Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Endorfiny – tekuté štěstí?

endorfiny
Endorfiny jsou známým pojmem i mezi laiky hlavně proto, že se spojují se štěstím. Slovní spojení obsahující štěstí a endorfiny se většinou týkají sportu, ale naše tělo je ve velkém produkuje při všech aktivitách, které jsou nám příjemné, kromě sportu tedy i při dobrém jídle, sexu, poslechu oblíbené hudby nebo při jakékoliv aktivitě, která nám dělá radost. Jak to tedy je s těmi endorfiny, o co jde, k čemu je máme a jak by vypadal náš život bez nich?

Hormony štěstí

Když uslyšíme o hormonech štěstí, kromě endorfinů nás můžou napadnout i dopamin či serotonin.

Všechny tyto látky se štěstím souvisejí, protože mají schopnost navázat se v mozku na receptory a navodit pocit spokojenosti, motivace nebo až štěstí. Nedostatek dopaminu a serotoninu se spojuje i s psychiatrickými diagnózami a ukazuje se, že celá tato skupinka hormonů štěstí je pro naše psychické zdraví a spokojenost klíčová!

A co tedy samotné endorfiny? U nich nejde o samostatný hormon, ale spíše o celou skupinu molekul, ze kterých jsou nejdůležitější endorfiny z rodin alfa, beta a gama. Z chemického hlediska jde o endogenní opioidní polypeptidy, což většině z nás asi nic neříká. Pojďme si tedy endorfiny vysvětlit trochu zjednodušeně.

Jsou endorfiny drogy?

Endogenní opioidní polypeptidy – krkolomný název skrývá chemické molekuly, které se tvoří v našem těle (endogenně), konkrétně v mozku.

Slovíčko opioidní hovoří o receptorech, na které se hormon naváže a působí přes ně. Opioidní receptory jsou zajímavé nejen proto, že nám jejich prostřednictvím hormony způsobují štěstí a spokojenost, ale i proto, že přes ně působí většina drog.

Drogy právě přes opioidní receptory uměle způsobí radost až extatické pocity, na kterých se člověk stane úplně závislým, a zatímco si mysl „užívá“ pocity štěstí, droga naše tělo úplně zničí.

Oproti tomu endorfiny, které stejně jako drogy působí přes opioidní receptory, způsobují štěstí, které nám udělá radost a nemá pro naše tělo takové katastrofické účinky jako u drog. Dobrou zprávou je i to, že víme, jak na to – jak podpořit tvorbu endorfinů zdravými způsoby.

Ty kromě štěstí způsobují i uvolnění, úlevu od bolesti, a dokonce, jak ukázaly poslední studie, mají i potenciál zlepšit sebeobraz a vnímání sebe samé.

endorfiny co to je

Vyrábíme endorfiny

Endorfiny se efektivně tvoří nejen v situacích, kdy se naše tělo ocitne v určitém diskomfortu a jejich cílem je tyto pocity potlačit, ulevit od bolesti atd.

Nejúčinnějším způsobem, jak nakopnout tvorbu endorfinů, je sport. Nestačí však 5minutový poklus na páse, pro zvýšení tvorby endorfinů je potřebná těžší nebo intenzivnější sportovní aktivita.

Ve výzkumech se ukázalo, že hladina endorfinů stoupá nejvíce při běhu, plávání či tanci. Pokud si chceš dopřát dávku endorfinů jinak než sportem, jsou vhodné meditace, akupunktura, sex, hořká čokoláda nebo poslech hudby.
co jsou endorfiny

Šťastné pocity nejsou ani zdaleka jedinou výhodou, kterou nám poskytnou endorfiny. Kromě výslovného štěstí přispívají i k dobré náladě a spokojenosti s menšími náladovými výkyvy.

Endorfiny se považují za jakési „přirozené léky na bolest“ a podílejí se i na kvalitě našeho spánku.

Jak vidíš, endorfiny jsou něco, co chceme, a tak si dopřejme kvalitní trénink, dobré jídlo, masáž, kostku hořké čokolády, intimní potěšení s partnerem nebo jednoduše den pro sebe. Výsledek se ukáže téměř okamžitě!

endorfiny hormony

Sport ti může do života přinést mnoho skvělých benefitů. Kromě endorfinů tě dokáže skvěle uvolnit od stresu a uspěchanosti a zajistí ti lepší psychickou odolnost a rychlejší spalování. Hubnutí je už jen malý, velký bonus k tomu všemu 😉.

S námi můžeš cvičit kdykoliv, kdekoliv a zejména cokoliv, na co máš chuť! Přidej se a vyber si ten správný trénink pro sebe!

online cvičení
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka ve Fitshakeru

Jsem studentkou medicíny, líbí se mi, jak lze prostřednictvím "lidské řeči" vysvětlit, co se v našem těle děje, a předávat tak informace všem, kteří chtějí porozumět lidskému tělu. Kromě toho jsem fanouškem cestování, poznávání a dobrého jídla a tyto svoje vášně se snažím přenést i do svých článků. Pokud tě zajímá, co se v našem těle děje při sportu nebo při jídle, jak si zachovat fyzické i psychické zdraví, nebo tě zajímají všechna možná i nemožná témata z oblasti zdraví podložená studiemi a fakty, tady jsi na správném místě.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.