Všechny

Výběr sportovní podprsenky nemusí být složitý, inspiruj se radami zkušené bra-fitterky

25. máj 2022
Petra Ryšková
sportovni podprsenka

Kladeš si často otázku, jestli existuje kvalitní, funkční sportovní podprsenka, která padne jako ulitá, tvaruje postavu, po docvičení se nenalepí na tělo a zároveň vypadá moderně? Výběr správné sportovní podprsenky nemusí být tak složitý, i když je na trhu aktuálně velké množství různých velikostí, střihů, značek, materiálů, typů zapínání a podobně. Nenech si zkazit radost a pozitivní energii ze sportu špatným výběrem podprsenky a inspiruj se odbornými radami 😊.

V roce 1977 byla vynalezena první podprsenka na sport. Jaké typy sportovních podprsenek najdeme na trhu dnes?

Existuje mnoho podprsenek, které nesou název „sportovní“, ale na sport zdaleka nejsou vhodné. Patří sem překvapivě i ty, které vyrábí vysloveně sportovní značky. Jde o různé bezkosticové braletky ve střihu racerback – tedy spojená ramínka na zádech, ale patří sem i klasické braletky a crop topy. Problematická bývá jejich konstrukce, která má za cíl zploštit prsa a přitlačit je k hrudi do jednoho bloku i navzdory tomu, že prsa máme dvě.

Pochybný bývá i materiál, který často obsahuje příliš mnoho elastanu nebo bavlny. Tyto materiály neposkytují prsům potřebnou fixaci ani oporu, neboť jsou příliš pružné. Na sport jsou úplně nevhodné.

dámská sportovní podprsenka
dívčí sportovní podprsenka
Opravdové sportovní podprsenky poskytují podporu pro každé prso zvlášť.

Existují v kosticové i bezkosticové verzi. Mnoho žen se při sportování obává kostice, ale kvalitní sportovní podprsenka má kostice obalené v silikonovém tunelu, takže vůbec netlačí, ale fixuje a redukuje otřesy způsobené pohybem. Dobrou vychytávkou je také možnost překřížit ramínka na zádech, a tím regulovat zpevnění. Tu stejnou podprsenku může žena používat například při lehčím cvičení se standardními ramínky, ale při běhu nebo cyklistice, kde je potřeba zajistit větší podporu, si ramínka překříží.

Podle jakých kritérií doporučujete vybírat ženám, které nemají s tímto typem podprsenek žádnou zkušenost?

Určitě doporučujeme zvážit, na jaký sport podprsenku potřebujeme.

Při józe nebo pilates úplně postačí vyztužená bezkosticová podprsenka a to platí pro všechny velikosti.

Při větší zátěži, jako například fitness nebo běh, už doporučujeme kostice, které poskytují lepší podporu.

Při opravdu velkých prsou a obvodech už ustupuje vyztužená podprsenka a více vyhovuje nevyztužená, která se velkým prsům přizpůsobí mnohem lépe. Při větších velikostech doporučujeme jednoznačně podprsenky s možností překřížení ramínek na zádech.

sportovní podprsenka pro větší poprsí
vyztužená sportovní podprsenka

Jaké vlastnosti by měla mít, resp. musí mít kvalitní a funkční sportovní podprsenka bez ohledu na typ aktivity, kterou se chystáme vykonávat?

Funkční sportovní podprsenka fixuje prsa, to znamená, že je drží na svém místě, ať vykonáváte jakýkoliv pohyb. Zároveň vás při pohybu nijak neomezuje.

Tak jako je každá žena unikátní, zaslouží si i unikátní velikost podprsenky, proto nejsou „sportovky“ (braletky a croptopy) číslované univerzálními písmeny S/M/L vhodné. Tyto velikosti se přizpůsobí různě velkým prsům a to, co se přizpůsobuje, tedy natahuje, nemůže poskytovat potřebnou podporu. Proto je dobré hledat sportovky číslované klasicky podprsenkově – tedy kombinaci čísla, které udává velikost obvodu, a písmene, které udává velikost košíčku.

sportovní podprsenka s výztuží
sportovní podprsenka vyztužená

Proč je důležité, abychom při jakýchkoliv pohybových aktivitách upřednostnili sportovní podprsenku před tou, která je určená na běžné nošení? Můžeme si špatným výběrem podprsenky přivodit například bolesti?

Ano, špatný výběr podprsenky může způsobit jak zdravotní problémy, tak i estetické nedostatky.

Při pohybu vznikají v prsním tkanivu mikrotrhlinky. To je ten pocit, kdy vás někdy po sportu doslova bolí prsa. Tato porušení v prsním tkanivu vedou k jeho rychlejšímu ochabování, což časem může představovat podstatný estetický a později i psychologický problém.

Na prsa působí gravitace snad nejrychleji ze všech částí těla, proto je podpora nesmírně důležitá. Běžné podprsenky jsou konstruované na běžnou zátěž při chůzi nebo sezení. Naopak dobrá sportovní podprsenka zredukuje otřesy způsobené pohybem i o více než 80 %.

Můžeme zjistit, že výběr podprsenky byl přece jen špatný? Je normální, pokud se po velkém výkonu zpotím a podprsenka se přilepí na tělo a nejde vysvléct?

To, že se zpotíte a podprsenka se na vás přilepí, znamená nevhodný materiál. Jedním z takovýchto nevhodných materiálů je i oblíbená bavlna. Na sport ji vůbec nedoporučujeme.

Dobré sportovní podprsenky jsou vícekrát podšité a vrstva látky, kterou máte na těle, by měla odvádět pot do dalších vrstev, které jsou z vnější části.

Podprsenka je nevhodná i tehdy, když vám prsa při sportu skáčou, případně vylézají vrchem nebo boky. Případně pokud kostice tlačí na prsní tkanivo. Nesprávným znakem je i příliš volný obvod, který nedokáže nést váhu poprsí, a ta se potom přenáší na ramínka.

pevná sportovní podprsenka

V případě, že se věnuju vícero pohybovým aktivitám (jóga, běh a cyklistika), doporučujete zakoupit více typů podprsenek?

Určitě je to vhodné, ale není to nevyhnutelné. Míru fixace potřebnou pro různé pohybové aktivity si dokážete regulovat například už vzpomínaným háčkem na překřížení na zádech nebo těsnějším zapnutím obvodu. Je však dobré mít minimálně jednu kosticovou a jednu bezkosticovou verzi a střídat je podle náročnosti pohybu.

push up sportovní podprsenka

Jak se o takovéto sportovní kousky v šatníku starat? Vyžadují speciální péči, co se týká praní a sušení?

U sportovní podprsenky se počítá s častějším praním než u běžných podprsenek, proto je dobré věnovat péči více pozornosti. Podprsenky doporučujeme prát v zapínatelném pracím sáčku, aby se nezachytily v bubnu pračky o jiné kusy oblečení. S teplotou ani otáčkami to moc nepřeháníme a volíme šetrný prací prostředek. Úplně se vyhýbáme aviváži, která oslabuje elastická vlákna v podprsence, a tím ztrácí svoji podpůrnou funkci. Jednou za čas můžeme silně znečištěná místa, například od antiperspirantu, ručně vykartáčovat jemným zubním kartáčkem.

Je možný nákup sportovní podprsenky i přes internet nebo ženám výhradně doporučujete si produkt před koupí osobně vyzkoušet?

Naše doporučení je takovouto podprsenku vyzkoušet, proto je přes internet ani neprodáváme. Aby podprsenky dobře seděly, je potřeba udělat bra-fitting. Tento proces zahrnuje nejen změření obvodu, ale i posouvání velikostí košíčků podle potřeby a výběr vhodné značky, materiálu, typu a střihu přesně „na míru“ každé zákaznici. Výsledkem bra-fittingu je perfektně sedící spodní prádlo.

Za užitečné informace a cenné rady děkujeme bra-fitterce Zuzaně Šimekové, odbornici na podprsenky z prodejen spodního prádla Attractiv v Bratislavě.

Všem ženám přejeme správný výběr sportovní podprsenky a hodně spálených kalorií, například i ve Výzvě do plavek 2022 😊!

Zůstaň sportovně naladěná a pojď si zacvičit klidně teď hned.

cviceni na doma
Petra Ryšková
Redaktor ve Fitshakeru
Jsem nadšencem zdravého životního stylu a ráda hledám novou inspiraci a teorie z této oblasti, které hned zkouším aplikovat v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupech... Nejlépe se cítím v přírodě (procházky se psem, běhání, cyklistika), kde se vždy nadopuju pozitivní energií.

Kategorie

Všeobecné