Naše tělo tvoří téměř ze 60 % voda. Tekutiny jsou nejen v cévách a buňkách, ale i v jejich okolí. Voda je pro naše tělo nezbytná, kromě toho, že tvoří naše vnitřní prostředí a udržuje rovnováhu, podílí se také na chodu biochemických procesů, vylučování, regulaci krevního tlaku, funkci ledvin a mohli bychom jmenovat donekonečna.
Proč je pak takový problém, když někdo vodu zadržuje nebo, jak se lidově říká, je zavodněný?
Cesta vody v našem těle
Správná hydratace je důležitá a o dodržování pitného režimu slýcháme denně. Jak je tedy možné, že voda, kterou vypijeme, v nás může „zůstat“ a způsobovat nám potíže?
Hospodaření s vodou je komplikovaná záležitost a v těle se na jeho regulaci podílejí orgánové systémy i hormony.
Můžeme si to zjednodušeně představit asi takhle: když vodu vypijeme, projde žaludkem a většina se vstřebá ve střevě. Když se voda vstřebá do oběhu, část se přidá ke krvi, část vstoupí do buněk a část zůstane kolem nich, vše vždy podle potřeby. Následně, když je voda „využita“, naše tělo ji vylučuje nejen močí a stolicí, ale i pocením nebo vydechováním.
Co je to osmóza?
Voda, ale i ostatní látky se musí v těle přesouvat. Jak ale například taková voda vyjde z buňky ven, nebo do ní naopak vstoupí?
Takovýto přesun funguje prostřednictvím několika mechanismů a jedním z nich je osmóza. Jde o přesun maličkých molekul skrz stěnu buňky, přičemž hnacím motorem tohoto pohybu je rozdíl v koncentraci osmoticky aktivních látek v buňce a jejím okolí. Komplikované, že?
Pointa spočívá v tom, že existují látky, které mají schopnost „tahat“ vodu s sebou. Tyto látky nazýváme osmoticky aktivní. Naše tělo se snaží, aby byla koncentrace těchto „osmoticky aktivních“ látek vyrovnaná v buňce a jejím okolí. Toho se docílí právě zmíněnou schopností „potáhnout“ vodu s sebou. Pokud je koncentrace dejme tomu sodíku vyšší vně buňky než uvnitř, voda se přesune z okolí do buňky (za sodíkem, který ji tahá), aby se tyto koncentrace zředily a tedy vyrovnaly. Voda dokáže cestovat skrz membrány buněk nejsnadněji, což je jedním z důvodů, proč cestuje ona a ne ionty.
Zavodnění
Zadržování vody se projevuje otoky na dolních končetinách, kotnících, ale při vážných onemocněních dokážou nepříjemně potrápit i oteklá víčka, u mužů dokonce varlata.
Při onemocnění jater a ledvin se zadržování vody projevuje i retencí tekutin v plicích nebo v břišní dutině, to se však zdravých lidí netýká.
To, co trápí většinu žen ve spojitosti se zavodněním, je přibírání nebo neschopnost zhubnout.
Které látky nás zavodňují?
To, jaké všechny látky a jakým způsobem můžou způsobit nadměrné zadržování vody, nebudeme detailně rozvíjet. Toto téma je složité i pro lidi, kteří ho aktivně studují.
Pro běžného člověka je důležité vědět zejména to, že zavodnění (pokud jsme jinak zdraví) způsobuje nadměrné množství soli v potravě, ale osmoticky aktivně se chovají i sacharidy. Kromě toho nás může zavodnit i hormonální aktivita nebo dlouhé sezení, například v letadle.
Jak se zbavit nadbytečné vody?
Nejčastější příčinou zadržování vody je nadměrné množství sodíku, které přijímáme ve formě kuchyňské soli. Jestli si říkáš, že ty přece moc nesolíš, sodík je výrazně obsažen i ve zpracovaných potravinách, polotovarech, ale i ve slazených nápojích.
Bohužel nemáme vždy možnost vypočítat, kolik soli je v jednotlivých jídlech, i když si je připravujeme sami doma.
Jak tedy omezit sůl? Kromě toho, že doma budeme méně solit a na dochucení použijeme raději bylinky, je dobré úplně vynechat polotovary a slazené nápoje.
Jídlo v restauracích, dokonce i v těch dobrých, by také nemělo být rutinní záležitostí, neboť nevíme, jak bylo připravováno a kolik věcí "navíc" obsahuje.
A co cukr?
Víš, jak odvodňují různí fitness extremisté? No přece vynecháním sacharidů. Pokud bys ze svého jídelníčku řekněme na týden úplně vynechala jakékoliv sacharidy – sladkosti, pečivo, ovoce, ale i rýži, těstoviny, prostě všechno, během toho týdne by ses sice cítila extrémně unavená, ale mohla bys ztratit klidně i 2–4 kg na váze.
Co ti tedy doporučujeme? Odborníci se shodují na tom, že k předcházení zavodnění je nejlepší pestrá a vyvážená stravaobsahující ovoce, zeleninu, které dodají dostatek vlákniny, pokud sacharidy, tak komplexní, kvalitní tuky a bílkoviny převážně rostlinného původu.
Stejně důležitá je hydratace (ne, hodně vody nezpůsobí, že ji tvoje tělo zadrží) a abstinence od alkoholu a kouření. A pokud navíc zařadíš i pravidelnou pohybovou aktivitu, tělo nebude mít důvod vodu zadržovat.
Jiné důvody
Zadržování vody je běžné i při hormonálních změnách a často je kromě těhotenství s otoky nohou také součástí menstruace nebo PMS.
Zavodnění z hormonálních důvodů neovlivníme tak snadno jako například to, které způsobuje strava. Na zmírnění těchto příznaků platí stejná opatření týkající se stravy a pohybu.
Jak podpoříš svoji hormonální rovnováhu, se dočteš i v našem článku o ženských hormonech.
Otoky nohou znají i cestovatelé nebo lidé se sedavým zaměstnáním. V takovém případě pomůže používání kompresních podkolenek či punčoch, hodně vody a polohování. Když například dlouho letíš, zkus se párkrát projít uličkou, protáhnout se nebo si dát pár dřepů. Tyto tipy zaručeně fungují i při práci v kanceláři nebo při jakémkoliv jiném cestování!
Zveme tě do letošní 60denní Výzvy do plavek. 🤗
Ani letos nebude chybět naše společná jízda, na níž odhalíš svoj sílu, odvahu a sebevědomí. ❤️ Čeká tě nejen našlapaný program pro začátečníky i pokročilé, ale také stravovací videa s výživovým odborníkem Mgr. Michalem Páleníkem a rozhovory s fitshakeračkami, které se podělí o své silné příběhy.
Tak si nenechej nic ujít a přidej se k nám! Už 6. května začínáme. 👇
Jsem studentkou medicíny, líbí se mi, jak lze prostřednictvím "lidské řeči" vysvětlit, co se v našem těle děje, a předávat tak informace všem, kteří chtějí porozumět lidskému tělu. Kromě toho jsem fanouškem cestování, poznávání a dobrého jídla a tyto svoje vášně se snažím přenést i do svých článků. Pokud tě zajímá, co se v našem těle děje při sportu nebo při jídle, jak si zachovat fyzické i psychické zdraví, nebo tě zajímají všechna možná i nemožná témata z oblasti zdraví podložená studiemi a fakty, tady jsi na správném místě.