Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Jak se dostat ze začarovaného kruhu ve stravování?

zdravé stravování

Znáš to, rozhodneš se kvalitněji stravovat, protože se chceš lépe cítit, zlepšit si kondici, chceš shodit nějaká kila a lépe vypadat. S tím vším si spojuješ úpravu stravy jako základ úspěchu. Tak si podle nějakých návodů stravu upravíš a plná entuziasmu a motivace se rozběhneš do procesu.

Přejde pár dnů a tu najednou přijde ve stravě zaváhání. Najednou si dáš něco, co není v plánu tvého stravování, a máš pocit, že jsi selhala. Začneš se obviňovat, mít pocit, že jsi to pokazila a že to celé nemá smysl. V hlavě jsi přesvědčená o tom, že něco takového se může dít jen tobě. Cítíš slabost a věříš, že prostě nemáš pevnou vůli. V takovém případě buď pokračuješ v jedení jídel, která jsou „zakázaná“, protože máš pocit, že už je to jedno. Nebo se rozhodneš ve stravě ještě víc přitvrdit, protože se chceš za prohřešek potrestat.

Jak se dostat z takového začarovaného kruhu, kterým jsme si prošli nebo procházíme téměř všichni? Tyto rady budou hlavně o nastavení mysli, která nám často může nejvíce pomoci, ale pokud má nad námi moc a neumíme ji používat ve svůj prospěch, tak i nejvíce ublížit, a proto se staň pánem svojí mysli.

zdrave stravovaní

# 1. Nezakazuj si

Zakázané ovoce chutná nejlépe. Právě proto ti říkám – nezakazuj si. Ani sladkosti, ani bílé pečivo, ani nic, co považuješ za „nezdravé“ nebo neprospěšné ve zdravém životním stylu. Čím více si zakazuješ, tím dříve zažiješ stav, kdy to celé praskne a skončíš ve stavu, kdy se přejídáš.

Kašli na extrémy, hledej zlatou střední cestu. Dopřej si sladké, dej si to, co momentálně považuješ za méně výživné, a nauč se s tím fungovat. Když si to přestaneš zakazovat, okamžitě na to budeš mít menší chuť a tím se zlepší celý tvůj životní styl a hlavně tvoje psychika. Najednou se budeš cítit svobodnější. To ti velmi přeju, protože zdravý životní styl znamená být i v psychické pohodě.

zásady zdravého stravování

# 2. Nerozděluj, neseparuj

Tato potravina je zdravá a tato nezdravá. Tato je dobrá a tato je špatná. Pokud takto separuješ potraviny, je jasné, že se při konzumaci některých cítíš špatně a při konzumaci jiných zase dobře. Skonči s tím.

Každá potravina ti může něco dát.

Některé mají více výživy, jiné zase méně, ale nachází se v téměř každé. Právě proto neměj výčitky, když si dáš i nějakou potravinu, která se nepokládá za „zdravou“. Je mnohem lepší dát si v rámci dodržování i ty, které možná teď považuješ za špatné, protože je to pro tebe menší tlak a jsi schopná dlouhodobě lépe dodržovat svoje nastavení. Čím striktněji jdeš, tím se dostáváš pod větší tlak a automaticky se snižuje pravděpodobnost, že v tom vydržíš.

Dává to smysl? Věřím, že tomu teď rozumíš lépe než kdykoliv předtím.

moje zdravé stravování

# 3. Uvědom si, že jsi člověk

Víš, že jsi jen člověk? Je běžné, že my lidé děláme chyby nebo že se věci dějí ne vždy podle našich představ. Ale to je v pořádku, ať už je situace jakákoliv, z každé se můžeš něco naučit. Není to skvělé?

Takže je neděl na dobré a špatné, protože jedna i druhá ti můžou něco dát, něco tě naučit. A přijmi fakt, že jsi jen člověk se svými slabostmi a nedostatky. Každý z nás dělá i to, co není správné, i navzdory tomu, že ví, co by měl dělat. To jsme my lidé. I když přesně víš, jak by ses měla stravovat nebo že bys v daný den měla cvičit, někdy to přesto neuděláš. Ale to je OK. Ne vždy se na to cítíš, nauč se nejdříve vnímat svoje tělo, rozumět mu, místo toho, abys ses trestala za to, že jsi to nedala.

Já jsem trenér a taky se mi občas nechce, a taky ne vždy trénuju nebo se stravuju učebnicově. Je utopie věřit nějaké dokonalosti.

zdravé stravování recenze

# 4. Dokonalost není cesta

Jsi žena a vím, že jsi velmi zodpovědná. Všechno chceš mít tip top a je pro tebe těžké přijmout fakt, že něco není úplně dokonalé. Ale svět, ve kterém žijeme, není dokonalý a i náš život nám přináší různé situace, které nám mění plány a trasu, po které kráčíme. Uvědom si, že i když nebudeš svůj plán plnit na 100 %, i tak se posouváš dopředu a děláš pokrok.

A teď jeden fakt, který ti v tom pomůže. I kdybys každý den udělala jen 1% pokrok, za rok jsi lepší o 365 %. A to nemusíš dělat každý den 100 % na to, aby byly věci lepší. Co ty na to?

zdravé stravování jídelníček

# 5. Dokážeš to

I když jsi byla doposud naučená myslet jinak a dívat se na věci a situaci odlišně, dej tomu šanci. Vezmi si z tohoto článku to, co s ti hodí, a začni s tím pracovat. Dokážeš to! Dokážeš změnit svoje myšlení a díky tomu se budeš v praxi jinak chovat a konečně se dostaneš ze začarovaného kruhu, ve kterém má nad tebou tvoje mysl moc.

Zvládneš to, věřím ti 😉.

moje zdrave stravovani

Objev kouzlo zdravých receptů. Nauč se, že zdravé znamená chutné, výživné, barevné, prospěšné pro tvoje tělo:

zdravé recepty
Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor ve Fitshakeru

Jmenuji se Matúš Špirko a věřím, že mým životním posláním je pomáhat lidem trpícím nadváhou a obezitou. Trénuji lidi už víc než 10 let a v tomto povolání jsem se našel. Naplňuje mě, když vidím, že dokážu lidi pozitivně ovlivnit. Hubnutí vnímám na úrovni tří oblastí: pohybu, stravy a myšlení. Hubnutí je komplexní proces, a proto chci změnit vnímání tohoto procesu mezi širokou veřejností a ulehčit tak lidem jejich cestu za dosažením svých cílů.

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.