hmotnosti, podvýživě nebo nadváze.
Na úvod je ještě nutné dodat, že kategorie BMI se takto člení u dospělých lidí. Pro děti se BMI vypočítá stejně, k určení výživového stavu se používají percentilové tabulky vydané WHO (BMI-for-age (5-19 years) (who.int)).
Historie BMI
Historie BMI sahá až do 19. století. Moderní obrození zažilo BMI v 70. letech 20. století. Na vzorku více než 7000 mužů bylo prokázáno, že ze všech do té doby používaných indexů BMI nejlépe koreluje s množstvím tělesného tuku zkoumaných jedinců.
V roce 1985 se v USA začal používat BMI index k definování obezity. Koncem 90. let byly definovány kategorie nadváhy a obezity na základě BMI tak, jak je známe dnes.
Proč se BMI používá?
Důvod je velmi prostý. Vypočítat BMI je jednoduché a univerzálně použitelné. Už dlouhodobě se ví, že podvýživa a nadváha způsobují vyšší riziko výskytu onemocnění, případně úmrtí. Zjistilo se, že nejnižší riziko úmrtí mají nekuřáci s normálním BMI, tj. do 25. Proto je dobré mít jednoduchý ukazatel, na základě něhož dokáže lékař doporučit konkrétní vyšetření nebo preventivní opatření. Například při vysokém BMI vám může udělat dodatečné vyšetření.
Zároveň se pojišťovny potřebují pojistit. Už dávno zjistily, že při uzavření životního pojištění potřebují jednoduchý ukazatel, který může ovlivnit vaše další zdravotní problémy a tedy i výšku pojistky.
Případně můžou mít představitelé státu na základě jednoduchého ukazatele, který se dá sesbírat od všech lékařů, představu o národním zdraví a potenciálních rizicích. Můžou tak podniknout kroky ke zlepšení zdravotního stavu obyvatelstva nebo systému zdravotní péče. Zkrátka mít přístupná statistická data o populaci je výhodné, hlavně když uvážíme, že míra obezity roste, například v USA je rostoucí obezita jedním z nejvážnějších problémů veřejného zdraví obyvatelstva.
Nic není dokonalé
I přesto, že hodnota BMI koreluje s množstvím tuku a celkovým zdravotním rizikem u většiny lidí, nemusí platit zrovna u vás.
Může jít opravdu o hmotnost tuku, ale klidně může jít i o hmotnost svalů, které přispívají k vyšší celkové hmotnosti těla. Proto mají sportovci vysokou hodnotu BMI, i když je jejich množství tuku velmi nízké.
Poměr svalů a tuku jako hlavních kriterií výsledku BMI se věkem mění. Ženám věkem ubývá hmotností kostí a svalů, 65letá žena má přibližně o 6 kg svalů a kostí méně než 25letá. Zároveň se zvětšují zásoby viscerálního tuku na úkor podkožního. Viscerální tuk je odpovědný za metabolické poruchy, proto je nebezpečnější než podkožní a jeho množství potřebujeme držet na uzdě. 65letá žena, která váží stejně, jako když jí bylo 25, má stejné BMI, ale větší riziko vzniku metabolických onemocnění jako diabetes nebo vysoké hladiny cholesterolu. Skoro třetina lidí, kteří mají normální BMI, vykazují poruchu metabolismu.
Viscerální tuk, který běžně tvoří asi 20 % našeho celkového tuku, je mnohem víc odpovědný za naše zdraví než podkožní tuk. Tvoří se kolem orgánů v břišní dutině, je metabolicky aktivní. Spouští zánětlivé procesy, ovlivňuje činnost hormonální soustavy, přispívá k inzulinové rezistenci, rozvoji kardiovaskulárních onemocnění. Na hodnotě BMI není vidět tak snadno, na našem celkovém zdraví se podílí výrazně. Jelikož tvoří asi 20 % našeho tuku, umíme si jeho množství vypočítat, pokud známe množství svého tuku. Zároveň je vidět na zvětšujícím se obvodu pasu.
Dalším neduhem BMI je, že nevypovídá nic o jiných zdravotních rizicích, jako je kouření, pití alkoholu, nedostatek spánku.
Zároveň se ukazuje, že BMI a riziko vzniku metabolického syndromu závisí i na rase nebo etnické skupině. Metabolické poruchy vykazují Afroameričani až u BMI kolem 35, běloši už u 30. Černoši vykazují i vyšší hustotu kostí, což také ovlivňuje konečný výsledek BMI.
Můžu BMI něčím nahradit?
BMI neudáví množství tuku přímo, neměl by se používat jako nástroj diagnostiky. Spíš by se měl používat k celoplošnému zaznamenávání nárůstu hmotnosti populace a jako skríningový nástroj k identifikaci problémů s hmotností u jedinců.
Úplně ideální by bylo, kdybychom uměli měřit množství tuku přímo. Tak bychom dokázali lépe předpovídat potenciální zdravotní rizika. Existuje více metod měření tuku, nejlevnější a volně přístupná je bioelektrická impedance. Pomocí slabých elektrických impulsů se dá určit poměr kostí, svalů a tuku. Vykazuje relativně přesné výsledky i při určování množství viscerálního tuku.
Ještě jednodušší způsob je měření obvodu pasu.
Potom existují i další podobné způsoby, jako poměr obvodu pasu k bokům nebo poměr obvodu pasu a tělesné výšky. Ukazuje se, že nejlepší předpovědí potenciálního zdravotního rizika souvisejícího s množstvím viscerálního tuku a celkového tuku je poměr mezi obvodem pasu a boků.
Množství tuku není třeba neustále snižovat
Je pravda, že většina populace, se kterou se setkáváme, řeší nadváhu. Jsou však i případy, kdy je tuku skutečně málo. Ideální množství tuku se liší podle pohlaví.
Příliš nízké množství tělesného tuku může ovlivnit menstruační cyklus ženy.
Na to, aby se množství tělesného tuku stále len nesnižovalo, by si měly dát pozor obzvlášť ženy, které plánují otěhotnět. Některé sportovkyně hlásí nepravidelný cyklus nebo vynechávání menstruace. Předpokládá se, že pro nízkou hladinu tělesného tuku. Vědci však stále zkoumají, jaký vliv má množství tělesného tuku na správné vylučování pohlavních hormonů. Nízkokalorické diety, nedostatečná výživa můžou také ovlivnit menstruační cyklus, možná i víc než jen samotné nízké procento tuku.
Zavrhnout BMI úplně?
BMI není dokonalý index. Může být velmi užitečný při sledování celkového zdravotního rizika populace souvisejícího s nesprávnou výživou. Na individuální úrovni nemusí vždy sedět, proto není nutné brát jedno číslo jako komplexní indikátor zdraví. V kombinaci s jinými indexy představuje dobrý indikátor potenciálních zdravotních rizik.
Abys držela svoji váhu v normě, je nezbytné jíst zdravě, ale i v dostatečném množství, a zároveň se pravidelně hýbat. Pohyb nám totiž nejen pomáhá s výdejem energie, ale zároveň se stará o naši flexibilitu, množství svalů, trávení a mnoho dalších věcí. S pohybem ti rádi pomůžeme. Šetři čas i peníze a vyzkoušej cvičení na doma v našem online fitku Fitshaker.cz. Nebo se rovnou přidej do Výzvy do plavek 2022, začínáme už 2. května:
Zdroje:
[1] A. Keys, „Indices of relative weight and obesity,“ [Online]. Available: https://academic.oup.com/ije/article/43/3/655/2949547.
[2] A. Lemond, „How BMI Came to Define Obesity, and Why This Measure Is Flawed,“ 17 Marec 2021. [Online]. Available: https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/bmi/bmi-flaws-history-other-ways-measure-body-weight/.
[3] „Body mass index - BMI,“ World Health Organization, [Online]. Available: https://www.euro.who.int/en/health-topics/disease-prevention/nutrition/a-healthy-lifestyle/body-mass-index-bmi.
[4] „NIH study identifies ideal body mass index,“ National Institues of Health, 2010. [Online]. Available: https://www.nih.gov/news-events/news-releases/nih-study-identifies-ideal-body-mass-index.
[5] R. Rubin, „Postmenopausal Women With a “Normal” BMI Might Be Overweight or Even Obese,“ 2018. [Online]. Available: https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2674709.
[6] Y.-W. Park, „The Metabolic Syndrome: Prevalence and Associated Risk Factor Findings in the US Population From the Third National Health and Nutrition Examination Survey, 1988-1994,“ 2011. [Online]. Available: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3146257/.
[7] R. H. Lustig, Cukor - náš zabijak, Brno: CPress, 2015.
[8] CDC, „Body Mass Index: Considerations for Practitioners,“ [Online]. Available: https://www.cdc.gov/obesity/downloads/BMIforPactitioners.pdf.
[9] J. Hunger, A. Tomiyama, J. Nguyen-Cuu a et al, „Misclassification of cardiometabolic health when using body mass index categories in NHANES 2005–2012,“ 2016. [Online]. Available: https://www.nature.com/articles/ijo201617.
[10] Y. Omura-Ohata, „Efficacy of visceral fat estimation by dual bioelectrical impedance analysis in detecting cardiovascular risk factors in patients with type 2 diabetes,“ 2019. [Online]. Available: https://cardiab.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12933-019-0941-y.
[11] NHLBI, „Assessing Your Weight and Health Risk,“ [Online]. Available: https://www.nhlbi.nih.gov/health/educational/lose_wt/risk.htm.
[12] M. G. Swainson, „Prediction of whole-body fat percentage and visceral adipose tissue mass from five anthropometric variables,“ 2017. [Online]. Available: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0177175.
[13] „Body Fat Calculator,“ [Online]. Available: https://www.calculator.net/body-fat-calculator.html.
[14] „Body fat percentage charts for men and women,“ [Online]. Available: https://www.medicalnewstoday.com/articles/body-fat-percentage-chart.
[15] B. H. Channel, „Menstruation - athletic amenorrhoea,“ 2018. [Online]. Available: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/menstruation-athletic-amenorrhoea?open=&utm_source=www.seniorsonline.vic.gov.au&utm_medium=Widget&utm_content=BHC+Article+-+Menstruation+-+athletic+amenorrhoea&utm_campaign=Fact+Sheet+Sear.
[16] S. Flynn, „At What Body Fat Percent Do You Start Losing Your Period?,“ [Online]. Available: https://www.livestrong.com/article/385269-at-what-body-fat-percent-do-you-start-losing-your-period/.
Moje dlouhodobé zdravotní problémy mě přivedly ke zvýšené péči o své zdraví. Cvičení se pravidelně věnuji už od střední školy a pohltilo mě natolik, že jsem se stal certifikovaným fitness trenérem a výživovým poradcem. Vědomosti si však dál rozšiřuji prostřednictvím kurzů nebo čtením odborné literatury. V roce 2019 jsme s manželkou založili projekt www.zdravievosvojichrukach.com, jehož cílem je vzdělávat lidi v různých tématech a oblastech zdraví, ať už fyzického, emocionálního nebo mentálního. Témata, kterým se věnuji, jsou právě dlouhodobě udržitelný životní styl, vyvážená strava a pohyb. Můj pohled se ve značné míře opírá o studie a vědecké poznatky. Aktuálně nabízím několik možností edukace, a to prostřednictvím workshopů, online programů, blogů a individuálních konzultací.