V této polévce využijeme ředkvičkové listy. Tedy jestli jsme si jisti, že během jejich růstu nebyla použita chemická podpora a jsou v bio kvalitě. Červená ředkvička pro svůj růst nepotřebuje moc místa a je výbornou součástí permakulturního pěstování v záhonovém mixu, stejně jako při balkónovém pěstování městského zahrádkáře. Křehké a křupavé první listy – srdíčka – jsou výborným doplňkem toustů, salátů. Celé natě můžeme použít také do salátů, smoothie nebo jako my – do polévky. Pokud nemáme listy ředkvičky, v této polévce můžeme použít špenát, kopřivu nebo oblíbený medvědí česnek.
Benefitem každého zeleného listu je chlorofyl, vitamín C, A a B. Rovněž obsahují „hořčiny“, tj. jako první natě se na jaře využívají na protrávení – očistu trávicího traktu.
Jak na to?
1
Šalotku nakrájíme nadrobno a podusíme na olivovém oleji.
2
Přidáme nakrájený pastinák a podusíme, dokud nezíská medovou barvu.
3
Přidáme kmín, bobkový list a trošku soli. Nakrájené brambory přidáme s mícháním, aby se kvůli škrobu nepřilepily.
4
Promícháme a přidáme hrášek, nasekané ředkvičkové listy a zalijeme vodou.
5
Provaříme, až je zelenina měkká. Odebereme bobkový list (mixováním by v polévce zhořkl).
6
Všechno nalijeme do mixéru, přidáme cuketu a rozmixujeme na jemný krém.
Tip: Polévku z mixéru můžeme prohřát a přidat ještě trošku mleté kurkumy. Navrch můžeme dát pár fritovaných listů ředkvičky a použít jako čipsy spolu s krutony a semínky. Podobně si polévku můžeme nutričně obohatit přidáním klíčků, např. ředkvičky, kapusty, hrášku apod.
Polévka získá víc na krémovitosti přimixováním kousku másla nebo přidáním smetany.
Výživové hodnoty na 1 porci:
164 kcal
687 kJ
T:
1 g
B:
6 g
S:
31 g
V:
6.5 g
Dobrou chuť!
Jeden z prvních foodblogů na Slovensku My first cooking book zakládala ještě jako Henrieta Peškovičová. Henrietiny recepty jsou převážně bezmasé, celý blog je orientovaný na rychlou přípravu dobrého a vyváženého jídla pro celou rodinu. Po svatbě a narození dcerky Lindy nabízí Henrieta i jídla pro děti a jejich varianty v dospělácké úpravě. Snaží se propagovat nejen zdravý životní styl, ale i ekologický přístup k jídlu a zpracování odpadu, postupné soběstačnosti – můžeme pozorovat její budování bio zahrady, a to co nejvíce udržitelným způsobem. Henrieta Kundrátová je lektorkou zdravého vaření, kváskování a kuchyně bez masa. Sdílí svoje zkušenosti, jak využívat dary přírody mícháním čajových směsí a jak rozumně aplikovat individuální aromaterapii. Její recepty najdete i v publikacích Zdravé rýchlovky, Zdraví papkáči či Fitness diářích. Na její webstránce www.henrietapeskovicova.eu najdete v kontaktech odkazy na více než 300 receptů z její produkce.