
Cytologie v gynekologii je vyšetřením, které je součástí gynekologických preventivních prohlídek a v České republice zároveň slouží jako metoda screeningu rakoviny děložního čípku. Co je gynekologická cytologie, jaký je její význam a co z ní můžeme zjistit, si vysvětlíme v tomto článku.
Co je gynekologická cytologie?
Cytologické vyšetření je v našich podmínkách klíčovým nástrojem v prevenci rakoviny děložního čípku. Cytologické vyšetření je jednou z možností screeningu – aktivního vyhledávání onemocnění nebo přednádorových změn u lidí, kteří nemají žádné příznaky. Cílem je zachytit přednádorové změny včas a mít tak možnost je správně sledovat či léčit tak, aby se předešlo vzniku rakoviny děložního čípku.

Co můžeme z cytologie zjistit?
Gynekologická cytologie se provádí buď tzv. PAP testem (konvenční cytologie), nebo metodou LBC (Liquid Based Cytology). Během cytologického vyšetření vám lékař odebere stěr z děložního čípku, ze kterého lze následně vyhodnotit, zda jsou buňky normální, nebo zda vykazují různé abnormality různého stupně závažnosti.
Cytologie může poskytnout různé výsledky:
- Normální nález: vzorek neobsahuje žádné abnormality.
- Abnormální nálezy: různé typy abnormálních cytologických nálezů – od mírných po závažné. Tyto nálezy mohou, ale nemusí znamenat přítomnost přednádorových změn nebo – vzácně – již i rakoviny děložního čípku.Z tohoto dôvodu je nutné je dále řešit – například provedením HPV testu, opakováním kontrolní cytologie za několik měsíců nebo dalším vyšetřením, tzv. kolposkopií. Při kolposkopii může gynekolog odebrat z děložního čípku biopsii (vzorek tkáně pro histologické vyšetření), pomocí které se potvrdí nebo vyloučí přednádorové změny (dysplazie) nebo rakovina děložního čípku (karcinom).Způsob řešení abnormálních cytologických nálezů závisí na konkrétním výsledku cytologie a často i na věku pacientky. U mladých žen jsou mírné změny poměrně časté a nemusí hned znamenat problém – ve většině případů samy časem vymizí.
Konvenční cytologie vs. LBC
Obě metody cytologického vyšetření mají stejný cíl — identifikovat abnormální nebo rakovinné buňky, ale liší se technikou odběru vzorku, jeho přípravou a následným vyhodnocením.U konvenční cytologie se vzorek buněk odebírá z děložního čípku pomocí speciálního kartáčku nebo škrabky. Tento vzorek se následně přímo nanese na mikroskopické sklíčko, kde se zafixuje a obarví pro vyšetření pod mikroskopem.U LBC (Liquid Based Cytology) je odběr vzorku podobný, ale místo přímého nanášení buněk na sklíčko se odebrané buňky vloží do speciální tekutiny. Tento roztok je dále zpracován v laboratoři, kde se přenese na sklíčko a poté vyhodnocuje pod mikroskopem. Díky LBC může laboratoř z jednoho vzorku kromě cytologie vyšetřit i přítomnost vysoce rizikových typů HPV, chlamydií, mykoplazmat, gonokoků či jiných pohlavně přenosných infekcí.

Proč je cytologie důležitá?
Rakovina děložního čípku patří mezi závažná onemocnění, která však můžeme zachytit už ve fázi přednádorových změn. Díky cytologii je možné tyto změny odhalit včas a vzniku rakoviny tak předejít. Cytologické vyšetření je součástí preventivních prohlídek. Podle doporučení by se mělo provádět u žen od 23 let v intervalu každé 3 roky, pokud jsou výsledky v pořádku. Nejvhodnější doba pro vyšetření je hned po menstruaci, ale přijatelné je kdykoli mimo menstruační krvácení.
✨ Posilňujeme ženy, aby mohly být tou nejlepší verzí sebe samých!
✨Ve Fitshakeru věříme, že zdraví a pohoda začínají v kuchyni a pohybem. Díky našim receptům, tréninkům a podpoře komunity ti pomáháme cítit se silná, sebevědomá a plná energie.➡️ Přidej se k nám a začni svou cestu za lepším JÁ ještě dnes! 💪🌿
ZDROJE:
https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/21714-cytology
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/liquid-based-cytology
Jsem studentkou medicíny, líbí se mi, jak lze prostřednictvím "lidské řeči" vysvětlit, co se v našem těle děje, a předávat tak informace všem, kteří chtějí porozumět lidskému tělu. Kromě toho jsem fanouškem cestování, poznávání a dobrého jídla a tyto svoje vášně se snažím přenést i do svých článků. Pokud tě zajímá, co se v našem těle děje při sportu nebo při jídle, jak si zachovat fyzické i psychické zdraví, nebo tě zajímají všechna možná i nemožná témata z oblasti zdraví podložená studiemi a fakty, tady jsi na správném místě.