Všechny
Recepty
Zdraví
Všeobecné
Stravování
Cvičení
Fitshaker podcasty
Hubnutí
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Těhotenství
Myslíme ekologicky!

Proč motivace při hubnutí nestačí (i když je silná)?

motivace pri hubnuti

Zkoušela jsi někdy hubnout každodenním olizováním zdi? 🤔 Asi ne.

A co kdyby ti to někdo navrhl jako řešení na nadváhu? Udělala bys to? Určitě ne. Žádná žena při smyslech by to neudělala.

Ale proč? Nechce být přece štíhlá? Nemá silnou motivaci změnit svůj život a mít v létě zadek jako 🍑? Možná ano.

A přesto to neudělá. Proč? Protože nikdo z nás NEVĚŘÍ, že olizování zdi by mohlo pomoci.

Můžeme mít při hubnutí veškerou motivaci světa, ale když NEVĚŘÍME, že to vyjde, mozek se o to ani nepokusí.

Mozek považuje energii za vzácnou, a všechno, co vypadá jako ztráta času, energie či peněz, ignoruje.

Možná si říkáš: „Co to má společného se mnou? Já se přece chystám cvičit a zdravě jíst, a ne olizovat zdi.“ To ano.

Ale jsi si opravdu 100% jistá, že se ti podaří změnit svou postavu a udržet si ji?

motivace při hubnuti

Co když ve skutečnosti nevěříme, že budeme štíhlé?

Na úvod si udělejme malý test víry. Pomohou nám v tom 4 otázky:

  • Věříš, že hubnutí jako takové je možné? Že nějaký člověk dokáže zhubnout? Předpokládám, že ano. Tomu věříme asi všichni. Ale pojďme kopat trochu hlouběji:
  • Věříš, že dokáže zhubnout osoba, která by byla v dost podobné situaci jako ty a měla dost podobné podmínky jako ty? Stejný věk, výšku, váhu, genetiku, práci, počet dětí...?I na toto mi mnoho žen odpovědělo jasné “ano”. Zejména pokud viděly, že to dokázaly ženy, které měly i vyšší věk, větší nadváhu, více dětí, méně času či horší podmínky.
  • Věříš však, že bys to dokázala i ty? A tady se odpovědi začínají lišit. Některé ženy si věří, protože už byly štíhlé, už se jim párkrát podařilo zhubnout, nebo si zkrátka z jiných důvodů dovedou představit, že by se jim to jednou podařilo. Potom jsou takové, které si věří méně, nebo vůbec.

Ať už kvůli nižšímu sebevědomí, mnoha neúspěšným pokusům, nebo faktu, že je cvičení nikdy nebavilo a nedovedou si představit, že by se vzdaly sladkostí... zkrátka si moc nevěří.

A to nás dostává ke čtvrté otázce:

  • Věříš, že dokážeš zhubnout teď? Že tvůj nejbližší pokus bude úspěšný? Za těchto podmínek, které máš? S tímto plánem cvičení, který sis určila atd.? Protože pokud ne, tvůj mozek bude přirozeně vnímat tento projekt jako něco, co pravděpodobně stejně nevyjde.

Hádej, kolik vzácné mentální energie a snahy ti pak uvolní ze svých zásob na tento projekt? Pokud tomu nevěří, tak moc ne.A hádej, co se pak děje, když ti mozek nedá zdroje, které při této změně života potřebuješ? Pak je i náš výkon slabý. Nechce se nám cvičit. Nechce se nám říkat sladkostem ne. Nechce se nám snažit. To způsobí, že i výsledky budou slabé, nebo žádné.A víš, co ti pak mozek připomene? "VIDÍŠ! Říkal jsem ti, že ti to nevyjde. Ach, ještě že jsme do toho nedali víc snahy, protože bychom se snažili zbytečně."

motivace při hubnutí

Čím více budeš věřit, tím lepší budou výsledky.

Jak jsi mohla vidět:

Na velké změny sice potřebujeme silnou motivaci, ale pokud nevěříme, je nám motivace k ničemu.

Protože sice máme silnou motivaci být štíhlé, ale nemáme silnou motivaci dodržovat cvičení a stravu, pokud nevěříme, že to zvládneme. Je to paradox. A často důvod, proč chceme něco změnit, ale nic pro to neděláme.

Tvoje víra může rozhodnout o tom, jestli budeš v létě vstávat každý den s úsměvem a naplno využívat všechny možnosti štíhlých žen 😍 (oblékání, bazény, skvělý pocit ze sebe, ať už sedíš na kávě s kamarádkou nebo jsi na procházce s kočárkem)... Anebo si zklamaně vyčítat, že jsi znovu nestihla zhubnout. 🙁

Nikdo z nás nechce, aby to byla ta druhá možnost. Čím více budeš věřit, že to dokážeš, tím více úsilí budeš ochotná do toho vložit a tím lepší výsledky budeš mít.

Proto mám dnes pro tebe 3 rady, jak si více věřit:

Rada #1: Pokud si chceš více věřit, zkus něco nového.

cvičeni pre ženy

Jedním z účinných způsobů, jak si při hubnutí více věřit, je přesvědčit mozek, že tentokrát na to půjdeme jinak. Zamysli se na chvíli, jak vypadaly tvoje poslední pokusy zhubnout?

A potom přemýšlej, co by se dalo udělat jinak. Neznamená to, že všechno, co jsi dělala, bylo špatné. Ale pokud nezkusíš nic nového, proč by měl mozek věřit, že tentokrát to dopadne jinak?

Vždyť Einstein takto definoval šílenství: „Šílenství je dělat stejnou věc opakovaně a očekávat jiné výsledky.“

Tady je pár příkladů, jak tentokrát udělat něco jinak, co by mohlo přesvědčit mozek, aby ti věřil:

  • Pokud jsme dříve neměli vytvořený plán na hubnutí (plán dne, stravy, cvičení)...

Co kdybychom si tentokrát dali záležet na přípravě plánu? Jasné, že plán není všechno a stejně na 100 % nevyjde. Ale přesto: co kdybychom dali mozku najevo, že to teď myslíme vážně a máme to promyšlené?

  • Pokud nám dříve jídla nechutnala a cvičení nás nebavilo...

Co kdybychom si dali záležet na tom, aby nám jídla chutnala? A co kdybychom vyzkoušeli odlišné způsoby cvičení a našli takové, které nás baví?

  • Pokud jsme měli svou motivaci jen v hlavě, ale neměli ji sepsanou nebo na očích každé ráno...

Co kdybychom se nad ní opravdu pořádně zamysleli, skutečně ji sepsali a dali si připomínku, abychom si ji četli každé ráno?

  • Pokud jsme dělali hodně drastických změn najednou...

Co kdybychom si slíbili, že tentokrát žádné sprinty, které nás po 2 týdnech vyčerpají – a vnímali hubnutí jako běh na dlouhou trať? To znamená i to, že když se přejíme, tak druhý den vstaneme a pokračujeme dál.

  • Pokud jsme na to byli sami a neměl nás kdo vést, zkontrolovat či podpořit...

Co když je načase požádat někoho o pomoc? Podstatné je, aby ses svému mozku dala pocit, že to bude jiné.

A díky tomu VĚŘILA, že to tentokrát dokážeš.

Rada #2: Pokud si chceš více věřit, vyřeš překážku, která tě naposledy zastavila.

cvičeni s Fitshakerem

Pamatuješ si, jak jsi naposledy chtěla jít dolů s váhou, a ono to nakonec šlo dolů... vodou?

Pokud ano, mám otázku: 

  • Co tě tehdy zastavilo?
  • Jaká překážka tě tehdy zastavila?
  • Onemocněly děti?
  • Nachladila ses ty?
  • Měli jste velkou rodinnou oslavu, kde jsi nedodržela stravu?
  • Měla jsi toho hodně v práci?
  • Měla jsi kolem sebe hodně pokušení?
  • Zranila ses?
  • Opustilo tě prvotní nadšení?
  • Nebo tam byla jiná překážka?

Ať už to bylo cokoli, zastavila tě tahle překážka vícekrát? Protože pokud ano, je dost možné, že si to mozek pamatuje a někde v podvědomí tě odrazuje od toho, abys se do hubnutí pustila znovu. Vždyť co když to dopadne stejně jako minule a my se budeme snažit zbytečně?

Proto, pokud si chceš více věřit, že to zvládneš, doporučuji zamyslet se nad tím, co tě naposledy zastavilo, a vymyslet něco jako "krizový plán" – tedy co uděláš, pokud se ti tahle překážka postaví do cesty znovu.

Řekněme, že při posledním pokusu nás zastavilo to, že jsme nedokázali odolat sladkostem. Jak plánujeme překonat tuto překážku příště?

  • Pokud je naše odpověď: "nevím" – pak už aspoň víme, proč si nevěříme, že bychom dokázali zhubnout a změnit svůj život.
  • Pokud je naše odpověď: "budu se víc snažit" – náš mozek tohle od nás slyšel už tisíckrát, a proto mu to jako slib nestačí.

Je to podobné, jako kdyby ti manžel pořád dokola sliboval, že se změní. Pokud to říká stále, ale nikdy neřekne, jaký má plán a jak se jeho změna dá měřit – chceš mu věřit, ale čím dál tím víc jsi skeptická. Podobně vnímá naše sliby i náš mozek.

Pokud chceš, aby ti mozek důvěřoval a dal ti ke změně všechnu energii a motivaci, jakou potřebuješ, musíš ho přesvědčit. Například tím, že mu ukážeš, jak plánuješ zvládnout překážku, která tě naposledy zastavila.

Při sladkostech by to mohl být takovýto plán:

✅ Dám všechny sladkosti z domácnosti pryč. Pokud je to nutné, promluvím si s manželem a dětmi, aby mě podpořili a měli je schované jen pro sebe.

✅ Jakékoliv nové sladkosti, které se dostanou domů, dám hned pryč. Buď manželovi, dětem, nebo je odnesu sousedce / kolegyním či komukoliv, kdo neřeší postavu.

✅ Zařadím do jídelníčku více ovoce, abych pokryla potřeby těla po sladké chuti.

✅ Pokud mi ovoce stačit nebude, budu si trpělivě připomínat, že ovoce je dostatečně sladké, že sladkosti tu tisíce let nebyly a že si jen potřebuji odvyknout.

✅ Pokud budu mít před sebou sladkost a budu na ni mít chuť, připomenu si, že je to zbytečná energie, a že si ji můžu rovnou nalepit na zadek.

✅ Budu se snažit měnit svůj pohled na sladkosti:

  • dívat se na sladkosti jako na granule pro psy – to, že jsou chutné, neznamená, že jsou pro mě;
  • připomínat si, že i když jsou chutné, nestojí za to, že si tím budu ničit postavu, zdraví, sebevědomí a život;
  • připomínat si, že sladkosti jsou vyráběné tak, aby byly neodolatelné, a jejich koupí přímo finančně podporuji společnosti, které je vyrábějí;
  • připomínat si, že pokud bych si je dokázala dát jednou za čas, zvládla bych se kdykoliv zastavit, neměla bych takový problém s váhou a nečetla bych teď článek o tom, jak je přestat jíst.

Vidíš ten rozdíl? Pokud by ti manžel při slibování změn ukázal takovýto plán, hned bys jeho snahu vnímala jinak. Bylo by vidět, že to bere vážně, že se snaží, že to má promyšlené a že se chce změnit. Podobně můžeme přemýšlet i při jiných překážkách.

  • Zastavila tě nemoc?
  • Co uděláš příště, když během hubnutí onemocníš?
  • Zastavily tě oslavy?
  • Jak budeš příště zvládat oslavy během hubnutí?
  • Zvykla jsi ztratit motivaci?
  • Co můžeš udělat, abys na ni nezapomínala?

Takto dáš svému mozku pocit, že tentokrát to může dopadnout jinak a že se vyplatí investovat do hubnutí snahu, energii, motivaci, čas, peníze... cokoliv!

Rada #3: Pokud si chceš více věřit, soustřeď se na cíl, který je lákavý, ale zároveň dosažitelný.

motivacie pri hubnuti

To, jak si věříme nebo nevěříme, se dá dobře vysvětlit na penězích. Věříš, že bys mohla mít příjem 100 € měsíčně? Pravděpodobně ano. A co 500 €? To asi také. Ale pokud bych se tě takhle ptal na vyšší a vyšší částky – v určitém bodě by bylo těžší věřit, že na to máme. 3 000 €? 8 000 €? 25 000 € měsíčně?

Někde tam je naše hranice, za kterou nás mozek nebude chtít pustit.

A podobný princip platí při hubnutí. Dokážeš si představit, že bys zvládla udržitelně zhubnout 1 kg? A co 5 kg? A co 25 kg? Čím vyšší číslo, tím méně tomu věříme. A to odrazuje mozek od toho, aby do toho investoval snahu, motivaci a energii.

Vraťme se k příkladu s penězi. Kdybys chtěla mít kariérní cíl, plat 100 € měsíčně by nebyl lákavý. Na druhou stranu plat 10 000 € by mohl znít nedosažitelně. My potřebujeme něco mezi. Něco, co je pro mozek dostatečně lákavé, aby byl ochotný se snažit, ale zároveň něco dosažitelného, aby věřil, že to má smysl.

Co přesně to znamená při hubnutí? Dát si za cíl shodit kilo nebude lákavé. Dát si za cíl 30 kg nám může znít nepředstavitelně. Kde je tvoje hranice? Které číslo by pro tebe bylo dostatečně lákavé i dosažitelné?

  • Pokud máme 7 kg navíc, 3-4 kg udělají na postavě rozdíl (tedy to bude lákavé) a zároveň nejsou tak nedosažitelné.
  • Pokud máme 20 kg navíc, 3 kg možná nebudou znít lákavě, ale 5-6 kg by udělalo rozdíl a zároveň by to s ohledem na vyšší váhu bylo dosažitelné.

Důležité je, aby sis vybrala něco, čemu budeš věřit, že na to máš, pokud se budeš snažit. A zároveň něco, co by ti aspoň trochu změnilo život / postavu / to, jaké rifle si budeš moci zapnout.

Pokud si při hubnutí nevěříš, zkus zařadit tuto třetí radu: Soustřeď se na prvních pár kil (může to být 3-6 kg) a soustřeď se na to, aby sis je shazovala udržitelným způsobem. Takto to bude něco, co je docela lákavé a zároveň docela dosažitelné. Když těchto pár kil zvládneš, můžeš přemýšlet, co dál. Ale hádej co? Když jednou vyděláváš 2500 €, je snadné představit si 2600 €.

To samé platí při hubnutí: Když jednou shodíš 4 kg, bude pro tebe snazší představit si, že zvládneš shodit další 2 kg, a pak zase další 2 a tak dál. Dej svému mozku důkazy, že ti může znovu věřit, a on ti to oplatí další motivací a energií. Protože už uvidí, že to má smysl.

Tvůj mozek je ve skutečnosti milionář.

cvičeni pro ženy

Áno, milionář! Tím myslím samozřejmě to, že tvůj mozek ZDROJE MÁ. Má obrovské zásoby energie a motivace. Ale jen tak nám je nedá na jakoukoli hloupost, kterou si vymyslíme. My ho musíme přesvědčit, že to stojí za to a že to vyjde.

Když si sepíšeš svou motivaci, v podstatě mu ukážeš, že makat na sobě bude stát za to. Ale tvůj mozek tě taky trochu zná. A když začneš znít jako prodejce z teleshoppingu, začne být skeptický. Problém není v tom, že bys v sobě neměla dostatek energie dotáhnout hubnutí do konce. Problém je v tom, že někdo tam mezi našima ušima už nevěří našim slibům. Kdybys hubla poprvé, bylo by to jiné.

I podruhé a potřetí by to ještě mohlo být uvěřitelné. Ale když mozku pořád dokola opakujeme ty samé věci a výsledky nikde, nemůžeme se divit, že nesdílí náš entuziasmus. Dobrá zpráva je, že mozek je sice skeptický, ale zvědavě-skeptický. Takže pokud mu ukážeš, že tentokrát to může dopadnout jinak – například proto, že tentokrát něco uděláme jinak – bude víc ochotný dát ti znovu šanci.

A já ti to moc, moc přeju. 🧡💪

Stále nevěříš, že dosáhneš svého snu? Najdi si pomoc.

Dnes jsme mluvili o tom, že ani silná motivace zhubnout nestačí – pokud zároveň nevěříme, že to dokážeme.

A také jsem ti dal 3 rady, jak si více věřit:

☝️ Rada #1: Zkus něco nového

☝️ Rada #2: Vyřeš překážku, která tě naposledy zastavila

☝️ Rada #3: Soustřeď se na cíl, který je lákavý, ale zároveň dosažitelný

Dnes ti chci dát radu, která je ještě účinnější:

  • Pokud chceš věřit, že dokážeš dotáhnout svou proměnu do úspěšného konce – požádej o pomoc někoho, kdo se v tom vyzná a komu důvěřuješ. Nemusím to být nutně já. Jde o princip. Pokud by ses však chtěla svěřit do mých rukou a zkušeností – zde si můžeš přečíst, jak pomáhám svým klientkám. A dnes jsem ti chtěl ukázat, že i když máš pocit, že všechny dílky skládačky už máš – možná potřebuješ jen ten poslední: -
  • Nebýt na to sama. Být někým vedená, kontrolovaná a povzbuzovaná. Někým, komu věříš a kdo by ti věřil dřív, než si začneš věřit sama. A možná právě to tě dělí od života ve štíhlejším, zdravějším a lehčím těle. Od focení se s dětmi při každé možné příležitosti. Nebo od spontánnějšího a oživeného milostného života. Však víš – od všech těch věcí, které dělají naše štíhlejší fitness hrdinky.
cvičeni pro ženy

P.S.: Pokud tě trápí nadváha a chceš tento problém vyřešit jednou provždy:

Získej zdarma můj návod: „Jak zhubnout svých prvních 10 kg (a zůstat štíhlá) – pokud znáš teorii, ale chybí ti pevná vůle.“

A pokud bys s tím chtěla pomoci individuálně, přečti si, jak pomáhám svým klientkám.

Fotka autora
Martin Toth
Redaktor ve Fitshakeru

„Ovládáš teorii hubnutí, ale nedokážeš ji převést do praxe a dodržovat? Začni společně se mnou. Na stránce (https://martintoth.me/) pomáhám ženám vydržet u hubnutí.“

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.